PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Czasopisma osiedlowe stanowią cenne źródło informacji dotyczących aktualności i wydarzeń rozgrywających się w poszczególnych częściach miasta. Wydawnictwa są również doskonałym nośnikiem dla lokalnych przedsiębiorców reklamujących swoje usługi. Pierwsze periodyki dotyczące życia Wrocławian na osiedlach i dzielnicach pojawiły się z momentem powstania w Polsce samorządu terytorialnego, tj. w latach 90. XX wieku.

Wiele czasopism osiedlowych i dzielnicowych, znajdujących się w naszej Bibliotece, jest zdekompletowanych ze względu na problemy związane z egzekwowaniem dostarczania egzemplarzy. Fakt ich wydawania przez rady osiedli albo osoby prywatne stanowił problem do podjęcia trwałej i owocnej współpracy.

Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych tytułów znajdujących się w zbiorach naszej Biblioteki.

Sypialnia: dwutygodnik osiedli im. Bolesława Krzywoustego i Zgorzeliska

Dwutygodnik wydawany przez Dom Pogodnej Jesieni zawierał bieżące informacje z osiedli, np. wyniki wyborów do Rady Osiedla, rozkład jazdy linii „N”, ogłoszenia, listy do redakcji czy wykaz filmów dostępnych w osiedlowej wypożyczalni kaset. Dodatkowo w poszczególnych numerach pojawiała się proza w odcinkach. Wydawnictwo zostało wzbogacone o kącik kulinarny oraz rubrykę „motto na dziś”. 

Myślą na dzień 17 lutego 1992 r. zostały wybrane słowa Olgi Lipińskiej: „Ciesz się z tego co masz, jutro będziesz miał mniej”.

Biblioteka posiada w zbiorach jedynie numery: 3, 6 oraz 7 z 1992 r. 

Krzyki-Partynice: bezpłatna gazetka osiedlowa

Pismo ukazujące się kilka razy w roku, wydawane od 2006 r. przez Radę Osiedla. Według opisu założycieli miało zastąpić Biuletyn Informacyjny: Rada Osiedla Krzyki-Partynice (2002-2006) i stanowić miejsce do wymiany poglądów dotyczących osiedla. Początkowo czarno-białe wydanie przekształciło się w kolorowy magazyn. 

Na jego łamach można było znaleźć bieżące informacje, np. o Lokalnym Mundialu, realizacjach inwestycji, remontach, szkołach czy wyborach do samorządu Wrocławia. Ponadto zamieszczano w nim również teksty mieszkańców oraz ważne numery telefonów. 

Biblioteka posiada w zbiorach numery wydane w latach 2006-2014. 

Kowalik czyli Radości i Krzyki Osiedla Kuźniki

Kwartalnik wydawany przez Radę Osiedla Kuźniki od 1995 r. mające wspierać rozwój lokalnej samorządności. Jego tytuł powstał w wyniku konkursu przeprowadzonego wśród mieszkańców osiedla. W piśmie zamieszczano m.in. bieżące informacje dotyczące Kuźników, porady dla rodziców i dla właścicieli zwierząt, konkursy oraz ogłoszenia. 

Kwartalnik został wzbogacony o rubrykę: „Uśmiechnięci ludzi z naszego osiedla, czyli...” zawierającą wywiady z mieszkańcami. 

Biblioteka posiada w zbiorach wydania z lat 1995-2004 (brakuje roczników: 1996, 2003, natomiast w 2000 r. pismo nie ukazywało się).

Gazeta Południowa

Największą reprezentację gazet osiedlowych w naszych zbiorach stanowi Gazeta Południowa. Posiadamy wszystkie egzemplarze wydawanego od 1998r. miesięcznika traktującego o problemach spółdzielni oraz dostarczającego informacji miejskich, publicystyki kulturalnej, reportażu, komentarzy i felietonów. Na jego łamach przeczytać można o ciekawych ludziach południa, wydarzeniach historycznych i trudnościach występujących na osiedlu. Redaktorzy gazety od początku nie bali się podejmowania kontrowersyjnych tematów, które jednak opisywane były bardzo neutralnie, często z przymrużeniem oka. Z biegiem czasu gazeta wzbogaciła się o nowe rubryki, takie jak ekologia czy dobre rady, gdzie prezentowano np. przepisy kulinarne.

Od 2008 roku artykuły dostępne są również w internetowym wydaniu czasopisma.

Goniec

Ciekawostkę w naszych zbiorach stanowi czasopismo wydawane przez Zarząd Gospodarki Komunalnej Stare Miasto. Goniec Staromiejski przekazywał czytelnikom informacje prawne, zarządzenia, uchwały Rady Miejskiej, komunikaty dotyczące uprawnień lokatorskich, nowych uregulowań cenowych. Łamy gazety były również doskonałym miejscem do zamieszczania przez usługodawców reklam dotyczących ich biznesów. W kolejnych latach gazeta poszerzyła tematykę o krótkie wywiady z osobami związanymi z Wrocławiem i ciekawostki z okolicy. W roku 2000 tytuł zmieniony został na Goniec Miejski. Tuż przed powstaniem czasopisma Goniec Staromiejski na rynku ukazywał się Goniec Osiedlowy, czyli broszurowe wydania reklam przedsiębiorstw i usług, które pochodziły z konkretnych osiedli.

W naszych zbiorach posiadamy: Goniec Osiedlowy 11 różnych osiedli, Goniec Staromiejski za lata 1996 – 2000 oraz Goniec Miejski 2000 – 2001.

Nasza Gazeta

Jako reprezentanta zachodniej części Wrocławia warto wspomnieć o Naszej Gazecie. Wydawane od 1992 roku czasopismo porusza problemy nurtujące mieszkańców Leśnicy i dziesięciu przyległych osiedli. Gazeta zawiera informacje o wydarzeniach, które miały miejsce w okolicy, ciekawe inicjatywy, wiadomości historyczne. Została wzbogacona o program telewizyjny, zadania, łamigłówki, krzyżówki. Czasopismo zawierało też ciekawe i edukacyjne materiały takie jak wywiady z lekarzami rodzinnymi czy artykuły pedagogów. Nie zabrakło również reklam okolicznych biznesów i usług czy wiadomości sportowych.

W tej oraz innych gazetach osiedlowych warto przyjrzeć się układowi tekstów i ciekawemu wykorzystaniu rozkładówek.

W naszych zbiorach posiadamy egzemplarze Naszej Gazety z lat 1992 i 1996 – 1999.

W zbiorach Czytelni można odnaleźć periodyki z dzielnic takich jak: Borek, Grabiszynek, Oporów, Kosmonautów, Gądów-Popowice, Klecina, Ołtaszyn, Polanka-Różanka, Szczepin, Stare Miasto, Biskupin, Sępolno, Dąbie, Bartoszowice, Leśnica, Fabryczna, Gaj, Huby, Kozanów-Pilczyce, Nowy Dwór, Karłowice, Kowale, Sołtysowice, Strachocin, Swojczyce, Wojnów, Zacisze, Szczytniki, Zalesie, Osobowice, Polanowice, Poświętne, Ołbina.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi.