Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
W czasie pandemii Dolnośląska Biblioteka Publiczna jest otwarta dla Czytelników, ale na specjalnych zasadach. Aby udało się ograniczyć transmisję koronawirusa, konieczne było wprowadzenie takich zasad świadczenia usług bibliotecznych, by zarówno Czytelnicy, jak i pracownicy biblioteki mieli poczucie bezpieczeństwa.
Przede wszystkim działalność DBP jest ograniczona do podstawowych usług – wypożyczania książek i zbiorów audiowizualnych, przyjmowania zwracanych zbiorów oraz podstawowych czynności związanych z rejestracją czytelników, wydawaniem kodów dostępu itp. W sposób specjalny jest rozwiązana kwestia poradnictwa bibliotecznego. Oto szczegóły.

WRZUTNIA

Przed wejściem do siedziby Biblioteki funkcjonuje wrzutnia, do kórej można wkładać zwracane zbiory przez 24 godziny na dobę, a więc także w godzinach, kiedy siedziba biblioteki jest zamknięta.

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki od 10.30 do 18.30
środy od 10.30 do 15.30
w soboty i niedziele biblioteka jest nieczynna.

WEJŚCIE

Do siedziby Biblioteki może jednorazowo wejść 6 osób. Ale przy każdym stanowisku obsługi może stać tylko 1 osoba. Czekający muszą zachować bezpieczny dystans – oznaczony taśmą na podłodze. Każdy Czytelnik przed wejściem do holu Biblioteki jest proszony o zdezynfekowanie rąk. Zarówno przepływ Czytelników, jak i kwestie związane z zabezpieczeniami kontroluje pracownik ochrony.
Uwaga! Każdy wchodzący musi mieć maseczkę ochronną. Osób bez maseczek nie obsługujemy! (Ta zasada nie dotyczy dzieci do lat 4.)

STANOWISKA W HOLU

Czytelnicy mogą wejść wyłącznie do holu. Reszta budynku jest dla Czytelników zamknięta. Można wypożyczać zbiory z poszczególnych działów, ale wejść do nich się nie da.
W holu są ustawione stanowiska, w których bibliotekarze obsługują Czytelników. Można w nich zarówno zwrócić wypożyczoną książkę czy płytę, jak i odebrać książkę zamówioną wcześniej za pośrednictwem elektronicznego konta czytelnika lub telefonicznie.

W jednym ze stanowisk można zapisać się do Biblioteki, otrzymać kartę czytelnika lub kod dostępu do platform Legimi czy IBUK Libra, a także opłacić należność, np. za niedotrzymanie terminu zwrotu. Ze względu na bezpieczeństwo, prosimy – w miarę możliwości – o realizowanie tych opłat za pomocą karty płatniczej.
Obowiązuje zasada zachowania 2 metrów dystansu między odwiedzającymi.

KWARANTANNA ZWRÓCONYCH ZBIORÓW

Książki, filmy czy płyty zwracane przez Czytelników są poddawane kwarantannie. Muszą przez 3 dni pozostawać w specjalnym kontenerze, zanim zostaną ponownie włączone do zbiorów. Dlatego prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość, jeśli trzeba będzie poczekać na poszukiwany tytuł.

ZAMÓWIENIA

Zamawiać książki można na dwa sposoby.
  1. Bezpośrednio z konta czytelnika, elektronicznie.
  2. Telefonicznie, po rozmowie z bibliotekarzem (numery telefonów poniżej).
  3. Bezpośrednio w punkcie obsługi czytelnika.
Zamówione zbiory można odebrać w bibliotece po 1 godzinie od złożenia zamowienia i uzyskania potwierdzenia o jego przyjęciu przez bibliotekarza. Potwierdzenie będzie widoczne na koncie czytelnika na stronie www.dzb.pl lub zostanie dostarczone na podany przez czytelnika adres mailowy.

REZERWACJA WIZYTY W CZYTELNI

Od 1 września 2020 r. można korzystać z Czytelni, ale wizytę trzeba wcześniej zarezerwować (telefonicznie lub mejlowo) i dostosować się do wprowadzonych w związku z sytuacją epidemiczną warunków. Szczegółowo objaśniamy wszystkie warunki i zasady korzystania z Czytelni TUTAJ >>.

TELEFONICZNE PORADY BIBLIOTEKARZA

Dla tych, którzy liczą na uzyskanie porady, co do wyboru książki i pomocy w złożeniu zamówienia, uruchamiamy specjalną usługę – porady telefoniczne. W poszczególnych działach biblioteki dyżurują bibliotekarze, którzy pomogą wybrać i zarezerwować książkę, płytę z muzyką czy film według indywidualnych potrzeb i upodobań.
Literatura dla dzieci i młodzieży – tel. 71 33-52-217
Literatura piękna dla dorosłych – tel. 71 33-52-214
Literatura popularnonaukowa i naukowa – tel. 71 33-52-251; 71 33-52-214
Płyty z muzyką i filmy – tel. 71 33-52-203
Audiobooki – tel. 71 33-52-234; 71 33-52-203
Literatura angielskojęzyczna – tel. 71 33-52-215
Literatura niemieckojęzyczna – tel. 71 33-52-235
Literatura francuskojęzyczna – tel. 71 33-52-222
Literatura koreańska – tel. 71 33-52-235

UWAGA!

Zbiory, których termin zwrotu przypadał na czas zamknięcia biblioteki (12.03.2020 - 06.05.2020 r.) można oddawać do 1 czerwca 2020 r.

PUNKT INFO

Czytelnikom, którzy chcieliby uzyskać dodatkowe informacje na temat zbiorów, usług i zasad funkcjonowania biblioteki polecamy telefoniczny punkt INFO – 71 33-52-236 i 71 33 52 220, a także stronę www.wbp.wroc.pl.
„Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu” z dnia 16 stycznia 2015 r. został zawieszony. Obowiązuje „Regulamin korzystania ze zbiorów i usług Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. T. Mikulskiego we Wrocławiu” wprowadzony Zarządzeniem Dyrektora DBP z dnia 6 maja 2020 r. Można go przeczytać TUTAJ >>.