PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

W Światowym Dniu Ziemi (22 kwietnia) jest organizowanych wiele wydarzeń promujących postawy proekologiczne w społeczeństwie.

My chcemy żeby ten dzień wybrzmiał jeszcze mocniej, dlatego - razem z Hydropolis, który zainauguruje nasz mini-festiwal wykładem pt. „Wszystko, czego nie wiesz o wodzie, a boisz się zapytać!”- organizujemy kilkudniowe wydarzenie, które uświadamia jak kruchy i wrażliwy jest ekosystem naszej planety.
Poniżej harmonogram poszczególnych wydarzeń:
 

19.04 (ŚRODA)

godz. 17.00-19.00, Sala 35, III piętro. Wstęp wolny

Wszystko, czego nie wiesz o wodzie, a boisz się zapytać!

„Wszystko, czego nie wiesz o wodzie, a boisz się zapytać!” to tytuł spotkania, podczas którego rozwiejemy wątpliwości na temat najcenniejszego surowca na świecie. W rodzinnej atmosferze rozszyfrujemy fakty i mity o kranówce. Zdradzimy, co to znaczy, że w wodzie są „kamienie” i podpowiemy, jak wzmacniać w dzieciach nawyk szacunku do wody i otaczającego świata. Spotkajmy się na chwilę przed Międzynarodowym Dniem Ziemi i wspólnie zadbajmy o lepsze jutro dla naszej planety – o komfort dostępu do czystej wody i świeżego powietrza dla przyszłych pokoleń.

Prowadzenie: Estera Zuzel (MPWiK S.A. we Wrocławiu)

Wykład towarzyszy kampanii miejskiej:

PijKranowke 

20.04 (CZWARTEK)

godz. 17.00-18.00, Sala 35, III piętro. Wstęp wolny

Moda na katastrofę

Średni czas życia używanych przez nas ubrań wynosi 4 lata, skutki ich produkcji zostaną z nami przez tysiąclecia, jeśli tylko uda nam się przetrwać na przegrzanej planecie. W jaki sposób produkcja ubrań stała się jednym z najbardziej emisyjnych i szkodliwych dla środowiska sektorów gospodarki? Czy naprawdę potrzebujemy dziś kilka razy więcej odzieży, która w 85% i tak kończy na wysypisku śmieci? Komu jest to na rękę? W kogo uderza najbardziej?
 
Podczas krótkiego wykładu z okazji Dnia Ziemi przewietrzymy szafy z informacjami na temat branży modowej. Zobaczymy, co mają wspólnego spodnie z kolorem rzek w Bangladeszu oraz ile wody trzeba zużyć do produkcji jednej koszulki. Postaramy się także uszyć rozwiązania skrojone na miarę wyzwań, przed którymi stoimy.
 
Wykład poprowadzą: Arkadiusz Wierzba - trener antydyskryminacyjny, edukator EkoCentrum Wrocław oraz Aneta Osuch - trenerka antydyskryminacyjna, udziela wsparcia psychologicznego osobom doświadczającym dyskryminacji, edukatorka EkoCentrum.

21.04 (PIĄTEK)

godz.17.00-19.00, Sala 35, III piętro

Obowiązują zapisy od 12.04, tel. 71 33 52 253

Ziemia – farbami i gestem malowana - warsztaty tańca intuicyjnego

Warsztaty tańca w oparciu o wybrane obrazy ze sztuki światowej, ukazujące szerokie podejście do malarstwa krajobrazowego i podejmowania tematu alegorii sił ziemi. Na przestrzeni wielu wieków, artystów niezwykle pociągało odwzorowywanie piękna przyrody naszej planety.

W czasie spotkania uczestnicy będą mogli między innymi podziwiać tajemnicze leśne krajobrazy, ukwiecone łąki, wspaniałe pasma gór czy romantyczne rozlewiska rzek. Inspirując się urokami przyrody w malarstwie od starożytności do współczesności, zatańczymy intuicyjnie wszystko to, co w niej cenimy. W różnych jakościach ruchu autentycznego zobrazujemy nasz zachwyt nad różnorodnością przyrody na Ziemi.

Liczba miejsc ograniczona! 

Uczestnicy proszeni są o wygodny ubiór.

Prowadzenie: Barbara Przerwa, pracownica Działu Edukacji Pawilonu Czterech Kopuł, Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. 

godz. 17.00-18.30, Biblioteka Niemiecka, I piętro

Obowiązują zapisy od 12.04, tel. 71 33 52 253

Kupuj mądrze! Jak czytać metki?

Masowa produkcja ubrań to jedno z najgorszych zagrożeń dla środowiska we współczesnym świecie. Nadmierna emisja CO2, ogromne zużycie wody, miliony ton odpadów rocznie - to tylko niektóre z obciążeń dla naszej planety jakie niesie ze sobą ta gałąź gospodarki. Dlatego z okazji obchodów Tygodnia Ziemi pragniemy poruszyć tematykę less waste, także w odniesieniu do mody. Jeśli zastanawiacie się jakie kupować ubrania i jak o nie dbać, by dłużej Wam służyły, to spieszymy z pomocą i zapraszamy na warsztaty do DBP!

Bluzka z wiskozy, poliestru czy bawełny? Czy wełna musi drapać? Dlaczego ubrania się spierają a kolory blakną? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi na warsztacie dla osób, które chcą nauczyć się kupować dobre jakościowo ubrania.

Podczas warsztatu:

- poznasz różne rodzaje tkanin, a także ich wady i zalety,

- dowiesz się na co zwracać uwagę przy zakupie ubrań,

- nauczysz się jak rozpoznać dobry i zły materiał,

-  dowiesz się jak pielęgnować ubrania z nich zrobione.

Liczba miejsc ograniczona! Zapisy od 11.04.23 r.

Prowadzenie: Karina Mrozicka, wrocławska stylistka, która pomaga  kobietom i mężczyznom w świadomym  budowaniu wizerunku ich marki osobistej, aby mogli pełniej funkcjonować na wszystkich płaszczyznach życia.

Oprócz tysięcy godzin pracy z klientami indywidualnymi, Karina Mrozicka współpracuje ze sklepami, fundacjami i korporacjami przeprowadzając dla nich eventy i szkolenia wizerunkowe np. PKO Bank Polski, Kyndryll (IBM), Fresenius Medical Care, Whirlpool Wabco, Top Secret i wiele wiele innych.

Jak mówi: Uczę rozumieć mowę ubrań, ponieważ ta nie ma przede mną tajemnic.

22.04 (SOBOTA)

godz. 10.00-11.30, Dział Pracy z Dziećmi, parter

Obowiązują zapisy od 12.04, tel. 71 33 52 217

Liczba miejsc ograniczona. Wiek uczestników: 8-12 lat.

ZIEMIA - nasza PIĘKNA i jedyna PLANETA. Zajęcia warsztatowe dla dzieci w wieku 8-12 lat

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zapraszamy dzieci na specjalne warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy zastanowią się nad obecną sytuacją naszej planety i głównymi aktualnymi zagrożeniami, które powinny skłonić nas do aktywnego działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego.

W drugiej części spotkania dzieci wykonają kolażowe prace plastyczne ukazujące nie tylko obecny stan naszej planety, ale również ZIEMIĘ w PRZYSZŁOŚCI!

Moc atrakcji i głębokich przeżyć gwarantowana!

Zapraszamy serdecznie do wspólnego wysiłku ratowania naszej wspaniałej BŁĘKITNEJ PLANETY!

Dzieci proszone są o przyniesienie pustych butelek plastikowych oraz pocztówek do wycinania.

Prowadzenie: Michał Pieczka – edukator Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

godz. 10.00-12.00, Galeria Pod Plafonem, parter

Swap – wymiana ubrań i roślin

Przejrzyj szafę, zrób porządki i oddaj to, czego już nie używasz. W zamian zdobądź dla siebie nowe ubrania z drugiej ręki od innych uczestników swapa. Wymieniając się odzieżą, wspierasz drugi obieg ubrań, których produkcja jest mocno obciążającą dla środowiska. Zamiast kupować,  wymień się.
 
Zastanawiasz się, co zrobić z roślinami, dla których nie masz odpowiedniego miejsca, czy też po prostu nie wiesz, jak się nimi zaopiekować? Przynosząc taką roślinę na naszą wymiankę dajesz jej szansę na długie i szczęśliwe życie z nowym właścicielem.
 
Wydarzenie jest koordynowane przez Marcelinę Górę, która promuje temat współdzielenia na swoim osiedlu, jak i w mediach społecznościowych - @sharehouse
 

Zapraszamy na pierwszy w naszej bibliotece Swap czyli wymianę ubrań i roślin.

ZASADY:

  • Każdy uczestnik przynosi minimum 2 ubrania, które składamy do jednej puli, a potem wszyscy wybierają z niej co chcą. 
  • Przynosicie ubrania czyste i niezniszczone. 
  • Rzeczy, które nie znajdą nowego właściciela zostaną przekazane do ubraniadooddania.pl, aby wesprzeć wybraną kampanię pomocową.

Współorganizator wydarzenia:

https://www.facebook.com/Sharehouse.Polska

godz. 14.00-18.30, Sala 35, III piętro

Obowiązują zapisy od 12.04, tel. 71 33 52 253  

Fotowarsztaty

Zapraszamy na fotowarsztaty miejskie z okazji Dnia Ziemi, które będą się składały z części teoretycznej: wykładu dotyczącego teorii i podstaw fotografii, części praktycznej – warsztatu fotografii miejskiej w plenerze oraz omówienia wykonanych zdjęć w mieście i indywidualnej konsultacji po powrocie.

Fotospacer będzie ściśle związany z Odrą – rzeką, która daje życie Wrocławiowi, kształtując na przestrzeni wieków jego charakter. Wyjście w teren ma na celu naukę fotografii w praktyce, ale także dostrzeżenie i uwiecznienie niezwykle ważnej dla miasta, województwa, kraju i kontynentu rzeki.

Czas trwania fotospaceru (część praktyczna w terenie): 3 h

Wykłady i konsultacja (część teoretyczna w sali): 1,5 h

Poziom: podstawowy – średniozaawansowany (nie wykluczamy uczestnictwa chętnych osób zaawansowanych)

Sprzęt potrzebny podczas warsztatów: aparat fotograficzny; opcjonalnie: statyw, filtry ND, polaryzacyjne i połówkowe.

Liczba miejsc ograniczona! 

Prowadzenie: Patryk Biegański – fotograf i podróżnik. Powiązanie tych dwóch pasji daje mu motywację do wyruszania w fotogeniczne i ciekawe kulturowo miejsca.

WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE:

25.04 (WTOREK)

godz. 17.00-19.00, Biblioteka Romańska, III piętro

Zapisy od 11.04 osobiście w Fonotece (I piętro) lub tel. 71 33 52 203 (od 10:30)

Pudełeczka na drobiazgi z rolek po taśmie klejącej

Prowadzenie: Alesia Tarasenka (Biblioteka Romańska, DBP)