Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci śp. Zofii Sierykow (1927-2023) - wieloletniej pracowniczki, byłej dyrektorki WiMBP (obecnej Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu).
Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 15 maja 2023 o godz. 13:00 na Cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu.

Po ukończeniu polonistyki na UWr Zofia Sierykow otrzymała skierowanie do pracy w WBP. W styczniu 1953 r. tymczasowo zatrudniono ją na stanowisku głównej księgowej. W latach 1955-1973 była instruktorką bibliotek dziecięcych. Od czasu powołania Działu Pracy z Dziećmi w 1974 r. - przez 8 lat byla jego kierowniczką. Należała do grona znawców zagadnień czytelnictwa dzieci oraz uczestniczyła w wielu konferencjach poświęconych bibliotekom dla dzieci, a także była wykładowcą w szkolach bibliotekarskich (m.in. w POKB w Jarocinie). W 1984 r. otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za działalność metodyczną i organizatorską na rzecz dzieci i młodzieży.

Od kwietnia 1982 r. powołana została na stanowisko zastępcy dyrektora WiMBP. W 1988 r. przebywała na stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w Danii. W 1990 r. przez 9 miesięcy pełniła obowiązki Dyrektorki Biblioteki. W 1991 r. po przepracowaniu 38. lat w bibliotece, odeszła na emeryturę.