Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
25-04-2018 (Środa)
godz. 17:00 - 18:30
American Corner, II piętro
Wstęp wolny!

Dyskusyjny Klub Książki Podróżniczej „Globtrotter” zaprasza na spotkanie z podróżniczką Teresą Słabińską.

Portugalia to kraj trzech „K”: kafelków, koguta i korka.

W tej nadoceanicznej krainie kafelki znajdują się nie tylko w łazienkach – ozdabiają ściany domów, fasady i wnętrza kościołów, a nawet słynny dworzec kolejowy św. Benedykta w Porto. Ceramiczne azulejos przybyły tu wraz z Maurami i są elementem dekoracyjnym, a zarazem doskonale chronią przed wodą.

W każdym mieście i kurorcie w sklepach z pamiątkami królują figurki kogutów. Są drewniane, szklane, ceramiczne – czarne i różnokolorowe. Wiążą się z legendą z Barcelos, gdzie kogut uratował życie niewinnie oskarżonego o zbrodnię człowieka i stał się symbolem sprawiedliwości, o którą należy walczyć.

Korek jest skarbem Portugalii – największego na świecie producenta tego materiału. Kiedy jedziemy doskonale utrzymanymi autostradami kraju, możemy zobaczyć całe lasy dębu korkowego.

Portugalia może poszczycić się czasami świetności, kiedy była imperium kolonialnym, ale także trudnym okresem walk z Maurami, uzależnieniem od Hiszpanii, latami dyktatury Antonio Salazara. Bogata historia pozostawiła ślady w postaci wspaniałych katedr, klasztorów, kościołów i pałaców. Obok zabytków kraj zachwyca pięknymi krajobrazami i piaszczystymi plażami, a także przyciąga rzesze pielgrzymów do znanych  miejsc kultu religijnego, jak Braga, Fatima czy Sanktuarium Matki Bożej z Sameiro.