13. edycja Targów Książki Regionalnej "Silesiana" odbędzie się w dniach od 16-19 maja 2024 roku w godzinach od 10.00 do 19.00.

Namiot dla wydawców będzie na placu Solnym, a spotkania autorskie, ogłoszenia wyników konkursów, wystawy, warsztaty i prelekcje w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. Spacery i wycieczki ruszają również spod biblioteki, oprócz sobotniego z Martą Miniewicz (zbiórka pod Teatrem Lalek).

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH:

16 maja (czwartek)

godz. 9:30 – Inauguracja 13. edycji Targów Książki Regionalnej Silesiana (wydarzenie zamknięte).

godz. 11:00 – W poszukiwaniu wrocławskich krasnali – spotkanie z autorem książki „Szlakiem wrocławskich krasnali”, Krzysztofem Głuchem (wydarzenie zamknięte).

godz. 11:00 – Tajemnice wrocławskiego Rynku, czyli diabeł tkwi w szczegółach  wycieczka z Martą Miniewicz, przewodniczką miejską i autorką książek o Dolny Śląsku (wydarzenie zamknięte).

godz. 11:30 KL Gross-Rosen – historia wrocławskich podobozów  prelekcja multimedialna kustosza z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (wstęp wolny).

godz. 18:00  Filmowy Wrocław  prelekcja połączona z premierą przewodnika „Filmowy Wrocław. Rynek i jego okolice", autorstwa Małgorzaty Urlich-Kornackiej i Bogdana Bernackiego  przewodników miejskich (wstęp wolny).

17 maja (piątek)

godz. 8:30  Wspomnienia Polaków wojennego Wrocławia  spotkanie z przymusowym robotnikiem spod znaku „P”  Jerzym Podlakiem, redaktorem książki „Niewolnicy w Breslau, wolni we Wrocławiu” (wydarzenie zamknięte).

godz. 9:00  Przyroda miejsc zwykłych i niezwykłych Dolnego Śląska – krajobrazy, rośliny i podłożą na jakich rosną  spotkanie autorskie z Wojciechem Giżą, doktorem biologii, autorem książek na temat przyrody Dolnego Śląska i wydawcą (wydarzenie zamknięte).

godz. 9:30  Być jak księżna Daisy – opowieść o dobrych uczynkach dla najmłodszych  prelekcja pracownika Zamku Książ w Wałbrzych (wydarzenie zamknięte).

godz. 10:00  Zwierzęta w naszym mieście, zamknięte w kamieniu i spiżu  wycieczka szlakiem książki „Zaczarowane zwierzęta Wrocławia” z Justyną Rapacz, przewodniczką miejską i autorką książek o Wrocławiu dla dzieci i młodzieży (wydarzenie zamknięte).

godz. 10:30  KL Gross-Rosen – historia wrocławskich podobozów  prelekcja multimedialna kustosza z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy (wydarzenie zamknięte).

godz. 17:30  Filmowy Wrocław  Rynek i jego okolice  wycieczka z przewodnikami miejskimi i autorami książek o tematyce regionalnej: Małgorzatą Urlich-Kornacką i Bogdanem Bernackim (wstęp wolny).

godz. 18:00  Tajemnica zamkowej biblioteki w Zamku Książprelekcja pracownika Zamku Książ w Wałbrzychu, sala 35 (wstęp wolny).

18 maja (sobota)

godz. 9:30 – Z przewodnikiem za rękę  wycieczkę szlakiem wrocławskich legend poprowadzi przewodniczka miejska, autorka książek dla dzieci  Justyna Rapacz. Wycieczka dla dzieci w wieku 6-12 lat, na zakończenie każdy młody uczestnik otrzymuje książkę z autorską dedykacją (ilość miejsc ograniczona, zapisy pod numerem 71 335 22 42 lub mailowo ).

godz. 10:00 – Osobliwa rodzina Sobiescy – spotkanie z regionalistą, dziennikarzem, autorem książek o Dolnym Śląsku  Markiem Perzyńskim.
Ogłoszenie wyników konkursu na opowiadanie „Moi rodzice” (wstęp wolny).

godz. 10:30  Atrakcje Wrocławia – te mniej znane spacer odkrywający nieoczywiste miejsca Wrocławia poprowadzi Wawrzyniec Głuch  autor detektywistycznej mapy „Na tropie wrocławskich atrakcji”. Wycieczka dla dzieci w wieku 10-15 lat (ilość miejsc ograniczona, zapisy pod numerem 71 335 22 42 lub mailowo ).

godz. 11:00  O czym szumią drzewa? Drzewa w mitach i legendach, przysłowiach i wierzeniach ludowych  spacer rodzinny z Martą Miniewicz, autorką książek dla dzieci oraz przewodników po Dolnym Śląsku, przewodniczką dolnośląską oraz członkinią Stowarzyszenia TuiTam we Wrocławiu. Zbiórka przy wejściu do Parku Staromiejskiego, przy Teatrze Lalek (wstęp wolny).

godz. 12:00 Spotkanie z  Karoliną Kubilus  autorką książek dla dzieci, m.in. „Miki Klapnięte Uszko" oraz „Timo, gdzie jesteś?" dla dzieci w wieku 6-10 lat (wstęp wolny, sala 22).

godz. 13:00 – Spotkanie autorskie z Jackiem Bierutem  wrocławskim poetą i wydawcą.
Ogłoszenie wyników konkursu na wiersz „Młody Poeta Dolnego Śląska” (wstęp wolny).

godz. 15:00  Elementy grozy w literaturze Dolnego Śląska – spotkanie z pisarką dolnośląską Nadią Szagdaj, autorką wielu książek z gatunku kryminału i grozy, dziennikarki. Ogłoszenie wyników konkursu na opowiadanie grozy „Straszny Dolny Śląsk” (wstęp wolny).

godz. 17:00 – Sprzymierzeniec – czyli dokąd zmierza ludzkość spotkanie autorskie z Bartoszem Rdułtowskim, promocja książki „Sprzymierzeniec” (wstęp wolny).

19 maja (niedziela)

godz. ​10:00 – Znałem tu wiele miejsc i wielu ludzi  wycieczka śladami Marka Hłaski po Wrocławiu. Prowadzą dr Kamila Sowińska oraz Małgorzata Urlich-Kornacka przewodniczka miejska, autorka książek o Wrocławiu. Zbiórka przed Dolnośląską Biblioteką Publiczną (wstęp wolny).

godz. 12:00 – Z przewodnikiem za rękę  wycieczkę szlakiem wrocławskich krasnali poprowadzi przewodniczka miejska, autorka książek dla dzieci  Justyna Rapacz. Wycieczka dla dzieci w wieku 4-8 lat, na zakończenie każdy młody uczestnik otrzymuje książkę z autorską dedykacją (ilość miejsc ograniczona, zapisy pod numerem 71 335 22 42 lub mailowo ).

25 maja

godz. 15:00  Kryminalne gadanie – spotkanie z dwoma pisarkami Agnieszką Pruską i Joanną Jodełką, autorkami książek o tematyce obyczajowej i kryminalnej (wstęp wolny).

Załączniki:
Pobierz plik (SILESIANA ulotka A5-skompresowany.pdf)SILESIANA 2024 program[ ]3094 kB