Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Odsłon : 85 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce: Rynek 58 | III piętro | Sala im. Tadeusza Mikulskiego
Data: Czwartek 26.09.2024 r. Godz.17:00 - 18:00 
 


ВIТАЮ! WITAJ! - KULTURA BIAŁORUSKA W BIBLIOTECE
 
Nie tylko Dewajtis : opowieści z Polesia
 
26 września 2024 r. | godz. 17:00
DBP | Rynek 58 | III piętro | Sala im. Tadeusza Mikulskiego
wstęp wolny
 

Polesie to puszcze, niedostępne bagna, labirynty wodne i dzikie ostępy. To zagubione wśród lasów wioski. To także spory szmat historii Rzeczypospolitej i jej najwybitniejszych rodów. To kraina, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie.

W czasie prezentacji opowiemy o  Czernawczycach, centrum „hrabstwa czernawczyckiego”, które stały się rezydencją Radziwiłłów. Przypomnimy biografię Rodziewiczówny, która całe życie związana była z Polesiem. Wyjaśnimy, gdzie nad Piną leżała Wieża Eiffla. O Polesiu pisano, że znaleźć tam można tylko dwa liczące się miasta: Pińsk i Brześć, który na mapach przypomina rozłożoną na poleskim błocie żabę. Opowiemy więc o Brześciu nad Bugiem, który tak naprawdę leży nad Muchawcem. Opowiemy o  Pińsku, gdzie zalśnił stalą port marynarki wojennej, a dowódca kazał budować nowoczesne bezzałogowce. Przybliżymy małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. Opowiemy o pięknym parku w Kobryniu, założonym w 1768 przez podskarbiego Tyzenhauza a od połowy XIX wieku należącym do Aleksandra Mickiewicza, brata Adama. Przywołamy też wspomnienia z podróży po Polesiu Józefa Mackiewicza, który w „Buncie rojstów” wspaniale opisał ten region.

Wykład poprowadzi Krystyna Lasota-Kotowicz, urodzona Wrocławianka, z korzeniami na Polesiu, które ciągle odkrywa. Z wykształcenia historyczka, ze szczególnym zamiłowaniem do genealogii, przewodniczka miejska po Wrocławiu, członkini Koła Przewodników Miejskich PTTK.

 


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.