PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

„Przygoda z historią w tle, czyli walizka pełna książek” to projekt, który jest kontynuacją realizowanej od 2004 roku akcji „Z książką na walizkach”. Tę nową formułę wydarzenia zrealizowaliśmy już w 2021 r.  W poprzednim roku były to warsztaty artystyczne, w tym roku głównym tematem stała się historia. Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat. Spotkania z twórcami i wydawcami książek o historii Polski będą miały charakter edukacyjny. Pokażą oni, jak ważna jest znajomość historii oraz świadome budowanie relacji przeszłość-teraźniejszość-przyszłość. Uwrażliwią oni także odbiorców na dzieje swojej małej ojczyzny i historię rodziny. Wzmocnieniem tej wiedzy będą wcześniejsze poszukiwania historii do działań w ramach uczestnictwa w konkursie na komiks lub historyjkę obrazkową pt. „Bliskie spotkania z historią”.

Ministerialnym jurorom, oceniającym nasz wniosek, w ramach programu „Kultura dostępna”, spodobał się nasz tegoroczny projekt i przyznano nam dotację na jego realizację w wysokości 24 000 zł, co stanowi 38,17% całego budżetu.

W tym roku zaangażowaliśmy do projektu 20 bibliotek z małych miejscowości województwa dolnośląskiego
Biblioteki te w porozumieniu ze szkołami i innymi placówkami kultury zorganizują spotkania w następujących miejscowościach: Białołęka (gmina Pęcław), Zbytowa (gmina Bierutów), Bożejowice (gmina Bolesławiec), Lipa (gmina Bolków), Ciepłowody, Kuźnica Czeszycka (gmina Krośnice), Krotoszyce, Minkowice Oławskie (gmina Jelcz-Laskowice), Męcinka, Bukowina Sycowska (gmina Międzybórz), Siciny (gmina Niechlów), Brzeg Głogowski (gmina Żukowice), Parowa (gmina Osiecznica), Pielgrzymka, Przeworno, Buczyna (gmina Radwanice), Siedlce (gmina Lubin), Ruja, Budziszów Wielki (gmina Wądroże Wielkie), Zagrodno.

Spotkania z autorami książek będą miały charakter warsztatowy. Na ich przygotowanie duży wpływ będą mieli lokalni bibliotekarze oraz nauczyciele z miejscowych szkół. Szkoły to ważne placówki, dzięki którym rezultaty projektu będą miały lepszy wymiar. Spotkaniom będą towarzyszyły wystawy prac zgłoszonych na konkurs „Bliskie spotkania z historią. Część z tych prac zostanie zakwalifikowana do dalszej oceny. Spośród setki prac dwie najciekawsze zostaną nagrodzone.

Twórcy książek, których tym razem pozyskaliśmy do naszego projektu, są pisarze:
Grażyna Bąkiewicz, Zuzanna Orlińska, Agnieszka Tyszka i Paweł Wakuła oraz ilustratorka Joanna Zagner-Kołat.

Finał naszych projektowych działań odbędzie się w wymienionych wyżej miejscowościach w dniach 6-7 października 2022 r.

Głównymi współorganizatorami projektu są Wydawnictwa: Literatura i Akapit Press.

Aktualności o projekcie można śledzić na Facebooku:

Plakat do pobrania w PDF >>

WALIZKA (edycja 2022) do pobrania w PDF >>

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Impreza realizowana jest pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

MKiDN czarne

Struktura360 KulturaDostepna lifting LOGO kolor