Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

Czasopisma drugiego obiegu, zwane też m.in. nielegalnymi, bibułami, wydawnictwami niezależnymi czy bezdebitowymi, to prasa, która była wydawana bez zgody Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk.  Za początek powstania drugiego obiegu przyjmuje się 1977 r., za koniec natomiast 1989 r. lub 1990 r.  

Czasopisma były tworzone przez małe, kilkuosobowe zaufane zespoły, często w organizacjach opozycyjnych. Pisma wydawały niemal wszystkie grupy zawodowe, ale również studenci i uczniowie. Biura znajdowały się najczęściej w prywatnych mieszkaniach. Informacje zdobywano m.in. z Radia Wolna Europa czy Głosu Ameryki. Pisma drukowano w nielegalnych drukarniach, za granicą lub nawet w zwykłych drukarniach, ale poza oficjalnym obiegiem.

Szacuje się, że w samym Wrocławiu wydawano ponad 1000 tytułów.

W naszych zbiorach znajduje się 126 tytułów, niestety często niekompletnych. Poniżej prezentujemy kilka wybranych.

Biuletyn Dolnośląski

Czasopismo wydawane we Wrocławiu bez przerw w latach 1979?1990, łącznie powstały 84 numery zasadnicze i kilkanaście numerów specjalnych. Poszczególne numery liczyły od kilku do nawet 40 stron.  Pierwsze wydanie ukazało się w nakładzie 500 egzemplarzy, rekordowe ? 10 000 sztuk. Z czasopismem związani byli m.in.: Kornel Morawiecki, Jan Waszkiewicz, Rafał Dutkiewicz, Jacek Fedorowicz, Andrzej Wiszniewski. Osoby ze środowiska ?Biuletynu Dolnośląskiego? włączały się w organizowanie strajków we Wrocławiu.

Czasopismo zawierało rożne rubryki, np. Spojrzenia ? czyli wiadomości z Polski i ze Świata; Historia ? eseje, teksty publicystyczne; Polemiki, opinie. Pisano m.in. o wizycie papieża Jana Pawła II w Polsce, wydarzeniach z Grudnia ?70 czy wydarzeniach II Wojny Światowej.

W naszych zbiorach znajdują się różne numery z lat 1979?1990.

Komunikaty NSZZ Solidarność Uniwersytety Wrocławskiego

Czasopismo akademickie, które ukazywało się nieregularnie w latach 1980?1981 i 1989?1990, łącznie wydano przez ten okres 84 egzemplarze. Liczyło sobie od 2 do 20 stron w formacie A4 lub B5, a nakład wynosił do 3 000 sztuk. Czasopismo wydawane było także jako numery specjalne dotyczące np. sytuacji kobiet czy strajków studenckich.

Tytuł stanowił źródło wiadomości z uczelni, informacji z kraju (w tym innych szkół wyższych), wywiady, felietony, postulaty i oświadczenia, opinie i komentarze. W czasopiśmie drukowano także listy od czytelników (w stałej rubryce), a także twórczość studencką. Za pośrednictwem gazety informowano również o wydarzeniach takich jak np. Impreza choinkowa dla dzieci pracowników.

W naszych zbiorach posiadamy różne numery z lat, w których ukazywało się czasopismo.

Obecność: niezależne pismo literackie

Kwartalnik literacki, który ukazywał się w latach 1983?1988 we Wrocławiu, wydawany przez Inicjatywę Wydawniczą Aspekt. Pismo zawierało różne teksty literackie, przedruki, recenzje, felietony, reportaże, polemiki, a także wywiady. Niską częstotliwość ukazywania się rekompensowała objętość pisma - poszczególne numery miały ok. 120 stron.

Na jego łamach można było znaleźć poezję Stanisława Barańczaka, przeczytać zapis rozmowy z Gustawem Herlingiem-Gruzińskim, jak też innymi pisarzami, ale także działaczami Solidarności. Pismo ułatwiało zapoznanie się z działaniami opozycji, np. ustosunkowanie się do reform jakie proponowały władze.

W zbiorach Biblioteki znajdują się wydania z lat 1984?1988.

Pomarańczowa alternatywa - wszyscy proletariusze bądźcie piękni!

Pomarańczowa Alternatywa była anarchistycznym ruchem polityczno-kulturalnym, który powstał we Wrocławiu w 1981 r. Został założony przez Waldemara Fydrycha. Zajmował się m.in. organizowaniem happeningów czy malowaniem graffiti krasnoludków w miejscach, gdzie znajdowały się hasła antyreżimowe. To od Pomarańczowej Alternatywy rozpoczęło się opanowanie Wrocławia przez rzeźby krasnali. Pierwszy z nich stanął w miejscu happeningów jako pomnik tego ruchu.

Jednym ze znaków rozpoznawczych grupy był surrealizm, który jest mocno widoczny w gazecie studenckiej, którą wydawał Ruch Nowej Kultury (ruch kontrkulturowy działający w latach 1980?1981 na Uniwersytecie Wrocławskim) pt. ?Pomarańczowa Alternatywa?. Na jego łamach poruszane były nie tylko tematy polityczne, ale też takie dotyczące życia studenckiego. Znajdowały się tam wiersze i rymowanki mające skłonić do walki z reżimem władzy. Teksty były utrzymane w tonie ironii oraz groteski.

Pismo miało jedynie dwie strony w formacie A4. Ukazywało się w nakładzie 350?600 egz.

Biblioteka posiada w swoich zbiorach jedynie 5 numerów czasopisma z roku 1981.

Solidarność Walcząca

Czasopismo wydawane w latach 1982?1993 przez organizację o tej samej nazwie założoną przez Kornela Morawieckiego. Pierwszy numer ukazał się 13 czerwca 1982 r., wydawany był przeważnie na 4 stronach formatu A4, a jego nakład sięgał nawet 20 000 egzemplarzy.

Duża część czasopisma była poświęcona celom walki prowadzonej przeciwko komunistom, odwoływano się także do tradycji Polskiego Państwa Podziemnego i dziewiętnastowiecznej irredenty. Czasopismo zawierało opisy demonstracji z różnych części Polski, publikowało krótkie listy od czytelników, wywiady z członkami Solidarności, informacje z Polski i ze Świata, apele i odezwy.

W naszych zbiorach posiadamy wiele egzemplarzy z lat ukazywania się czasopisma.

Szkoła

Czasopismo uczniowskie wydawane we Wrocławiu przez Międzyszkolny Komitet Oporu w latach 1986-1990. Początkowo ukazywało się jako dwutygodnik, następnie jako miesięcznik. Miało mały format i zazwyczaj 8 stron.

Na kartach pisma poruszano tematy związane z różnego rodzaju szkołami średnimi, zamieszczano petycje, wywiady, krótkie opowiadania, informacje o nauczycielach, żądania i postulaty strajkowe. Poruszane były również trudne tematy, takie jak alkoholizm. Pismo zostało urozmaicone różnymi rysunkami.

?Szkoła? miała również wydania specjalne, np. skierowane w szczególności do pierwszoklasistów czy dotyczące projektu zmian szkolnictwa średniego.

W naszych zbiorach znajdują się pojedyncze numery z lat 1987?1989.

Woda na Młyn

Czasopismo wydawane przez NZS Instytutu Nauk Politycznych we Wrocławiu w latach 1980?1981. Wydawane było w formacie A4 liczyło od 8 do 40 stron, w zależności od wydania.  W sumie ukazało się 8 numerów.

Tytuł zawierał teksty dotyczące ważnych wydarzeń związanych z działalnością Niezależnego Zrzeszenia Studentów i ?Solidarności?, np. relacje ze strajków studenckich. Ponadto opisywane były zmiany programu i sposobu prowadzenia zajęć czy doboru przedmiotów. W tekstach można było znaleźć artykuły dotyczące najnowszej historii, przegląd prasy. Nawiązywano również do ważnych dat historycznych, np. powstanie listopadowe. Często wracano do wydarzeń, które miały miejsce w latach wcześniejszych, takich jak Marzec 1968 czy zmiany w środowisku akademickim w 1956 r.: opisywano działania, przywoływano dawne dokumenty. Czasopismo drukowało także ogłoszenia o spotkaniach z ważnymi dla ?Solidarności? osobami, np. Adamem Michnikiem.

Z Dnia na Dzień: serwis informacyjny NSZZ Solidarność

Pismo ukazujące się w latach 1981?1990 we Wrocławiu, początkowo co dwa dni, następnie dwa razy w tygodniu, a w późniejszym czasie kilka razy w miesiącu ? nieregularnie.

Na jego łamach ukazywały się bieżące informacje dotyczące NSZZ Solidarność, np. relacje z obrad, prezentacja sylwetek kandydatów na przewodniczącego związku czy uchwały zjazdu. Można było znaleźć również informacje o regionie, strajkach lub ich odwołaniu, zapis rozmów z różnymi osobami oraz rubrykę ?Z Teleksu?.

Poszczególne numery były zazwyczaj jednokartkowe, czasami zdarzały się wydania składające się z dwóch kartek formatu A4.

W zbiorach Biblioteki znajdują się wydania z lat 1981?1988.

Warto wspomnieć też o tym, że niektóre z czasopism z drugiego obiegu przekształciły się następnie w pisma legalne. Najlepszym przykładem jest ?Czas Kultury?, którego początki sięgają 1985 r. jako wydawnictwa bezdebitowego, a które w 1990 r. zaczęło ukazywać się oficjalnie i jako jedyne tego typu czasopismo istnieje do dziś! Jest to kwartalnik naukowo-kulturalny, na którego łamach można odnaleźć artykuły naukowe, eseje, felietony, prozę i poezję. W zbiorach Biblioteki znajdują się numery wydawane od 1992 r., czyli te z oficjalnego obiegu.

Źródła:

  1. Maria Bosacka, Czasopisma drugiego obiegu w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, ?Bibliotheca Nostra. Śląski Kwartalnik Naukowy?, 2013, No2(32), s. 64-76.
  2. Hasło: Z Dnia na Dzień, Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Z_Dnia_na_Dzie%C5%84
  3. https://culture.pl/pl/artykul/pomaranczowa-alternatywa-w-cytatach-i-wypowiedziach
  4. Agnieszka Jaworska, Pomarańczowa alternatywa w bezdebitowej prasie studenckiej we wspomnieniach i w drukach ulotnych lat osiemdziesiątych XX wieku, Wydawnictwo Adam Marszałek, 2012.
  5. Hasło Biuletyn Dolnośląski, Wikipedia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Biuletyn_Dolno%C5%9Bl%C4%85ski

Styczeń 2023