[Z cyklu: SIECIUJEMY SIĘ]

Biletowane spotkanie stacjonarne w Klubie Proza (bilet-cegiełka na pomoc Ukrainie) + transmisja online na żywo - w tym na stronie fb Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej

? Czas: wtorek 29 marca, godz. 19.00
? Miejsce: Klub Proza
Wstęp: 10 zł (wpływ z biletów w całości przeznaczony zostanie na pomoc Ukrainie)

Kateryna Babkina i Oksana Zabużko. Dwie laureatki Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, dwie mieszkanki Kijowa, dwie pisarki, które znalazły schronienie w Polsce.

We wtorek 29 marca zapraszamy na rozmowę z Kateryną Babkiną, która kilka tygodni temu przyjechała do Wrocławia z ostrzeliwanego Kijowa na przyspieszoną rezydencję literacką im. Natalii Gorbaniewskiej, i Oksaną Zabużko, którą wybuch wojny zastał w Warszawie podczas trasy promocyjnej książki ?Planeta Piołun?. Z pisarkami porozmawia dziennikarka i krytyczka literacka Justyna Sobolewska.

Spotkanie organizowane jest w ramach akcji #SolidarnizUkrainą, w związku z czym będzie biletowane. Każdą osobę, która zechce pojawić się w Klubie Proza 29 marca poprosimy o uiszczenie opłaty w wysokości 10 zł. Cały wpływ z biletów przeznaczymy na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsce w Prozie, osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu prosimy o informowanie nas o tym drogą mailową: . W treści maila wpisujcie ?Dzień poezji?.

O autorkach:
Kateryna Babkina (ur. 1985 w Iwano-Frankowsku) jest ukraińską pisarką, dziennikarką, scenarzystką i menedżerką kultury. Ma na swoim koncie kilka tomików poezji, powieści, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, a także scenariuszy filmowych oraz sztukę ?Hamlet Babylon?, wystawianą w Kijowie, Genewie i Wiedniu. Jej twórczość tłumaczona jest na angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, szwedzki, rumuński, rosyjski i hebrajski. W Polsce poza nagrodzoną Angelusem powieścią ?Nikt tak nie tańczył jak mój dziadek? nakładem wydawnictwa Warsztatów Kultury ukazały się jeszcze zbiór opowiadań ?Szczęśliwi nadzy ludzie? (2017) oraz powieść ?Sonia? (2018). Wszystkie te książki przełożył Bohdan Zadura.

Oksana Zabużko (ur. 1960) ? jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia), laureatka wielu nagród krajowych i zagranicznych. Wykładała na uniwersytetach w USA (Pensylwania, Harward, Pittsburgh). Jej książki i artykuły zostały przetłumaczone na języki: polski, angielski, francuski, niemiecki, czeski, węgierski, chorwacki, bułgarski, rosyjski, perski. W Polsce ukazały się powieści ?Badania terenowe nad ukraińskim seksem? (2003) i ?Muzeum porzuconych sekretów? (2012), zbiór opowiadań ?Siostro, siostro? (2007) i wywiad rzeka ?Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską? (2013). W 2013 roku za ?Muzeum porzuconych sekretów? otrzymała Nagrodę Literacką Angelus. Ostatnio opublikowała zbiór esejów ?Planeta Piołun? (Wydawnictwo Agora). Mieszka w Kijowie.

LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU: https://tiny.pl/9kmr3