Ręka pszczelarza
Tomasz Różycki
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak 2022

W nocnym labiryncie zgiełku i neonowych świateł poeta szuka zbawienia. Zagląda w zaułki zamieszkane przez migrantów i uchodźców, błądzi ścieżkami ich lęków i frustracji. Gubi się między jawą a snem. // ?Ręka pszczelarza? Tomasza Różyckiego to zbiór wierszy powstałych podczas pandemii, którą poeta spędził w Berlinie. Pełen plastycznych, rytmicznych obrazów utwór buzuje wielością sensów i znaczeń.
reka pszczelarza b iext104049954

Znajdziemy tu nawiązania do obrzędu starosłowiańskich dziadów, żydowskiego Jizkor, ?Sanatorium pod Klepsydrą? Brunona Schulza czy ?Czarodziejskiej góry? Tomasza Manna. Wejście do stanowiącego motyw przewodni tomu ogrodu zoologicznego, Tiergarten, to tajemnicza i mroczna wyprawa w głąb siebie.
(z noty wydawcy)

wiersze pisma wybrane tom 1 b iext109902875

Wiersze. Pisma wybrane. Tom 1
Cyprian Kamil Norwid