PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

„Przygoda z historią w tle, czyli walizka pełna książek” to projekt, który jest kontynuacją realizowanej od 2004 roku akcji „Z książką na walizkach”. Tę nową formułę wydarzenia zrealizowaliśmy już w 2021 r.  W poprzednim roku były to warsztaty artystyczne, w tym roku głównym tematem stała się historia. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. Spotkania z twórcami i wydawcami książek o historii Polski będą miały charakter edukacyjny. Pokażą oni, jak ważna jest znajomość historii oraz świadome budowanie relacji przeszłość-teraźniejszość-przyszłość. Uwrażliwią oni także odbiorców na dzieje swojej małej ojczyzny i historię rodziny. Wzmocnieniem tej wiedzy będą wcześniejsze poszukiwania historii do działań w ramach uczestnictwa w konkursie na komiks lub historyjkę obrazkową pt. „Bliskie spotkania z historią”.

Ministerialnym jurorom, oceniającym nasz wniosek, w ramach programu „Kultura dostępna”, spodobał się nasz tegoroczny projekt i przyznano nam dotację na jego realizację w wysokości 24 000 zł, co stanowi 38,17% całego budżetu.

W tym roku zaangażowaliśmy do projektu 20 bibliotek z małych miejscowości województwa dolnośląskiego
Biblioteki te w porozumieniu ze szkołami i innymi placówkami kultury zorganizują spotkania w następujących miejscowościach: Białołęka (gmina Pęcław), Zbytowa (gmina Bierutów), Bożejowice (gmina Bolesławiec), Lipa (gmina Bolków), Ciepłowody, Kuźnica Czeszycka (gmina Krośnice), Krotoszyce, Minkowice Oławskie (gmina Jelcz-Laskowice), Męcinka, Bukowina Sycowska (gmina Międzybórz), Siciny (gmina Niechlów), Brzeg Głogowski (gmina Żukowice), Parowa (gmina Osiecznica), Pielgrzymka, Przeworno, Buczyna (gmina Radwanice), Siedlce (gmina Lubin), Ruja, Budziszów Wielki (gmina Wądroże Wielkie), Zagrodno.  

Spotkania z autorami książek będą miały charakter warsztatowy. Na ich przygotowanie duży wpływ będą mieli lokalni bibliotekarze oraz nauczyciele z miejscowych szkół. Szkoły to ważne placówki, dzięki którym rezultaty projektu będą miały lepszy wymiar. Spotkaniom będą towarzyszyły wystawy prac zgłoszonych na konkurs „Bliskie spotkania z historią. Część z tych prac zostanie zakwalifikowana do dalszej oceny. Spośród setki prac dwie najciekawsze zostaną nagrodzone.

Twórcy książek, których tym razem pozyskaliśmy do naszego projektu, są pisarze:
Grażyna Bąkiewicz, Zuzanna Orlińska, Agnieszka Tyszka i Paweł Wakuła oraz ilustratorka Joanna Zagner-Kołat.

Finał naszych projektowych działań odbędzie się w wymienionych wyżej miejscowościach w dniach 6-7 października 2022 r.

Głównymi współorganizatorami projektu są Wydawnictwa: Literatura i Akapit Press.

Aktualności o projekcie można śledzić na Facebooku:
https://www.facebook.com/zksiazkanawalizkach/  

Plakat do pobrania w PDF >>

WALIZKA (edycja 2022) do pobrania w PDF >>

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Impreza realizowana jest pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

 

 

MKiDN czarne

Struktura360 KulturaDostepna lifting LOGO kolor 
 patronat UMWD  logo DBP URZAD 2
                    literatura logo

 

 

 

           logo Akapit

 

Patronat medialny:

 RADIO