Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Odsłon : 408 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Sala 35, III piętro, DBP, Rynek 58
Data: Piątek 14.04.2023 r. Godz.17:30 
 

Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Dookoła Siedmiu Kontynentów z podróżnikiem Piotrem Wnukiem pt. Laos ? opowieść o Katu, Akha oraz Khmou. Animizm oraz ludowe zwyczaje i przesądy rdzennej ludności Laosu.

Piotr Wnuk: Animizm oraz ludowe zwyczaje i przesądy rdzennej ludności Laosu. Opowiem o swoich trzech wielomiesięcznych podróżach do Laosu. Podczas swoich wojaży przemieszczałem się lokalnym transportem (autobusy i pociągi), autostopem, motorem oraz rowerem. Wiele kilometrów przebyłem też piechotą.

Pokażę codzienne życie animistycznych społeczności zamieszkujących laotańskie wioski, w których pomieszkiwałem. Odpowiem na pytanie: dlaczego nie można zapukać do czyjegoś domu? Wspomnę, w jaki sposób szaman może odpędzić nadciągające nieszczęście. Powiem ? kiedy i w jakim celu składa się ofiarę z byka? Nadmienię, jak smakują czerwone mrówki oraz wspomnę o ich leczniczym zastosowaniu. Opowiem też o wspaniałej laotańskiej kawie z płaskowyżu Bolaven.

Scharakteryzuję Akha, zamieszkujących dystrykt Oudomxay oraz Sing, który znajduje się przy granicy z Chinami. Kobiety z tej grupy etnicznej cechują się różnorodnymi i wielobarwnymi strojami oraz efektownymi nakryciami głowy. Powiem, na czym polega test jajka, gdy Akha chcą wybudować wioskę. Wspomnę także, jakie mają znaczenie bramy wraz z totemami, które znajdują się przy wjeździe i wyjeździe z wioski. Lokalne wierzenia i rytuały są ważną częścią codziennego życia tej społeczności.

Opowiem też o rdzennych mieszkańcach innych grup etnicznych zamieszkujących Laos oraz o ich animistycznych wierzeniach. Zdradzę, skąd pochodzi nazwa kraju i od jakiego wywodzi się? warzywa. Pokażę, jak wytwarza się materiały tkane na krośnie. Powiem także, z jakiej grupy etnicznej pochodzą kobiety, które stosują technikę batikową przy produkcji ubrań.

Unaocznię, jaki wpływ ma chińska ekspansja inwestycyjna na codzienne życie wioskowych społeczności. Opowiem, jakie szanse i zagrożenia niesie za sobą budowa hydroelektrowni, które znajdują się na rzece Nam Ou (dopływ Mekongu przepływający przez prowincje Phongsaly i Luang Prabang).

Hydroelektrownie destabilizują prąd rzeki, co przekłada się na problemy z połowami, utrudnienia w funkcjonowaniu rzecznych szlaków transportowych, podtopienia oraz negatywnie wpływa na lokalne gatunki zwierząt i roślin.


eventImage3

Fot. Piotr Wnuk

Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.