PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermany

 

Hanna Preus
Badania kliniczne. Wyzwania i perspektywy rozwoju
CeDeWu, 2022
Sygn. 100497939
„Badania kliniczne – wyzwania i perspektywy rozwoju” to unikalne opracowanie powstałe w celu zbudowania oraz poszerzenia świadomości społecznej na temat badań klinicznych, a co za tym idzie − podniesienia poziomu zaufania społecznego do badań klinicznych.

Źródło: https://cedewu.pl/
Jakub Wojtaszczyk
Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu
Wydawnictwo Znak, 2022.
Sygn. 100497942
Jakub Wojtaszczyk zabiera czytelnika i czytelniczkę za kulisy niecodziennych widowisk. Wielobarwnych, nieokiełznanych, fascynujących. Tworzonych przez ludzi, których wyobraźnia nie ma granic. Towarzyszy artystom i artystkom podczas przygotowań do występów, podgląda w czasie akcji, słucha ich historii.


Źródło: https://www.znak.com.pl/
Mateusz Maria Bieczyński
Efekt Leonarda da Vinci
Wydawnictwo Naukowe Silva Rerum, 2022.
Sygn. 100497944
Książka „Efekt Leonarda da Vinci” autorstwa Mateusza M. Bieczyńskiego to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników twórczości wielkiego renesansowego mistrza. Publikacja wydana dla uczczenia, przypadającego w 2022 roku, jubileuszu 570 rocznicy urodzin autora „Mona Lisy” jest wielowątkową opowieścią o losach stworzonych przez Leonarda da Vinci dzieł malarskich – zarówno tych faktycznie przez niego stworzonych, jak również tych, które były mu jedynie przypisywane.

Źródło: https://wydawnictwo-silvarerum.eu/
Anton Gill
Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki
Znak Litera Nova, 2022.
Sygn. 100497953
Anton Gill przedstawia biografię niesamowitej kobiety – patronki modernizmu, mecenaski sztuki nowoczesnej, przyjaciółki, muzy i kochanki wielu artystów. To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku. Znała tych, których trzeba było znać.

Źródło: https://www.znak.com.pl/
Vaclav Smil
Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie
Insignis Media, copyright 2022.
Sygn. 100497949
Z tej pełnej fascynujących informacji i frapujących przykładów książki dowiemy się między innymi, ilu ludzi potrzebnych było do zbudowania piramidy Cheopsa, dlaczego szczepionki nie tylko ratują życie, ale są także opłacalną inwestycją, i czemu samochody elektryczne nie są (jeszcze) tak dobrym rozwiązaniem, jak nam się wydaje. Smil błyskotliwie łączy wiedzę naukową i historyczną ze zdrowym rozsądkiem, poruszając niezwykle szerokie spektrum zagadnień, które przedstawia w formie krótkich, ale treściwych rozdziałów.

Źródło: https://www.insignis.pl/
Bogusław Dunaj
Kształtowanie się polskiego języka literackiego
Wydawnictwo Księgarnia Akademicka, 2021.
Sygn. 100497948
Niniejsza książka jest poświęcona jednemu z najważniejszych i najbardziej dyskutowanych problemów historyczno-językowych, mianowicie pochodzeniu polskiego języka literackiego. Przedłożona do rąk czytelników książka jest najaktualniejszą pozycją, analizującą skomplikowany proces kształtowania się języka literackiego. Zawiera ona nowe spojrzenie na tę kwestię i przynosi najobszerniejszy zbiór faktów językowych, dotyczących kształtowania się polszczyzny literackiej.

Źródło: https://akademicka.com.pl/
Maciej Górny
Historia głupich idei albo Duch narodu w świątyni nauki
Wydawnictwo Filtry, copyright 2022.
Sygn. 100497946
Historia głupich idei to panorama zbiorowych obłędów nowoczesnej Europy, które kwitły w majestacie nauki swojego czasu. Spotkamy tu patriotów-mizoginów oskarżających wrogie państwa o niestałość uczuć, histerię i zdradę. Antropologów mierzących czaszki jeńców wojennych, aby pogrążyć wroga także na polu rasowym. Psychiatrów diagnozujących niebezpieczną chorobę pacyfizmu i próbujących leczyć ją elektrowstrząsami.

Źródło: https://wydawnictwofiltry.pl/
Marta Miaskowska
Social_net_art. Paradygmat sztuki nowych mediów w dobie web 2.0
Wydawnictwo Naukowe Silva Rerum, 2022.
Sygn. 100497960
Sztuka, media, Internet – to wielkie wyzwania współczesności, ale i zarazem codzienność, w której żyjemy i funkcjonujemy społecznie, zawodowo i edukacyjnie. Nie sposób sobie wyobrazić życia i naszej aktywności bez dostępu do sieci i komputera oraz social mediów, które zdeterminowały zachowania współczesnych społeczeństw. I właśnie ten pasjonujący temat w naukowy, ale i przystępny sposób podejmuje autorka naszej nowości wydawniczej.

Źródło: https://wydawnictwo-silvarerum.eu/
Desmond Morris
Mowa ciała w sztuce. Pozy i gesty
Wydawnictwo Arkady, 2022.
Sygn. 100497145
W przystępnej, ale i rzetelnie opracowanej książce Morris przygląda się szerokiemu wachlarzowi gestów i póz, komentując ich historyczne i kulturowe znaczenia. To wszystko po to, by jeszcze raz spojrzeć na dobrze znane dzieła i odkryć ich nieoczywistą warstwę inteligentnie zakodowaną przez najwybitniejszych twórców. Odważnie wykraczając poza konserwatywny kanon, Morris z uwagą analizuje gesty uświęcone przez tradycję, jak i te uważane za obsceniczne.

Źródło: https://arkady.eu/
Agnieszka Jankowiak-Maik
Historia, której nie było
Otwarte, 2022.
Sygn. 100497139
Agnieszka Jankowiak-Maik (znana w internecie jako Babka od histy) w lekki sposób pisze o niezwykłych meandrach polskiej historii: ukazuje jej drugie dno, przypomina zapomniane postacie i odkrywa przemilczane wydarzenia. Do tego bezpardonowo obnaża najgłupsze elementy polityki historycznej, która – zniekształcając rzeczywistość – do dziś realizowana jest w szkołach.

Źródło: https://www.otwarte.eu/