Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

Poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka, tłumaczka ? niezwykła Maria Konopnicka

23 maja 2022 roku przypadała 180. rocznica urodzin tej wybitnej pisarki. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił Ją uhonorować i ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

Konopnicka była postacią dosyć kontrowersyjną. Zarówno poprzez jej poglądy wobec kościoła, ale także stosunek do córki Heleny, której się wyparła z powodu jej choroby psychicznej. Jej naj­bar­dziej zna­ny pseu­do­nim to Jan Sawa. Redagując pismo dla kobiet Świt, wywołała sprzeciw zachowawczej opinii i cenzury. Współpracowała również z tygodnikiem dla kobiet Bluszcz. Otrzymała tytuł członka honorowego Towarzystwa Szkoły Ludowej.

Za jedno z największych osią­gnię­ć po­etyc­kich Ma­rii Ko­nop­nic­kiej uzna­je się li­ry­ki o te­ma­ty­ce lu­do­wej i wiej­skiej. Utwo­ry te opie­ra­ją się na kul­tu­rze współ­cze­sne­go Po­et­ce sta­nu chłop­skie­go. W innych, nastrojowych utworach Konopnicka eksponowała zachwyt naturą i ojczystymi stronami. Charakterystyczna śpiewność jej wierszy sprawiła, że do niektórych z nich komponowano muzykę.

Utwory Konopnickiej zawierają protest przeciwko niesprawiedliwości społecznej i ustrojowi niosącemu ucisk i krzywdę. Nacechowane są patriotyzmem, liryzmem i sentymentalizmem. Z powodu swojej twórczości atakowana była przez kler i środowiska klerykalne.

Konopnicka w dzieciach widziała pełnoprawnych czytelników, którzy chcą nie tylko się uczyć czy przyswajać informacje, ale też cieszyć się lekturą. Chciała ich zabawić, rozśmieszyć, wzruszyć, pobudzić wyobraźnię. Pisarka chętnie sięgała po motywy zaczerpnięte z baśni czy ludowych bajek. Wprowadzała do utworów postaci fantastyczne oraz zwierzęta, którym nadawała cechy ludzkie. Konopnicka jest również autorką dobrze znanego zarówno dzieciom jak i dorosłym oraz często śpiewanego wierszyka nawiązującego do obecnej pory roku - Zła zima:

Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!

Szczypie w nosy, szczypie w uszy

Mroźnym śniegiem w oczy prószy,

Wichrem w polu gna!

Nasza zima zła! (?)

Wiersz ten pokazuje, że twórczość Konopnickiej towarzyszy nam już od młodości i chociaż może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest on napisany przez znaną poetkę, to z pewnością większość z nas zna jego tekst. Poetka ukazuje nam swoją wszechstronność potrafiąc napisać zapadającą w pamięć dziecięcą rymowankę oraz patriotyczną, śpiewaną przy okazji uroczystości upamiętniających odzyskanie niepodległości Rotę.

W swoich zbiorach nasza Czytelnia posiada zarówno korespondencje i pamiętniki autorki, reprint jej rękopisu Roty, opracowania opowiadające o życiu i twórczości samej autorki jak i utwory poetyckie oraz opowiadania przez Konopnicką napisane. W naszej kolekcji posiadamy również niezwykle cenne i warte uwagi wydania utworów Marii Konopnickiej wydane na początku XX wieku. Najstarszy wolumin, który można przejrzeć w naszej Bibliotece datowany jest na 1884 rok (!) - Wrażenia z podróży; Warszawa: Lesman i Świszczowski, 1884.

W dniach 19 ? 31 grudnia zapraszamy do Naszej Czytelni, gdzie na specjalnie wydzielonej półce będą na Państwa czekały wybrane tytuły z twórczości tej niezwykłej kobiety. Dla ułatwienia poszukiwań najciekawszych pozycji podajemy również link prowadzący bezpośrednio do książek Marii Konopnickiej w katalogu:  

Konopnicka ? zbiory sprzed 1945 roku (dostępne do skorzystania na miejscu w Czytelni)https://tiny.pl/w58lf

Konopnicka ? zbiory po 1945 roku: https://tiny.pl/w58lj