Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Odsłon : 470 Pobierz jako plik iCal
 
Miejsce:
Data: Wtorek 23.02.2021 r. Godz.17:00 - 18:30 
 


? Uwaga – kolejna prelekcja z cyklu „Fenomeny popkultury” to wydarzenie online!

Oto link, który pozwoli w tym wydarzeniu uczestniczyć TUTAJ  >>


- - - - - - - - - - - - - - - - -
Drużyna baseballowa grająca strzępami ciał swych rywali! Śpiąca królewna wysysająca krew z chcących obudzić ją książąt! Okaleczony żołnierz odkrywający, że porządni mieszkańcy jego miasteczka odmówili pochówku przyjacielowi, który ocalił mu życie na wojnie, tylko dlatego, że był czarnoskóry! To zarysy zaledwie trzech z setek historii opublikowanych w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku na łamach periodyków wydawnictwa EC Comics.
 
Z perspektywy 2021 roku nie brzmią one przesadnie groźnie – choć raczej nie chcielibyśmy, by trafiły w ręce najmłodszych – lecz w chwili pierwotnej publikacji szokowały i gorszyły, nakręcając spiralę antykomiksowej paniki, której zwieńczeniem było wprowadzenie w 1954 roku Kodeksu Komiksowego, regulującego, jakie treści mogły pojawiać się w amerykańskich komiksach.

Na przestrzeni kilku lat poprzedzających wprowadzenie bardzo restrykcyjnego Kodeksu Komiksowego, wydawnictwo EC Comics nieustannie rzucało wyzwanie poczuciu dobrego smaku amerykańskiego społeczeństwa i testowało granice komiksowego medium. Choć dziś wydawnictwo jest najbardziej znane z komiksów grozy – stanowiących podstawę kultowego serialu Opowieści z krypty – publikowało także komiksy fantastyczne, wojenne i kryminalne, a w jego portfolio makabra łączyła się z satyrą i refleksją na tematy społeczne.
 
Podczas prelekcji omówione zostaną dzieje wydawnictwa EC Comics, jego najważniejsze tytuły i wpływ, jakie wywarło na amerykańską branżę komiksową. Główną część spotkania będzie stanowić omówienie najciekawszych historii publikowanych w periodykach EC Comics zaprezentowanych w kluczu tematycznym – od przewrotnych adaptacji baśni po komiksy mierzące się z problematyką rasizmu. Wszystko to zostanie okraszone znaczną liczbą kadrów i okładek!
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
? „Fenomeny popkultury” to cykl popularnonaukowych prelekcji poświęconych ważnym zjawiskom kultury popularnej.

? Dawid Głownia – doktor nauk o sztuce UJ i doktorant w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz filmu i kultury popularnej. Autor książki „Sześć widoków na kinematografię japońską: Kulturowe, społeczne i instytucjonalne konteksty kina” i artykułów naukowych poświęconych popkulturze.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Cykl organizowany we współpracy pomiędzy Dolnośląską Biblioteką i Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej „Trickster”
- - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zobacz też na Facebooku >>


Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.