Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu wraz z 14. bibliotekami publicznymi na Dolnym Śląsku udostępniają wspólnie ponad 6000 e-booków na platformie libra.ibuk.pl. Oznacza to, że KAŻDY czytelnik, zapisany do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej może swobodnie i zupełnie za darmo przeglądać katalog wszystkich wykupionych publikacji i czytać je on-line bez żadnych ograniczeń czasowych.

PIN umozliwiający dostęp do zasobów IBUK Libra można otrzymać po zgłoszeniu się do bibliotekarza dyżurującego w Zapisie Centralnym w Holu DBP, albo... (uwaga!)
drogą mailową. W tym celu zachęcamy do pisania na adres: lub . W treści maila należy podać swoje dane (imię i nazwisko, datę urodzenia) oraz koniecznie numer karty bibliotecznej.

Po wejściu do bazy libra.ibuk.pl uzyskuje się dostęp do katalogu e-booków.

Dostęp do platformy e-booków umożliwia czytanie na ekranie monitora całego tekstu książki i nawigowanie po spisie treści, w dowolnym czasie, przez całą dobę, na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu i bez względu na używany system operacyjny - wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową.

Używając komputerów znajdujących się na terenie Biblioteki, można korzystać z e-booków bez konieczności logowania się. Jeśli chce się korzystać z dostępu do ibuków w domu, trzeba osobiście zgłosić się po PIN do dyżurującego bibliotekarza.

JAK KORZYSTAĆ Z IBUK LIBRA?

Trzeba założyć sobie konto MyIbuk, które umożliwia zaznaczanie tekstu, tworzenie zakładek, notatek, tworzenie wirtualnej półki z książkami, generuje bibliografię, pozwala korzystać ze słownika i encyklopedii, zalogować się na Facebooku oraz w wyszukiwarce Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów. Założenie konta to jednorazowa rejestracja - trzeba podać swój adres e-mail i hasło.

 Funkcje platformy IBUK LIBRA - film instruktażowy >>

JAK CZYTAĆ NA KOMPUTERZE DOMOWYM?

Trzeba wejść na stronę http://libra.ibuk.pl, następnie zalogować się na swoje konto MyIbuk i wpisać PIN uzyskany w bibliotece. Wówczas otrzymuje się bezpłatny dostęp do tych publikacji, na które licencję posiada DBP (ponad 6000 tytułów). Przy wszystkich tych pozycjach, na które DBP wykupiła licencję, pojawia się ikonka książki (?czytaj?).

Rejestracja i logowanie dla posiadaczy kodów PIN - film instruktażowy >>


JAK KORZYSTAĆ Z DOSTĘPU DO E-BOOKÓW W BIBLIOTECE:

Trzeba być zapisanym do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej. Wówczas na dowolnym komputerze w bibliotece trzeba wejść na stronę http://libra.ibuk.pl i to wystarczy, żeby wybrać książkę i ją czytać. Jeśli jednak czytelnik zaloguje się dodatkowo na konto MyIbuk, to będzie mógł stworzyć własną półkę z wybranymi e-bookami, tworzyć zakładki, zaznaczenia itp.

Osobista półka MyIBUK - film instruktażowy >>

WYMAGANIA SPRZĘTOWE

Zastosowana w IBUK LIBRA aplikacja do czytania książek działa w oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Przeglądarka internetowa musi wspierać standard HTML5. Zalecamy używanie aktualnej wersji Mozilla Firefox, Google Chrome lub Safari. Nowe środowisko IBUK LIBRA działa w przeglądarce Internet Explorer od wersji 10. Starsze wersje IE nie zapewniają wsparcia standardu HTML5 oraz zawierają poważne luki w bezpieczeństwie.
Do prawidłowego działania aplikacji niezbędne jest stabilne połączenie z siecią Internet o przepustowości minimum 512kb/s (zalecamy 2Mb/s). Należy zezwolić na wykorzystywanie plików cookie oraz JavaScript. Aplikacja komunikuje się przy użyciu protokołu HTTP (port 80) oraz HTTPS (443).NIE MASZ CZYTNIKA E-BOOKÓW? ? U NAS GO WYPOŻYCZYSZ!
W naszej Fonotece można bezpłatnie wypożyczać czytniki e-booków. Do dyspozycji czytelników jest pięćdziesiąt czytników InkBook Prime HD, dziesięć InkBook Prime, a także cztery urządzenia typu Kindle 7 Touch. Mogą jednak wypożyczać je tylko czytelnicy (pełnoletni) zapisani do naszej Biblioteki.
Idąc do Fonoteki (I piętro) po czytnik trzeba będzie pamiętać, by zabrać ze sobą kartę biblioteczną DBP, aby ją okazać przed podpisaniem specjalnego oświadczenia.
Czytnik można wypożyczyć na miesiąc, wgrać sobie do jego pamięci dowolne e-booki i czytać do woli. Warto jednak pamiętać, że niedotrzymanie terminu zwrotu poskutkuje karą finansową (1 zł za dzień). I jeszcze jedna ważna sprawa ? przed oddaniem czytnika trzeba będzie usunąć z jego pamięci wszystkie wgrane przez siebie pliki.
To najważniejsze zasady, które określa regulamin wypożyczeń czytników, ale jest jeszcze kilka ważnych spraw nim uregulowanych. Warto będzie je poznać przed skorzystaniem z tej usługi. Zajrzyj tutaj >>.
Czytniki można zamawiać poprzez katalog www.dzb.pl (wyszukiwanie poprzez tytuły: "Czytnik Inkbook Prime", "Czytnik Inkbook Prime HD" i "Czytnik Kindle 7"). Oto link do tego miejsca w katalogu >>.

Zobacz filmik IBUK LIBRA łączy pokolenia >>.
KINDLE -  mini-przewodnik do pobrania >>.