Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Okres kwarantanny szczególnie dłuży się dzieciom. Chcemy wesprzeć rodziców w staraniach o zorganizowanie najmłodszym czasu w ciekawy i edukacyjny sposób. Poniżej prezentujemy wybór różnych inicjatyw organizowanych przez wydawnictwa, fundacje, instytucje kultury.

MATERIAŁY POLSKOJĘZYCZNE


1. Portale edukacyjne i projekty
 
Scenariusze dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat udostępnia Uniwersytet Dzieci.
Sprawdź >>

? Puszczański Punkt Informacyjny zaprasza na spacery online po Puszczy Białowieskiej oraz udostępnia zadania dla najmłodszych.
Sprawdź >>
 
Materiały edukacyjne #EkoPaka wspomogą naukę o obiegu surowców.
Sprawdź >>
 
? Planeta Energii – interaktywna platforma multimedialna będąca kompendium wiedzy o energii elektryczne.
Sprawdź >>

? W świat polskich strojów regionalnych i narodowych wprowadzić może serwis PolaLech.
Sprawdź >>

? TupTupTup – Kotka Tola, pies Urwis oraz sowa Pola poprzez zabawę uczą dzieci najważniejszych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem. Projekt obejmuje kilka bajek wraz z materiałami edukacyjnymi – plastycznymi, ruchowymi czy wizualnymi.
Sprawdź >>

Ministerstwo Cyfryzacji stawia natomiast na nowoczesne technologie proponując nieco starszym odbiorcom platformę Grarantanna, na której udostępnione zostały różne aktywności internetowe (np. sesje gry RPG czy quizy historyczne).
Sprawdź >>

Centrum Nauki Kopernik proponuje rozmaite zajęcia dla dzieci w kilku cyklach #Kopernikwdomu: Eksperymentuj w domuKurs MajsterkowiczaPatrz w gwiazdyZrób to z nami
Sprawdź (strona) >>
Sprawdź (Facebook) >>

Lasy Państwowe przygotowały szereg materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżyć mogą życie lasu i jego mieszkańców.
Sprawdź >>
 
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oferuje wizyty w pracowni fizycznej i biologicznej, wirtualne zwiedzanie, zagadki i doświadczenia do samodzielnego przeprowadzenia.
Sprawdź >>
 
2. Warsztaty
? Akademia Edukacji i Rozwoju Majki Jeżowskiej zaprasza na Majka TV – od poniedziałku do piątku zajęcia muzyczne, taneczne i ruchowe. Konieczne jest zapisanie się na listę mailingową.
Sprawdź >>

? Codziennie o 12.00 na swoim profilu na facebooku, Alicja Janosz prowadzi warsztaty wokalne dla dzieci wraz z rodzicami.
Sprawdź >>
 
? Empik w ramach swojego programu edukacyjnego Przecinek i Kropka organizuje cykl warsztatów online „W domu jest fajnie i kropka!”. Cykl zajęć powstaje we współpracy ze Stowarzyszeniem Rzecznicy Nauki, wydawcami, autorami i specjalistami w zakresie literatury dziecięcej. Wśród aktywności dla dzieci znajdą się naukowe eksperymenty, warsztaty dziennikarskie, czytanie fragmentów książek oraz inne aktywności związane z książkami.
Sprawdź (strona Empiku) >>
Sprawdź (Facebook) >>

? KIno Kosmos dla Dzieci – cykl filmów edukacyjnych oferowany przez Instytucję Filmową Silesia Film.
Sprawdź >>
 
3. Propozycje wydawnictw i wspólne czytanie
 
#TataMariusz, czyli Mariusz Rzepka zaprasza do posłuchania bajek, wierszyków, fragmentów książek.
Sprawdź >>
 
Materiały dla przedszkolaków – karty edukacyjne, a także darmowy dostęp do 2 książek z serii o Lenie autorstwa Silvi Serreli od Klett Polska.
Sprawdź >>

? Wydawnictwo Harmonia udostępnia materiały przydatne w domowej edukacji.
Sprawdź >>

? Tematyczne karty pracy proponuje Wydawnictwo Multimedialne Eduexpert.
Sprawdź >>

? Siedmioróg TV to propozycja dla dzieci z inscenizacjami kołysanek, bajek, lektur szkolnych.
Sprawdź >>

Poczytaj mi Marto – Marta Karwat czyta bajki dla dzieci, filmy dostępne na kanale YouTube.
Sprawdź >>

#QlturkaCzytaDzieciom – na fanpage’u Qlturka.pl – Przewodnik po kulturze dla dzieci powstał cykl filmów dla dzieci, podczas których czytane są wybrane dziecięce pozycje. Pierwsze video – „Panda Bonia” Urszuli Morgi – już dostępne.
Sprawdź >> 

? Wydawnictwo Egmont oferuje stronę poświęconą serii książek o Basi (autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak).
Sprawdź >> 

? Wydawnictwo Wilga oferuje różne zabawy i ćwiczenia dla dzieci do pobrania. Wszystkie materiały można znaleźć poprzez hashtag #zabawazWilgą.
Sprawdź >> 

Pucio – dla fanów serii o Puciu przygotowane zostały kolorowanki.
Sprawdź >> 

Bajki Bez Barier – to projekt współfinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to seria krótkich książeczek dla dzieci z bajkami psychoedukacyjnymi, poruszających zagadnienia związane z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Seria dostępna jest online na stronie www.swiatelkodladzieci.pl (zakładka Projekty).
Sprawdź >> 

Wydawnictwo Akapit Press udostępnia ilustracje do kolorowania z serii „Drakulcio ma kłopoty” autorstwa Magdaleny Pinkwartów i Sergiusza.
Sprawdź >>

? Pisarz Rafał Kosik udostępnił za darmo swoje nowe opowiadanie dla młodych czytelników.
Sprawdź >>

Muzeum Opowieści zaprasza do wspólnej zabawy na podstawie publikowanej w odcinkach książeczki „Gry i zabawy międzypokoleniowe”.
Sprawdź >>

? Wydawnictwo Marpress oferuje materiały dla dzieci na podstawie wydanej przez siebie książki „Bajki z dna Bałtyku” Agaty Półtorak. Dostępne są bajki online, kolorowanka, a także instrukcja, jak wykonać materiałową meduzę.
Bajki >> 
Meduza >> 
Kolorowanka >> 

Dwusiostrzany Program Wsparcia to kolorowanki oraz karty pracy od Wydawnictwa Dwie Siostry, a także różne aktywności na Instagramie.

Sprawdź  (materiały do pobrania) >>
Sprawdź  (Instagram) >>

? Na stronie jednej z ulubionych bohaterek literackich – Zosi z ulicy Kociej (książka autorstwa Agnieszki Tyszki z ilustracjami Agaty Raczyńskiej, wydawnictwo Nasza Księgarnia) znaleźć można materiały do posłuchania, poczytania i pobrania.
Sprawdź >>

? Wydawnictwo Media Rodzinna udostępnia materiały z bohaterami takimi, jak Kicia Kocia, Wesoły Ryjek, Harry Potter… i oczywiście materiały związane z serią Mądra Mysz!
Sprawdź >>

? Teatr Rozmaitości GWITAJCIE zaprasza na Dobranocki z Teatrem.
Sprawdź >>
 
4. Gry edukacyjne
 
?  Patriotyczna gra od Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to propozycja dla młodszych dzieci na nietypową lekcję o Niepodległości.
? Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe przygotowało historyczną grę edukacyjną „Postaci i wydarzenia”.
Sprawdź >>

Lekcję historii w postaci gry edukacyjnej „Godność, wolność i niepodległość” proponuje Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Sprawdź >>

? Złap Groteskę w sieci – inscenizacje i piosenki z najpopularniejszych spektakli, a także akcja „I TY możesz zostać aktorem!” z lekcjami dykcji, śpiewu, ruchu scenicznego to tylko część propozycji od Teatru Groteska.
Sprawdź >>
 
 
5. Strony instytucji kultury
 
Muzeum Historii Polski przygotowało materiały edukacyjne dla najmłodszych (cykle Na królewskim dworze, Niepodległa, Zwierzęta w historii oraz Piastodzieje), a także dla młodzieży szkolnej – klasy IV-VI i VII-VIII.
Sprawdź >>

? TR Warszawa proponuje rodzicom i dzieciom zabawę w teatr. Gra MAŁY TR posiada kilka wersji dopasowanych do wieku dziecka. Karty do pobrania na stronie teatru. W teatralny świat wprowadzi natomiast książka edukacyjna „W krainie zapadni”.
Sprawdź >>

? Rzeszowski Teatr „Maska” przygotował dla młodych widzów słuchowiska oraz materiały związane z teatralnym światem.
Słuchowiska:
Sprawdź >>
Fanpage Teatru Maska:
Sprawdź >>

#Zostańwdomu z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora.
Sprawdź >>

? „Bajki z brodą”, czyli baśnie braci Grimm – co tydzień zaprasza Teatr Mały Tychy.
Sprawdź >>

? Warszawska Opera Kameralna przygotowała cykl dla dzieci „Gdy Opera Drzwi Otwiera”. Do wyboru kolorowanki, interaktywne puzzle, łamigłówki oraz nagrania.
Sprawdź >>

Ofertę dla dzieci przygotowało także Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Sprawdź >>

Muzeum Emigracji w Gdyni proponuje „Rodzinne warsztaty domowe”. Materiały do pobrania na stronie Muzeum.
Sprawdź >>

 Łazienki Królewskie proponują kilka sposobów na spędzenie wolnego czasu w domu:
Stwórz własny exlibris – Jeśli nie chcesz by zginęła Ci jakakolwiek książka, oznacz ją własnym exlibrisem! Łazienki Królewskie przygotowały w tym celu prosty generator. Przygotowanym znakiem możesz oznaczyć każdą swoją książkę. Sprawdź >>
Wirtualny Przewodnik – każdego dnia na fanpage’u Łazienek Królewskich nowa historia i opowieść o tym miejscu.  Sprawdź >>

Muzeum Powstania Warszawskiego oferuje różnorodne zajęcia dla dzieci – wirtualne zwiedzanie muzeum, lekcje historii, wykłady.
Sprawdź >>

Warszawskie Muzeum Sportu i Turstyki proponuje wirtualną lekcję pt. „Historia Pochodni Olimpijskich”, wirualne zwiedzanie i wystawy online.
Sprawdź >>

Teatr Pinokio w Łodzi dwa razy dziennie prezentuje fragmenty bajek: 12.00 – „Wielka księga uczuć” Grzegorza Kasdepke 19.00 – „Pinokio” Carlo Collodiego Filmy można znaleźć na fanpage’u Teatru >> lub kanale YouTube >>

Wrocławski Teatr Lalek zorganizował akcję ZRÓB SOBIE TEATR:
ZRÓB SOBIE TEATR to trochę notatnik teatralny, trochę zeszyt ćwiczeń, a trochę – przewodnik po teatrze. Możecie w nim pisać, rysować, wklejać do niego różne rzeczy, wycinać, gnieść i zaginać strony – niczego przy tym nie niszcząc, a wręcz przeciwnie: tworząc zupełnie nową jakość.
Sprawdź >>
Instytucja udostępnia także materiały edukacyjne dla dzieci w ramach akcji „Teatr na wynos. Domowa edukacja teatralna”.
Sprawdź >>

 
6. Inne

? Portal „Juniorowo” – artykuł-poradnik z opisami 20 stron i serwisów, które pomogą Wam zorganizować naukę we własnym domu.
Sprawdź >> 

Zabawnik – scenariusze zabaw, gier, pomysły na spędzenie czasu z dziećmi.
Sprawdź >> 

Kreatywne Wrota – zbiór pomysłów na domowe spędzanie czasu z dziećmi.
Sprawdź >>

MATERIAŁY MIĘDZYNARODOWE

 
1. Czytanie

Storynory – angielskie audiobooki dla dzieci.
Sprawdź >>

Podcasty dla dzieci w języku angielskim.
Sprawdź >>

Oficjalna strona internetowa Harry'ego Pottera.
Sprawdź >>

Oficjalna strona internetowa Muminków.
Sprawdź >>

Weronika Madryas, baśnioterapeutka udostępnia kilka swoich książek w języku angielskim.
Sprawdź >>
 
? The SAG-AFTRA Foundation (the Screen Actors Guild Foundation), amerykańska organizacja wspierająca m.in. edukację dzieci, prowadzi stronę Storyline Online, gdzie aktorzy czytają dzieciom:
Sprawdź >>
 
Propozycja The Kennedy Center: LUNCH DOODLES with Mo Willems.
Mo Willems – amerykański twórca książek dla dzieci, animator kultury (seria Świnka Malinka i słoń Leon).
Sprawdź >>

 
2. Platformy edukacyjne, nauka języków

CIA (Central Intelligence Agency) Spy Kids – gry i różne ciekawostki związane z CIA.
Sprawdź >>

Międzynarodowa platforma edukacyjna: e-learning for kids. Oferuje całe spektrum tematów: od nauk ścisłych poprzez literaturę i języki do umiejętności komunikacyjnych.
Sprawdź >>

 Strona edukacyjna Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Sprawdź >>

? NASA dla dzieci.
Sprawdź >>

? Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN przygotowała stronę dla starszych dzieci.
Sprawdź >>

? Anglomaniacy.pl – serwis do nauki języka angielskiego oferujący różnego rodzaju materiały do pobrania, gry i zabawy.
Sprawdź >>

?  Darmowe wielojęzyczne portale  do nauki języków:
3. Strony instytucji kultury 
 
? Muzeum Wiktorii i Alberta podobnie jak inne tego typu intytucje musiało zamknąć swoje podwoje. Największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie zaprasza internautów do skonstruowania najpiękniejszej, najdziwniejszej, najbardziej skomplikowanej i niepowtarzalnej XXVIII-wiecznej peruki.
Sprawdź >>
 
? The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku przygotowało stronę tworzoną dla dzieci i przez dzieci.

The American Museum of Natural History w Nowym Jorku oferuję poświęconą nauce stronę dla dzieci – OLogy,
 
4. Inne

Agencja NASA w ramach @NASA at home udostępnia dla miłośników astronomii ogromną pigułę wiedzy na temat ich działalności, a także kosmosu. Na stronie znajdziecie podcasty, zabawy, a także zapierające dech w piersiach zdjęcia i filmy, które wciągną Was na kilka godzin!
Sprawdź >>

? Zestawienia amerykańskiego tygodnika społeczno-politycznego TIME dotyczące ksiażek dla dzieci i młodzieży (listy zostały stworzone przy udziale ekspertów związanych z literaturą). Wiele z tych tytułów znajdziecie w naszej bibliotece.
Sprawdź (dzieci) >>
Sprawdź (młodzi dorośli) >>