07-11-2018 (Środa)
godz. 16:00 - 17:00
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

W ramach listopadowego spotkania zapraszamy na wykład historyczny Patrycji Blak, która poruszy temat świąt narodowych w Polsce.

W 2018 roku obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To wyjątkowy jubileusz, którego celebracja pociąga za sobą szereg imprez towarzyszących o randze państwowej. Fetowanie Święta Niepodległości nasuwa pytanie, jak obchodzono święta narodowe na przestrzeni czasu. Jakie święta narodowe celebrowano? Czy kalendarz świąt państwowych ulegał zmianie? Watpliwości nasuwa też nazewnictwo. Czy istnieje różnica miedzy świętem państwowym i narodowym? Czym są dni o charakterze świąt państwowych? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć, zabierając Państwa w sentymentalną podróż do czasów tak odległych, jak wiek XVIII, okres międzywojenny, czasy PRL-u aż po współczesność.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
„Tradycje wielu kultur” to cykl spotkań poświęcony tradycjom innych narodów oraz zwyczajom panującycm w odmiennych kulturach. Jego głównym celem jest propagowanie różnorodności i równości. Na prelekcje zapraszani są przedstawiciele różnych grup etnicznych i religii, którzy zaznajamiają słuchaczy ze swoimi obyczajami, poglądami czy wierzeniami. Prelegentami są m. in. przedstawiciele cerkwi, wyznawcy islamu czy kościoła ewangelicko-augsburskiego.