Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

Zapisać się można w specjalnym punkcie rejestracji czytelników - tzw. zapisie centralnym, który znajduje się w holu biblioteki, na parterze. Przy zapisywaniu się należy okazać bibliotekarzowi dokument tożsamości ze zdjęciem. Osoby niepełnoletnie zapisuje opiekun prawny. Nie jest wymagane zameldowanie na terenie Wrocławia. Po zapisaniu się do biblioteki, czytelnik otrzymuje bezpłatną kartę biblioteczną, upoważniającą do korzystania ze wszystkich zasobów biblioteki. Karta jest ważna bezterminowo (choć raz w roku czytelnik jest proszony o uaktualnienie danych osobowych). W przypadku utraty karty, należy wykupić nową (z nowym numerem) w cenie 10 zł (dotyczy to również  dzieci).


JAK WYPOŻYCZAĆ

W każdym z działów wybierane przez czytelników książki, czasopisma, płyty, audiobooki itp. wypożycza się na różne sposoby. W jednych, jak w Wypożyczalni czy Fonotece, można
wybierać z półki i wypożyczać od razu. W innych, tak jak w Bibliotece Popularnonaukowej, należy najpierw złożyć zamówienie na interesujące pozycje. W Bibliotece znajdują się zbiory
wypożyczane na miesiąc, na dwa tygodnie lub udostępniane na miejscu. Wszystkie typy zbiorów, oprócz czasopism bieżących, można rezerwować i zamawiać elektronicznie. Dotyczy
to również egzemplarzy wypożyczonych – wtedy zamawiający ustawia się w kolejce. Poniżej bardziej szczegółowa instrukcja.


JAK WYSZUKIWAĆ

Na stronie głównej katalogu (KATALOG) w okienku wyszukiwania wpisujemy tytuł poszukiwanej pozycji, autora lub temat, jaki nas interesuje. Możliwe jest również wyszukiwanie według różnych kryteriów – wybieramy je po przejściu do „Wyszukiwania zaawansowanego”: tytuł, autor/twórca, temat, forma i typ, ISBN, ISSN, bibliografia, wydawca. W osobnej zakładce jest również możliwość szukania po kodzie kreskowym.

Dodatkowo można:
- szukać całej frazy stosując cudzysłów, np.: „powieść polska”,
- używać znaków maskujących, aby wyszukać różne warianty słów, * - gwiazdka zastępuje dowolną liczbę znaków, np.: wpisanie ekonom* spowoduje wyszukanie - ekonomia, ekonomiczny, ekonomiczne, itp.,
- wyszukiwać słowa powiązane relacjami za pomocą spójników logicznych: "i", "lub", "nie".

Co znajduje się w opisie dokumentu?
- Lokalizacja książki (lub innego typu zbiorów) w Bibliotece, czyli dział, w którym książka się znajduje.
- Informacja o tym, czy dany egzemplarz jest dostępny, czy wypożyczony.
- Typ dokumentu: książka, audiobook, gra, druk ulotny itp.
- Status egzemplarza informujący o tym, czy książkę można wypożyczać (“na miesiąc”, “na dwa tygodnie”) czy można z niej skorzystać na miejscu (“na miejscu”). Czasopisma bieżące mają status “księgozbiór podręczny”, co oznacza, że nie można ich zamawiać ani wypożyczać, ale można przyjść i skorzystać z nich na miejscu.

JAK ZAMAWIAĆ
 

Aby zamawiać zbiory w katalogu należy się zalogować używając numeru karty (login) oraz hasła (przy pierwszym logowianiu w formacie: RRRRMMDD).
Można również zalogować się po wyszukaniu interesującej pozycji - ukazuje się wtedy taki widok:

Skorzystanie z tego przycisku nie powoduje opuszczenia znalezionego rekordu. Następnie należy użyć przycisk “Zamów”:
Oraz potwierdzić składanie zamówienia poprzez “Wyślij zamówienie”.
Status zamówienia - czy jest w realizacji, czy oczekuje na odbiór - można sprawdzić w zakładce: “Zamówienia” na swoim koncie.