O autorce:

Beth O'Leary urodziła się w 1992 w Londynie. Jest absolwentką filologii angielskiej. Po dyplomie pracowała w wydawnictwie dla dzieci. Pierwszą powieść napisała, jeżdżąc podmiejskim pociągiem do pracy i wydała ją w 2019 roku. Ma psa. Mieszka w Hampshire (hrabstwo w południowej Anglii, nad kanałem La Manche).

Napisała powieści: Współlokatorzy; Zamiana ; W drogę.

O książce:

?Wszyscy ludzie są stuknięci? kot Dec

Powieść zadedykowana jest obu babciom autorki. Opowiada o trzypokoleniowej rodzinie: babci Eileen Cotton, matce  Marian i córce/wnuczce Leenie. Cieniem na ich życiu kładzie się śmierć Carli, siostry Leeny.

Pracoholizm wnuczki powoduje jej wypalenie zawodowe, więc przełożeni wysyłają ją na przymusowy urlop. Wyjeżdża z Londynu na wieś do babci, a ją namawia, aby spełniła swoje marzenie o życiu w mieście. Eileen ma 79 lat, jest niesłychanie energiczna, ma kota i została porzucona przez męża dla nauczycielki tańca.

Seniorka w nowej sytuacji czuje się jak ryba w wodzie ? na portalu randkowym poznaje przystojnego aktora, zaprzyjaźnia się z sąsiadami, organizuje klub dla mieszkańców dzielnicy.

Wnuczce idzie jak po grudzie ? a to w czasie spaceru ucieka jej cudzy pies, co kończy się lądowaniem w błocie. A to denerwuje mieszkańców swoimi pomysłami. W dodatku partner ciągle odwołuje swoje wizyty. Na szczęście na wsi mieszka przystojny Jackson.

Narracja jest pierwszoosobowa, naprzemienna ? raz opowiada babcia, a potem wnuczka.

W formie lekkiej, łatwej i trochę komediowej przemycone jest parę społecznych zjawisk, jak związek dwóch pań, jedna z nich w ciąży, ale autorka nie podaje w jaki sposób do niej doszło. Jest też przemoc domowa (bez szczegółów), rozpad związków i ojcostwo na odległość, trauma po śmieci córki, swatanie samotnej matki, zdrada, przyjaźń, miłość, męska niedojrzałość, kobieca zaradność.

No i dowiedziałam się przy okazji, z Internetu, co to są spodnie culote noszone przez Eileen.

Zakończenie niektórych wątków jest przewidywalne, parę spraw niewyjaśnionych ale czyta się z przyjemnością.

Beth O'Leary, Zamiana, Wydawnictwo Albatros 2021

IRENA BROJEK ? Od urodzenia wrocławianka. Bibliotekarka z bogatą przeszłością (Politechnika Wrocławska, Szkoła Inspekcji Pracy, DzBP we Wrocławiu, Uniwersytet Wrocławski, PWST, RBP i MBP we Wrocławiu). Pomysłodawczyni i organizatorka kobiecej imprezy pod nazwą ?dress-party?. Wykonuje i wystawia kolaże i wyklejanki. Miłośniczka książek, kina, kotów i osób z inteligentnym poczuciem humoru. Prowadzi interesujący blog: https://kotnagalezi.home.blog.