Projekt Biblioteka Światoteka realizowany był od 2009 roku przez Dział Pracy z Dziećmi w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Raz w tygodniu w bibliotece odbywały się bezpłatne zajęcia dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, pochodzących z różnych środowisk i narodowości.

Głównym założeniem projektu było stworzenie w bibliotece miejsca przyjaznego dzieciom, w którym mogą się spotkać, zintegrować z grupą i miło spędzić czas. Cel ten realizowany były poprzez różnorodność proponowanych zajęć i aktywności, tak aby dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania i nabywać nowych umiejętności. W 2023 roku odbyły się 32 spotkania, w których wzięło udział ponad 300 uczestników. W ramach zajęć organizowane były wyjścia do wrocławskich instytucji kultury, spotkania z pracownikami fundacji i stowarzyszeń. Odbyły się także warsztaty z pisarzami, artystami oraz specjalistami z różnych dziedzin. Prowadzone zajęcia wykorzystywały metody pedagogiki zabawy i wiedzę z zakresu arte- i biblioterapii, łącząc ze sobą teatr, plastykę, muzykę, a przede wszystkim literaturę.

W 2024 roku obchodzone będzie 15-lecie istnienia Biblioteki Światoteki. Z tej okazji w Galerii Podróżnika powstanie wystawa fotograficzna, upamiętniająca wydarzenia organizowane w ramach projektu.

W 2023 r. projekt Biblioteka Światoteka został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.