Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
12-04-2018 (Czwartek)
godz. 17:00 - 18:00
Sala im. Tadeusza Mikulskiego, III piętro

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Biblioteka pod gwiazdami. Spotkania z astronomią” organizowanego przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną.

W kwietniu dr Urszula Bąk-Stęślicka opowie o poszukiwaniu życia na Marsie. Marsa, czwartą planetę Układu Słonecznego, łatwo zobaczyć na nocnym niebie gołym okiem. Planeta otrzymała imię boga wojny ze względu na rdzawy kolor, kojarzący się z wojenną pożogą. Podczas wykładu dowiemy się o najnowszych doniesieniach z Czerwonej Planety, poznamy stan naszej dzisiejszej wiedzy o Marsie, prowadzone tam aktualnie i planowane w najbliższej przyszłości badania oraz postaramy się odpowiedzieć na pytania: Czy na Marsie były rzeki? Czy dziś jest tam woda? Czy mogło powstać życie?
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

„Biblioteka pod gwiazdami. Spotkania z astronomią” to pięć otwartych wykładów popularnonaukowych prowadzonych we współpracy z pracownikami Instytutu  Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem wykładów jest popularyzacja astronomii i zagadnień dotyczących kosmosu oraz księgozbioru biblioteki. Kosmos od wieków wzbudza w ludziach ciekawość, fascynuje, a zarazem napawa lękiem. Codziennie możemy obserwować gołym okiem wędrówkę Słońca po niebie, widoczny jest Księżyc, którego blask zagląda nam do okien, a w bezchmurną noc podziwiamy rozgwieżdżony firmament. Proponowany przez nas cykl spotkań pozwoli dostrzec jeszcze więcej zjawisk, które zachodzą we Wszechświecie. Pracownicy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego opowiedzą o tajemnicach nocnego nieba. Przybliżą w przystępny sposób miłośnikom astronomii wybrane zagadnienia dotyczące kosmosu.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zachęcamy do zapoznania się z księgozbiorem!
Mars >>
Układ Słoneczny >>
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Terminy i tematy kolejnych spotkań:
14  czerwca – „Zobaczyć wnętrza gwiazd – od helio do asterosejsmologii” (prof. Jadwiga Daszyńska-Daszkiewicz) >>
11 października – „Wulkany w Układzie Słonecznym” (prof. Andrzej Pigulski) >>
13 grudnia – „Paradoks ciemnego nocnego nieba” (dr Sylwester Kołomański) >>

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

eventImage3