Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu w roku 2023 po raz kolejny uczestniczy w projekcie Instytutu Książki pn. „Dyskusyjne Kluby Książki” skierowanym do bibliotek wojewódzkich. Głównym celem projektu jest promocja kultury literackiej i czytelnictwa, zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z bibliotek publicznych oraz popularyzacja idei Dyskusyjnych Klubów Książki w środowiskach do tej pory niezaangażowanych. Biblioteka wojewódzka do udziału
w programie zaprosiła 144 kluby oferując im spotkania autorskie, wykłady, warsztaty oraz szkolenia. W spotkaniach będą uczestniczyć ulubieni i poczytni autorzy, atrakcyjne zajęcia zostaną przeprowadzone przez specjalistów działających w obszarze kultury. Przygotowana oferta skierowana jest do wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli) na terenie gmin miejskich, wiejskich i miejsko-wiejskich. Podejmowane przez kluby działania popularyzują czytelnictwo i pokazują, że nawyk czytania może być dobrym sposobem na pożyteczne spędzanie wolnego czasu. Działalność klubowa to doskonała okazja do spotkania z pasjonatami książek, dyskusji, podzielenie się wrażeniami na temat przeczytanych książek. Udział bibliotek w projekcie to szansa na rozszerzenie oferty kulturalnej oraz pozyskanie nowych użytkowników, którzy do tej pory nie korzystali z ich usług.
Gromadzi fanów jednego z najbardziej popularnych i lubianych gatunków literackich. Dyskusje są zwykle sproblematyzowane - konkretna książka lub kilka publikacji to zazwyczaj pretekst do rozmowy na temat szerzej pojętego zagadnienia, np. profilu mordercy czy funkcjonowania jakiegoś motywu literackiego.
Klubowicze spotykają się w drugie środy miesiąca, by porozmawiać o tytule mającym swoją adaptację filmową lub serialową. Najważniejsza na naszych spotkaniach jest miła, luźna atmosfera, a ekranizacja książki daje dodatkowo szerokie pole do dyskusji i porównań. Kolejnych emocji naszym rozmowom dodaje odwieczne pytanie o wyższość książki nad jej adaptacją lub odwrotnie.
Klub powstał w 2018 r. i od tej pory, nieprzerwanie, łączy osoby spragnione rozmów o wartościowych komiksach, powszechnie nazywanych powieścią graficzną.
Spotykamy się raz w miesiącu; na bieżąco wybieramy omawiane tytuły. Sięgamy zarówno po nowości, jak i komiksy długo obecne na polskim rynku.
Współpracujemy z wrocławską Księgarnią Hiszpańską, w której toczą się nasze dyskusje. Popularyzujemy komiks również poza spotkaniami klubu.
Ma na celu poznawanie białoruskiej literatury, języka, kultury i tradycji. Jako organizatorzy DKK:
- zapewniamy odbiorcom dodatkową edukację,
- dajemy dzieciom możliwość spędzania wolnego czasu w gronie dzieci migrantów z Białorusi,
- stwarzamy możliwości do samodzielnego rozwoju i pokazania własnej kreatywności,
- dbamy o zachowanie tożsamości białoruskiej w warunkach emigracji.
Chronimy język, tradycje i kulturę Białorusi poprzez: studiowanie dzieł pisarzy białoruskich (klasycznych i współczesnych), rekonstrukcję obrzędowości i przywracanie technik artystycznych w rzemiośle ludowym, kultywowanie przepisów tradycyjnej kuchni białoruskiej, tworzenie klubów konwersacyjnych i dyskusyjnych.

