Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

 

W Światowym Dniu Ziemi (22 kwietnia) jest organizowanych wiele wydarzeń promujących postawy proekologiczne w społeczeństwie.

My chcemy żeby ten dzień wybrzmiał jeszcze mocniej, dlatego - razem z Hydropolis, który zainauguruje nasz mini-festiwal wykładem pt. ?Wszystko, czego nie wiesz o wodzie, a boisz się zapytać!?- organizujemy kilkudniowe wydarzenie, które uświadamia jak kruchy i wrażliwy jest ekosystem naszej planety.
Poniżej harmonogram poszczególnych wydarzeń:
 

19.04 (ŚRODA)

godz. 17.00-19.00, Sala 35, III piętro. Wstęp wolny

Wszystko, czego nie wiesz o wodzie, a boisz się zapytać!

?Wszystko, czego nie wiesz o wodzie, a boisz się zapytać!? to tytuł spotkania, podczas którego rozwiejemy wątpliwości na temat najcenniejszego surowca na świecie. W rodzinnej atmosferze rozszyfrujemy fakty i mity o kranówce. Zdradzimy, co to znaczy, że w wodzie są ?kamienie? i podpowiemy, jak wzmacniać w dzieciach nawyk szacunku do wody i otaczającego świata. Spotkajmy się na chwilę przed Międzynarodowym Dniem Ziemi i wspólnie zadbajmy o lepsze jutro dla naszej planety ? o komfort dostępu do czystej wody i świeżego powietrza dla przyszłych pokoleń.

Prowadzenie: Estera Zuzel (MPWiK S.A. we Wrocławiu)

Wykład towarzyszy kampanii miejskiej:

PijKranowke 

20.04 (CZWARTEK)

godz. 17.00-18.00, Sala 35, III piętro. Wstęp wolny

Moda na katastrofę

Średni czas życia używanych przez nas ubrań wynosi 4 lata, skutki ich produkcji zostaną z nami przez tysiąclecia, jeśli tylko uda nam się przetrwać na przegrzanej planecie. W jaki sposób produkcja ubrań stała się jednym z najbardziej emisyjnych i szkodliwych dla środowiska sektorów gospodarki? Czy naprawdę potrzebujemy dziś kilka razy więcej odzieży, która w 85% i tak kończy na wysypisku śmieci? Komu jest to na rękę? W kogo uderza najbardziej?
 
Podczas krótkiego wykładu z okazji Dnia Ziemi przewietrzymy szafy z informacjami na temat branży modowej. Zobaczymy, co mają wspólnego spodnie z kolorem rzek w Bangladeszu oraz ile wody trzeba zużyć do produkcji jednej koszulki. Postaramy się także uszyć rozwiązania skrojone na miarę wyzwań, przed którymi stoimy.
 
Wykład poprowadzą: Arkadiusz Wierzba - trener antydyskryminacyjny, edukator EkoCentrum Wrocław oraz Aneta Osuch - trenerka antydyskryminacyjna, udziela wsparcia psychologicznego osobom doświadczającym dyskryminacji, edukatorka EkoCentrum.

21.04 (PIĄTEK)

godz.17.00-19.00, Sala 35, III piętro

Obowiązują zapisy od 12.04, tel. 71 33 52 253

Ziemia ? farbami i gestem malowana - warsztaty tańca intuicyjnego

Warsztaty tańca w oparciu o wybrane obrazy ze sztuki światowej, ukazujące szerokie podejście do malarstwa krajobrazowego i podejmowania tematu alegorii sił ziemi. Na przestrzeni wielu wieków, artystów niezwykle pociągało odwzorowywanie piękna przyrody naszej planety.

W czasie spotkania uczestnicy będą mogli między innymi podziwiać tajemnicze leśne krajobrazy, ukwiecone łąki, wspaniałe pasma gór czy romantyczne rozlewiska rzek. Inspirując się urokami przyrody w malarstwie od starożytności do współczesności, zatańczymy intuicyjnie wszystko to, co w niej cenimy. W różnych jakościach ruchu autentycznego zobrazujemy nasz zachwyt nad różnorodnością przyrody na Ziemi.

Liczba miejsc ograniczona! 

Uczestnicy proszeni są o wygodny ubiór.

Prowadzenie: Barbara Przerwa, pracownica Działu Edukacji Pawilonu Czterech Kopuł, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

godz. 17.00-18.30, Biblioteka Niemiecka, I piętro

Obowiązują zapisy od 12.04, tel. 71 33 52 253

Kupuj mądrze! Jak czytać metki?

Masowa produkcja ubrań to jedno z najgorszych zagrożeń dla środowiska we współczesnym świecie. Nadmierna emisja CO2, ogromne zużycie wody, miliony ton odpadów rocznie - to tylko niektóre z obciążeń dla naszej planety jakie niesie ze sobą ta gałąź gospodarki. Dlatego z okazji obchodów Tygodnia Ziemi pragniemy poruszyć tematykę less waste, także w odniesieniu do mody. Jeśli zastanawiacie się jakie kupować ubrania i jak o nie dbać, by dłużej Wam służyły, to spieszymy z pomocą i zapraszamy na warsztaty do DBP!

Bluzka z wiskozy, poliestru czy bawełny? Czy wełna musi drapać? Dlaczego ubrania się spierają a kolory blakną? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi na warsztacie dla osób, które chcą nauczyć się kupować dobre jakościowo ubrania.

Podczas warsztatu:

- poznasz różne rodzaje tkanin, a także ich wady i zalety,

- dowiesz się na co zwracać uwagę przy zakupie ubrań,

- nauczysz się jak rozpoznać dobry i zły materiał,

-  dowiesz się jak pielęgnować ubrania z nich zrobione.

Liczba miejsc ograniczona! Zapisy od 11.04.23 r.

Prowadzenie: Karina Mrozicka, wrocławska stylistka, która pomaga  kobietom i mężczyznom w świadomym  budowaniu wizerunku ich marki osobistej, aby mogli pełniej funkcjonować na wszystkich płaszczyznach życia.

Oprócz tysięcy godzin pracy z klientami indywidualnymi, Karina Mrozicka współpracuje ze sklepami, fundacjami i korporacjami przeprowadzając dla nich eventy i szkolenia wizerunkowe np. PKO Bank Polski, Kyndryll (IBM), Fresenius Medical Care, Whirlpool Wabco, Top Secret i wiele wiele innych.

Jak mówi: Uczę rozumieć mowę ubrań, ponieważ ta nie ma przede mną tajemnic.

22.04 (SOBOTA)

godz. 10.00-11.30, Dział Pracy z Dziećmi, parter

Obowiązują zapisy od 12.04, tel. 71 33 52 217

Liczba miejsc ograniczona. Wiek uczestników: 8-12 lat.

ZIEMIA - nasza PIĘKNA i jedyna PLANETA. Zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku 8-12 lat

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zapraszamy dzieci na specjalne warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy zastanowią się nad obecną sytuacją naszej planety i głównymi aktualnymi zagrożeniami, które powinny skłonić nas do aktywnego działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego.

W drugiej części spotkania dzieci wykonają kolażowe prace plastyczne ukazujące nie tylko obecny stan naszej planety, ale również ZIEMIĘ w PRZYSZŁOŚCI!

Moc atrakcji i głębokich przeżyć gwarantowana!

Zapraszamy serdecznie do wspólnego wysiłku ratowania naszej wspaniałej BŁĘKITNEJ PLANETY!

Dzieci proszone są o przyniesienie pustych butelek plastikowych oraz pocztówek do wycinania.

Prowadzenie: Michał Pieczka ? edukator Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

godz. 10.00-12.00, Galeria Pod Plafonem, parter

Swap ? wymiana ubrań i roślin

Przejrzyj szafę, zrób porządki i oddaj to, czego już nie używasz. W zamian zdobądź dla siebie nowe ubrania z drugiej ręki od innych uczestników swapa. Wymieniając się odzieżą, wspierasz drugi obieg ubrań, których produkcja jest mocno obciążającą dla środowiska. Zamiast kupować,  wymień się.
 
Zastanawiasz się, co zrobić z roślinami, dla których nie masz odpowiedniego miejsca, czy też po prostu nie wiesz, jak się nimi zaopiekować? Przynosząc taką roślinę na naszą wymiankę dajesz jej szansę na długie i szczęśliwe życie z nowym właścicielem.
 
Wydarzenie jest koordynowane przez Marcelinę Górę, która promuje temat współdzielenia na swoim osiedlu, jak i w mediach społecznościowych - @sharehouse
 

Zapraszamy na pierwszy w naszej bibliotece Swap czyli wymianę ubrań i roślin.

ZASADY:

  • Każdy uczestnik przynosi minimum 2 ubrania, które składamy do jednej puli, a potem wszyscy wybierają z niej co chcą. 
  • Przynosicie ubrania czyste i niezniszczone. 
  • Rzeczy, które nie znajdą nowego właściciela zostaną przekazane do ubraniadooddania.pl, aby wesprzeć wybraną kampanię pomocową.

Współorganizator wydarzenia:

https://www.facebook.com/Sharehouse.Polska

godz. 14.00-18.30, Sala 35, III piętro

Obowiązują zapisy od 12.04, tel. 71 33 52 253  

Fotowarsztaty

Zapraszamy na fotowarsztaty miejskie z okazji Dnia Ziemi, które będą się składały z części teoretycznej: wykładu dotyczącego teorii i podstaw fotografii, części praktycznej ? warsztatu fotografii miejskiej w plenerze oraz omówienia wykonanych zdjęć w mieście i indywidualnej konsultacji po powrocie.

Fotospacer będzie ściśle związany z Odrą ? rzeką, która daje życie Wrocławiowi, kształtując na przestrzeni wieków jego charakter. Wyjście w teren ma na celu naukę fotografii w praktyce, ale także dostrzeżenie i uwiecznienie niezwykle ważnej dla miasta, województwa, kraju i kontynentu rzeki.

Czas trwania fotospaceru (część praktyczna w terenie): 3 h

Wykłady i konsultacja (część teoretyczna w sali): 1,5 h

Poziom: podstawowy ? średniozaawansowany (nie wykluczamy uczestnictwa chętnych osób zaawansowanych)

Sprzęt potrzebny podczas warsztatów: aparat fotograficzny; opcjonalnie: statyw, filtry ND, polaryzacyjne i połówkowe.

Liczba miejsc ograniczona! 

Prowadzenie: Patryk Biegański ? fotograf i podróżnik. Powiązanie tych dwóch pasji daje mu motywację do wyruszania w fotogeniczne i ciekawe kulturowo miejsca.

godz. 15.00, Hol DBP, parter

Zaczynamy 22 kwietnia 2023, o godzinie 15:00 w holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej (Rynek 58).

ODRAtowani - mobilna gra postapokaliptyczna

W połowie trzeciego tysiąclecia ludzkość zachwyciła się nowym wynalazkiem. Plastik 2.0. miał stać się tańszą i bardziej ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Niestety, okazało się, że podczas rozkładu Plastiku 2.0 do gleby uwalniane są toksyczne substancje. Przeniknęły one do wód powierzchniowych i podziemnych. Całe środowisko uległo skażeniu, a roślinność i zwierzęta zaczęły wymierać. Człowiek stał się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. 

Niespodziewanie naukowcy z bezpiecznej Strefy Starego Miasta otrzymują informację, że po raz pierwszy od czasu katastrofy, na brzegu zanieczyszczonej Odry, wyrosła roślina!

Jesteś doświadczonym stalkerem, dlatego to właśnie Tobie zostaje powierzona misja odnalezienia rośliny i dostarczenia jej do laboratorium.

Rozwiązując zagadki i unikając niebezpieczeństw postapokaliptycznego Wrocławia, ruszaj na poszukiwanie rośliny. To jedyna szansa na ocalenie świata!

------------------------------
Mobilna gra terenowa z elementami wiedzy ekologicznej odbędzie się w ramach bibliotecznych obchodów Dnia Ziemi 2023. Zaczynamy 22 kwietnia 2023, o godzinie 15:00 w holu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej (Rynek 58).

Kod do gry wydajemy do 15:30!

Regulamin i warunki uczestnictwa: https://tiny.pl/w6mvm

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

25.04 (WTOREK)

godz. 17.00-19.00, Biblioteka Romańska, III piętro

Zapisy od 11.04 osobiście w Fonotece (I piętro) lub tel. 71 33 52 203 (od 10:30)

Pudełeczka na drobiazgi z rolek po taśmie klejącej

Prowadzenie: Alesia Tarasenka (Biblioteka Romańska, DBP)

Projekt sfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego:

logotyp umwd nowy 1