PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Zapisać się można w specjalnym punkcie rejestracji czytelników ? tzw. zapisie centralnym, który znajduje się w holu biblioteki, na parterze. Przy zapisywaniu się należy okazać bibliotekarzowi dokument tożsamości ze zdjęciem. Osoby niepełnoletnie zapisuje opiekun prawny. Nie jest wymagane zameldowanie na terenie Wrocławia. Po zapisaniu się do biblioteki, czytelnik otrzymuje ? bezpłatnie ? kartę biblioteczną, upoważniającą do korzystania ze wszystkich zasobów biblioteki. Karta jest ważna bezterminowo (choć raz w roku czytelnik jest proszony o uaktualnienie danych osobowych). W przypadku utraty karty, należy wykupić nową (z nowym numerem) w cenie 10 zł (dotyczy to również  dzieci).


JAK WYPOŻYCZAĆ

W każdym z działów wybierane przez czytelników książki, czasopisma, płyty, audiobooki itp. wypożycza się na różne sposoby. W jednych, jak w Wypożyczalni czy Fonotece, można wybierać z półki i wypożyczaćod razu. W innych, tak jak w Czytelni, należy najpierw wypełnić specjalny rewers. Wszystkie typy zbiorów można rezerwować i zamawiać elektronicznie. Można to zrobić po wyszukaniu interesującej nas pozycji w katalogu. Poniżej bardziej szczegółowa instrukcja.


JAK WYSZUKIWAĆ I ZAMAWIAĆ

Na stronie głównej katalogu (www.dzb.pl) w okienku wyszukiwania zaznaczamy miejscowość i wpisujemy tytuł poszukiwanej pozycji, autora lub temat, jaki nas interesuje. Możliwe jest wyszukiwanie według różnych kryteriów ? wybieramy je po przejściu do ?Wyszukiwania zaawansowanego?: dokładny tytuł, słowa w tytule, autor, hasło przedmiotowe (czyli temat). Możliwe jest łączenie pól, ich wykluczanie czy wyszukiwanie egzemplarzy zawierających co najmniej jedno ze słów lub fraz wpisanych w oknie wyszukiwania (za pomocą komend AND, NOT oraz OR). Po wybraniu kryterium wyszukiwawczego i wpisaniu odpowiedniego słowa lub frazy klikamy przycisk ?Szukaj?. Wtedy otwiera się lista książek odpowiadających naszemu pytaniu. System wybiera wtedy wszystkie pozycje, które znajdują się we wszystkich bibliotekach publicznych objętych DZB. Można oczywiście przed uruchomieniem wyszukiwarki kliknąć nazwę innej miejscowości, a wtedy uzyskamy informacje o tym, czy poszukiwana książka znajduje się w tamtejszej bibliotece (lub bibliotekach).

Znajdziemy tam następujące informacje: rodzaj dokumentu,
tytuł, autor, rok i miejsce wydania. Lokalizacja książki w bibliotece ? dział, odsyłacze ? link do e-booków dostępnych na platformie libra.ibuk.pl dostępne są po kliknięciu odnośnika ?Lokalizacje/Dostępność/Zamówienie?.  Tu dowiemy się, czy poszukiwany materiał jest dostępny na miejscu, czy też można go wypożyczyć i na jak długo. Wejście w ten odnośnik daje również możliwość złożenia rezerwacji na interesującą nas pozycję. Wystarczy kliknąć na ?Zamówienie?. Jeśli egzemplarz oglądany jest z pozycji ?Moje konto?, nie trzeba niczego wypełniać. Należy jedynie kliknąć ?Zamów, potwierdzając tym samym rezerwację. Jeśli czytelnik nie jest zalogowany na swoim koncie, system poprosi o wprowadzenie danych użytkownika. Oprócz tego dostępna jest zakładka ?Szczegóły?, w której znajdują się dokładne opisy konkretnych egzemplarzy. 

Jeśli poszukiwana przez nas książka znajduje się w Czytelni, sprawdzamy ?Status/Wypożyczony do? ? jeśli jest to ?Na miejscu?, z książki można korzystać wyłącznie na miejscu. Jeśli książka ma status ?Na miesiąc?, można ją wypożyczyć. W tym celu należy kliknąć ?Zamówienie?. Czas realizacji zamówienia w Czytelni wynosi ok. 20 minut. Zamówienia można również dokonać w  sposób tradycyjny, wypełniając rewers.