23-10-2018 (Wtorek)
godz. 16:30 - 18:30
American Corner, II piętro
Wstęp wolny!

American Movie Club zaprasza na projekcję filmu muzycznego „Coal Miner's Daughter” (tytuł polski „Córka górnika”).


Rok, kraj produkcji: 1980, USA
Gatunek: dramat biograficzny
Czas trwania: 119 min
Reżyser: Michael Apted
Obsada:Beverly D'Angelo, Sissy Spacek, Tommy Lee Jones, Bill Anderson Jr., Brian Warf, i in.
 
Siedem nominacji do Akademii i Oscar dla Sissy Spacek, nominacja do nagrody BAFTA, Złoty Glob za najlepszą rolę żeńską oraz wyróżnienia krytyków z Nowego Jorku i Los Angeles.
 
Córka górnika to opowieść o kobiecie, która przeszła długą i wyboistą drogę na szczyt. Twórcy filmowej adaptacji książki Loretty Lynn znakomicie połączyli dwie rzeczy: muzykę oraz realizm przedstawienia. Na tle dramatycznych kolei losu bohaterki, wczesnego zamążpójścia, macierzyństwa, trudnych relacji w małżeństwie pokazali muzyczną pasję i niezaprzeczalny talent. Ale równie ważny jest tu opis górniczej społeczności, trudów życia w miasteczku w Kentucky i panujących tam obyczajów. Jednak swoją wyjątkowość film Apteda zawdzięcza odtwórczyni głównej roli, Sissy Spacek. Aktorka jest przekonująca i jako młodziutka, niedoświadczona dziewczyna, i jako kobieta dążąca do samorealizacji. Wiarygodność kreowanej przez nią postaci dodaje fakt, że w filmie Spacek sama wykonuje wszystkie piosenki. Na uznanie zasługują też partnerujący jej aktorzy: Tommy Lee Jones w roli Doolittle’a Lynna, Levon Helm jako ojciec Loretty, Ted Webb, oraz Beverly D’Angelo jako Patsy Cline.

Górnicze miasteczko Butcher Hollow w Kentucky. Trzynastoletnia Loretta Webb poznaje starszego od siebie Doolittle’a Lynna i wychodzi za niego za mąż. Dziewczynka nie zna innego życia, jest córką górnika i ma być żoną górnika. Jednak życie u boku męża-twardziela nie jest łatwe. Loretta w wieku 20 lat ma już czworo dzieci i przede wszystkim zajmuje się ich wychowaniem. Pewnego dnia Lynn, dostrzegający muzyczny talent żony, kupuje jej w prezencie gitarę i namawia do śpiewania. Sam zostaje jej menedżerem. Początkowo dziewczyna występuje na lokalnych imprezach, lecz wkrótce piosenki Loretty stają się dla niej przepustką do Nashville. Wsparcie znajduje także u nowej przyjaciółki, niepodzielnie królującej na scenie country Patsy Cline. Jednak rozwijająca się kariera piosenkarska pogłębia kryzys w jej małżeństwie…

Tekst za:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Projekcja w języku angielskim!