Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

 

?Walizka pełna książek. Warsztaty artystyczne dla dzieci? to projekt, który jest kontynuacją realizowanej od 2004 roku akcji ?Z książką na walizkach?. Poprzednia formuła już trochę się chyba wszystkim opatrzyła, chociaż odwiedziliśmy prawie wszystkie gminy na Dolnym Śląsku. W roku 2020 pandemia i brak dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie pozwoliły nam na organizację tego przedsięwzięcia. Był to rok przerwy, więc skupiliśmy się na organizacji ?Walizki? w roku następnym. Ministerialnym jurorom, oceniającym nasz wniosek, w ramach programu ?Kultura dostępna?, spodobał się nasz tegoroczny projekt i przyznano nam dotację na jego realizację w wysokości 21000 zł, co stanowi 37,7% całego budżetu.

W tym roku zaangażować do projektu małe biblioteki w małych miejscowościach naszego województwa.  W sumie jest ich 20: Ciechanowice (gm. Marciszów), Mieroszów, Domaszków (gm. Międzylesie), Dziadowa Kłoda, Cieszków, Czatkowice (gm. Milicz), Gorzanów (gm. Bystrzyca Kłodzka), Luboszyce (gm. Jemielno), Jaszkowa Górna (gm. Kłodzko), Leszczyniec (gm. Kamienna Góra), Platerówka, Ścinawka Dolna (gm. Radków), Siekierczyn, Sulików, Drołtowice (gm. Syców), Jugowice (gm. Walim), Wąsosz, Zawidów, Czeszów (gm. Zawonia), Barkowo (gm. Żmigród).

Spotkania z autorami książek będą miały charakter warsztatowy. Oczywiście wiele spośród metod pracy to działania plastyczne, ale będziemy też uczyć dzieci, jak powstaje poezja, czy też prozatorski tekst literacki. Jedna z pisarek pokaże dzieciom, jak powstaje film. Indywidualne zaangażowanie każdego uczestnika warsztatów będzie bardzo mile widziane. Na ich przygotowanie duży wpływ będą mieli lokalni bibliotekarze oraz nauczyciele z miejscowych szkół. Szkoły to ważne placówki, dzięki którym rezultaty projektu będą miały lepszy wymiar. Spotkaniom będą towarzyszyły wystawy prac plastycznych (ilustracja, plakat, mem) dzieci ze wspomnianych miejscowości. Część z tych prac zostanie zakwalifikowana do dalszej oceny. Spośród setki prac dwie najciekawsze zostaną nagrodzone.

Artystami książki, których tym razem pozyskaliśmy do naszego projektu, są: Agnieszka Frączek, Joanna Kmieć, Agnieszka Tyszka, Joanna Zagner-Kołat i Paweł Wakuła.

Pierwsze spotkania warsztatowe rozpoczynamy 13 września, a ostatnie odbędą się 12 października.

Głównymi współorganizatorami projektu są Wydawnictwa: Literatura i Akapit Press.

Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego
log1.jpg