PolskiEnglishFrançais (France)

 
07-09-2021 (Wtorek)
godz. 17:00 - 18:30
wydarzenie online

Uwaga –  prelekcja z cyklu „Spotkania z koreańskim kinem popularnym” to wydarzenie online!

Oto link, który pozwoli w tym wydarzeniu uczestniczyć TUTAJ  >>


- - - - - - - - - - - - - - - - -
Już 7 września do Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej powraca cykl comiesięcznych prelekcji „Spotkania z koreańskim kinem popularnym”. Trzecie spotkanie stanowi kontynuację bloku poświęconego trójce reżyserów debiutujących w latach 90. XX wieku, których dokonania przyczyniły się do popularyzacji południowokoreańskiego kina na arenie międzynarodowej. Jego bohaterem będzie Kim Jee-woon, twórca m.in. takich filmów, jak „Opowieść o dwóch siostrach”, „Słodko-gorzkie życie”, „Ujrzałem diabła” czy „Gra cieni”.

Kim Jee-woon jest reżyserem wszechstronnym, pracującym i osiągającym sukcesy w różnych gatunkach – ma na koncie m.in. czarną komedię, psychologiczny film grozy, brutalny thriller, historyczny film szpiegowski z akcją rozgrywającą się w czasach japońskiej okupacji Korei i specyficzny wschodnioazjatycki wariant westernu. Jednocześnie jego twórczość stanowi wdzięczną ilustrację ponadnarodowego funkcjonowania współczesnego kina – Kim chętnie czerpie z zachodnich wzorców gatunkowych, jego filmy cieszą się powodzeniem poza Koreą Południową, dwa z nich doczekały się zagranicznych remake’ów, wyreżyserował też jeden film w USA.

Podczas spotkania Dawid Głownia przybliży biografię i twórczość reżysera, przedstawi też różnorodne konteksty – gatunkowe, produkcyjne i historyczne – jego filmów.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Spotkanie poprowadzi Dawid Głownia – doktor nauk o sztuce UJ, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr, badacz filmu i szeroko rozumianej kultury popularnej. Autor dwóch książek o kinie japońskim oraz kilkunastu artykułów naukowych poświęconych popkulturze. W wolnych chwilach prowadzi fanpage i blog Pan Optykon.