Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
31-01-2020 (Piątek)
godz. 17:00 - 18:30
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Zapraszamy na spotkanie z Arturem Marino, autorem książki „Na Wołyniu skończył się świat”

O książce i jej autorze (na podstawie materiałów od Wydawnictwa OVO):
Na temat Wołynia napisano wiele książek. Nie jest to jednak tylko kolejna pozycja o tej tragedii narodowej. Sięga głęboko w historię, czyli genezy wzajemnych polsko-ukraińskich relacji, które na przestrzeni wieków wciąż wracały w postaci ukraińskich krwawych odwetów na Lachach. Zmierza też w kierunku analizy postaci morderców, zupełnie nie odbiegających od seryjnych zabójców, tak dobrze opisanych w kryminologii, czy psychiatrii. Poprzez próbę wybiegnięcia w przyszłość autor zastanawia się, jakim państwem mogła by być Samostinja Ukraina, gdyby w czasie drugiej wojny światowej, uzyskała pełną niepodległość. Wizja nie jest optymistyczna, bo szczęścia nie buduje się na ludzkiej krwi. Książka ta dotyka także bardzo wielu innych, szokujących ale i zaskakujących, kwestii. Dodatkowo, co jest szczególnie interesujące dla ludzi żyjących tu i teraz, dotyka także czasów współczesnych i pokazuje, jak trudno jest żyć z tym, co wciąż nie jest zamknięte. I dotyczy to zarówno Polaków, jak i Ukraińców.
 
ARTUR MARINO (pseudonim literacki)
ur. 26.04.1964 we Wrocławiu, absolwent Wydziału Prawa i Administracji. Momentem przełomowym w jego życiu był rok 1992, kiedy zachorował na depresję. Ten dramatyczny okres opisaŁ w książce: „Widziałem Ciemne Słońce. Doświadczenie depresji” (Jacek Santorski & Co.,1995). Pozycja ta została wznowiona i rozszerzona, ukazała się pod nazwą: „Widziałem Ciemne Słońce. Pożegnanie depresji” (Ovo, 2019)
Depresja pchnęła autora w kierunku poszukiwań duchowych, które posiłkowały się religią i ezoteryką. Swoje doświadczenia i płynące z nich wnioski zawarł w trylogii: „Sen Brahmy” (AKIA, 1998), „Jezus Tańczący” (niepublikowane) i „Rasputin nie znany” (AKIA, 2002). Ostatniej pozycji miesięcznik „Nieznany Świat” przyznał tytuł publikacji miesiąca. Książka „Na Wołyniu skończył się świat” ukazała się w roku 2018. Artur Marino jest także autorem kilkudziesięciu artykułów, które ukazywały się m.in. w periodykach: „ALBO Albo”, „Dotknięcie Życia”, „Nieznany Świat”, „Odkrywca”, „Wiedza Tajemna i Czwarty Wymiar”. Pracuje w administracji publicznej, mieszka w Trzebnicy, ma żonę i dwie córki. Interesuje się: historią, literaturą faktu, filmem, muzyką (fan Beatlesów i płyt winylowych) i piłką nożną. Prowadzi stronę na f-b: „Stare Popowice Wrocław”.