Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

W połowie września rusza realizacja programu promującego czytelnictwo Gotowi na książkowe akcje 2.0, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

W ramach tego projektu przygotowaliśmy:

- „Z przewodnikiem pod rękę” - zajęcia edukacyjne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Będą to wycieczki po wrocławskim Rynku i jego okolicach z przewodnikiem miejskim i autorem kilku książek o wrocławskich legendach, Justyną Rapacz. Podczas tych wycieczek dzieci będą przebrane w stroje krasnoludków i zaopatrzone w książeczkę o wrocławskich legendach, a także krasnoludkową mapę. Słuchając legend i szukając krasnali, będą poznawały historię miasta, a jednocześnie nauczą się korzystać z mapy i przewodnika. 


- Spotkania autorskie dla dzieci przedszkolnych i szkolnych z pisarzami, którzy zajmują się legendami i historią Wrocławia oraz Dolnego Śląska. Prelekcje poprowadzą Mariusz Urbanek, Justyna Rapacz, Krzysztof Głuch i Marta Miniewicz. Wszyscy autorzy mają na koncie kilka publikacji dotyczących historii, zabytków, tradycji i legend Dolnego Śląska.


- Cykl  spotkań pt. ,,Twórcy książki" - zajęcia edukacyjne dla dzieci szkolnych. Będą to spotkania z twórcami książek: autorem, wydawcą, księgarzem, ilustratorem, introligatorem. Podczas tych spotkań chcemy pokazać, jak powstaje książka: od pomysłu autora do półki w księgarni.


- Cykl  wycieczek poznawczych po bibliotece ,,Witaj w naszej bibliotece!" dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. Uczestnicy wycieczek zostaną oprowadzeni po wszystkich działach Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i zapoznani ze specyfiką każdego działu biblioteki, poinstruowani, jak należy się w nich poruszać, jak i z czego mogą skorzystać. Kontynuacją tych spotkań bibliotecznych będą wycieczki dla starszych dzieci pt. ,,Biblioteka naukowa dla młodzieży!", które przybliżą im specyfikę bibliotek naukowych i jednocześnie pokażą zalety korzystania z oferty takiej instytucji.


- Wystawa „Co czytał i co czytałby dziś Mikołaj Kopernik?”


- Warsztat rysowania komiksu "Stwórzmy komiks" dla klas 7-8 z Joanną Grzelczyk, wrocławską historyczką sztuki i animatorką kultury, specjalizującą się w komiksie. Uczestnicy warsztatów poznają specyfikę pracy rysownika, zobaczą jak tworzy się scenariusz komiksu, a następnie razem spróbują swoich sił w pisaniu i rysowaniu komiksów.


- Warsztat propagujący czytelnictwo "Książka Twojego życia" dla klas 3-5 przeprowadzony przez Małgorzatę Żółtaszek, trenerkę komunikacji, autorkę książek dla dzieci. Warsztat inspirowany będzie bohaterami literackimi, a głównym zadaniem będzie budowanie przez uczestników własnej wizji przyszłości.


- Warsztat pt. „Jak napisać i wydać książkę” z autorem książek dla dzieci Marcinem Pajdakiem, podczas których dzieci dowiedzą się skąd można wziąć pomysł na książkę, jak wymyślić bohatera, jak stworzyć historię. Prowadzący pokaże swoje notatki, rysunki i opowie jak wydać książkę.


- Warsztaty dla klas 7-8 i ponadpodstawowych z czasopismami archiwalnymi. Uczestnicy zamówią sobie czasopismo (dziennik "Słowo Polskie", "Gazeta Wrocławska") z dnia swojego urodzenia i przejrzą je, zobaczą co wydarzyło się na świecie tego dnia kiedy przyszli na świat, zrobią sobie notatki z tych wydarzeń. Uczniowie dowiedzą się, że biblioteki gromadzą takie zbiory jak czasopisma archiwalne i nauczą się z nich korzystać.


- Międzypokoleniowa debata na temat roli książki dawniej i dziś pt. „Książka w czasie”, podczas której uczestnicy postarają się udowodnić ważną rolę druku, biblioteki i samej książki w życiu. Debatę tą przeprowadzą członkowie Fundacji Wspierania Humanistycznego Rozwoju „Sokrates” z Wrocławia.


- Spotkania z cyklu „Tajemniczy Dolny Śląsk” z dolnośląskimi znawcami regionu, dziennikarzami, autorami książek o Dolnym Śląsku. Mowa tu o Marku Perzyńskim, Joannie Lamparskiej, Rafale Bijakiem.
- Finał akcji to „Mikołaj z książką”, a tematem spotkania będzie „Historia ulicy świętego Mikołaja we Wrocławiu”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego. 

 

BELKA