13 października 2022 nasz Dział Instrukcyjno-Metodyczny i Badań Czytelniczych zorganizował szkolenie dla bibliotekarzy i bibliotekarek z województwa dolnośląskiego pt. Twórczo i kreatywnie. Trening kreatywności dla każdego.

Kreatywność oraz niekonwencjonalne i adaptacyjne myślenie to jedna z istotnych kompetencji przyszłości, kluczowa w pracy bibliotekarza, który chce tworzyć atrakcyjną dla społeczności lokalnej ofertę działań. Jak zatem rozwijać kreatywność? Jak wprowadzić do oferty biblioteki trening kreatywności lub jego elementy? Na czym polega twórcze rozwiązywanie problemów i jak może przełożyć się na budowanie nieszablonowej oferty biblioteki? Podczas warsztatów uczestnicy poznali teorię kreatywności oraz metody i techniki jej wzmacniania. Wzięli udział w treningu, podczas którego poznali np. techniki rozgrzewki twórczej, prowadzenia skutecznej burzy mózgów, twórczego rozwiązywania problemów. Dzięki temu będą mogli wypracowywać jeszcze bardziej innowacyjne rozwiązania w ofercie biblioteki, skuteczniej współpracować ze społecznością lokalną, znajdować nieoczywiste rozwiązania problemów w bibliotece.
Dzięki warsztatom uczestnicy:
- poznali teorię kreatywności i zasady twórczego myślenia (m.in. myślenie konwergencyjne i dywergencyjne, myślenie pytajne),
- poznali tzw. idea killers ? czyli ograniczenia i blokady w kreatywnym myśleniu,
- przećwiczyli w praktyce różnorodne metody i techniki pobudzania kreatywności np. Brainwriting 635, metoda Walta Disneya, pytania Osborna, Pytania do obrazka itd,
- poznali zasady prowadzenia burzy mózgów,
- poznali zasady skutecznej pracy w grupie sprzyjające generowaniu nowych pomysłów,
- poznali zasady twórczego rozwiązywania problemów i przećwiczy konkretne metody np. SCAMPER, Technika IDEALS, Technika Bionic Ideas.

Szkolenie prowadziła bibliotekarka i trenerka Agata Warywoda.

Przeszkoleni zostali reprezentanci bibliotek z: Lubania, Żarowa, Złotoryi, Pieszyca, Borowa, Świebodzic, Obornik Śląskich, Boguszowa-Gorce, Twardogóry, Kątów Wrocławskich, Bielawy, Strzegomia, Łagiewnik, Jerzmanowej, legnicy, Oławy, Wrocławia (MBP oraz DBP).

Informacja o szkoleniu w PDF