Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Hanna Maria Jaworska, PORTFOLIO, Nowa Ruda 2015
Hanna Maria Jaworska (właściwie Małgorzata Pauch) jest emocjonalnie i zawodowo związana z Uniwersytetem imienia Adama Mickiewicza, którego była studentką, by później wykładać język polski dla obcokrajowców. Od zawsze dynamiczna, wielokierunkowa: gra na pianinie, zna języki obce, była stypendystką programu Sokrates – Erasmus. Pomieszkiwała we Włoszech i w Niemczech, kilka razy odwiedziła rodzinę w Nowym Jorku. W różnych zakątkach świata zawsze widywana z książką lub luźnymi kartkami, zapisanymijej wierszami. Chyba najmądrzejsze, co usłyszała, to słowa, że „jedni oceniają książkę po okładce, drudzy wierzą krytykom, a tylko nieliczni mają odwagę sami przeczytać treść”. (z okładki książki)
Krzysztof Rytka, ZAPISKI W BRULIONIE, Nowa Ruda 2015
„Zapiski...” o zbiór wierszy z lat 1973–1996 emigracyjnego (od 1979 roku) poety Krzysztofa Rytki. Jego debiutem książkowym była proza autobiograficzna zatytułowana „Opowiastki wrocławskiego urwisa”, wydana przez Astrum w 2009. Warto także wspomnieć o tym, że w 2010 w Niemczech wyszła pierwsza książka poetycka urodzonego w Śremie twórcy – „Aus dem Tagebuch”.(Z recenzji M.Wabika)
Piotr Piątek, CAŁY TEN TŁUM, Nowa Ruda 2015
„Cały ten tłum” napisany jest zgrabnie i ze świadomością języka współczesnej poezji. W wierszach Piątka pojawia się m.in. taka tematyka, jak uważne obserwacje szczegółów w świecie zewnętrznym, poszukiwanie epifanii, poeta jest wrażliwy na śmierć w świecie przyrodniczym, interesuje go upływ czasu, anonimowość ludzi mijających się w mieście, dusza. Mimo tego, że Piątek podejmuje wyzwania znane filozofom, czy socjologom, jego poezja nie zamiera w niezrozumiałych abstrakcjach.(Z recenzji M.Wabika)