Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

Kobieto! puchu marny! ty wietrzna istoto!
Postaci twojej zazdroszczą anieli,
A duszę gorszą masz, gorszą niżeli!...


Takie słowa czytamy w IV części ?Dziadów? Adama Mickiewicza. Wypowiada je Gustaw, wspominając swoją ukochaną, która sprawiła mu zawód miłosny. Kobieta jest ukazana jako istota piękna, wręcz anielska, ale również posiadająca diabelskie oblicze i wyrządzająca szkody i cierpienie.

Taka była romantyczna wizja nieszczęśliwej miłości i opis kobiety sprawiającej ból. Możemy się spotkać z wieloma innymi opisami kobiet i nadawaniem im różnych ról: kobieta ? matka, w naszej kulturze Matka Polka, kobieta ? żona, kobieta ? bussines woman, kobieta ? femme fatale. Jakim mianem by nie nazwać kobiety, to łączą one w sobie zarówno te delikatne i piękne cechy wynikające z urody, a także sfery emocjonalnej jak silniejsze, takie jak zdecydowanie, odpowiedzialność, zorganizowanie oraz chęć wyrażania swoich poglądów i bycia słyszanymi.

8 marca, czyli Dzień Kobiet to moment, kiedy możemy pomyśleć o roli kobiety w społeczeństwie oraz o drodze jaką kobiety przeszły, aby móc w tym społeczeństwie zaistnieć. Dzień Kobiet kojarzony z wręczaniem paniom kwiatów oraz upominków ma znacznie szerszy kontekst.

Genezy tego święta można szukać już w czasach starożytnego Rzymu, w którym obchodzono Matronalia, przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z płodnością i macierzyństwem. Przenosząc się do współczesności święto to wiąże się również z walką kobiet o równouprawnienie. Dzień Kobiet miał przyciągać uwagę do idei walki o prawa kobiet oraz budowania poparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W 1977 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła rezolucję, która dawała Państwom Członkowskim możliwość obchodzenia Dnia Praw Kobiet i Pokoju na Świecie w dowolnie wybranym przez siebie dniu. Obecnie Dzień Kobiet obchodzony jest w niemal 30 krajach i jest świętowany zgodnie z tradycjami i zwyczajami tych państw.

Święto kobiet jest możliwością nie tylko do podarowania kwiatów, ale również okazania solidarności z kobietami z całego świata, które są w różnej sytuacji, dyskutowania o roli i prawach kobiet, a także przyjrzenia się postaciom silnych i wpływowych kobiet z Polski oraz innych krajów.

IMG 20220307 095925

Proponuję również zapoznać się z książkami z naszego cennego księgozbioru magazynowego, wydanymi przed 1945 rokiem, które poruszają tematykę kobiet w różnym kontekście: ukazują, między innymi, kobiety w dawnej Polsce; omawiają prawa kobiet oraz ich wpływ na rozwój np. nauk lekarskich; opisują walkę kobiet o dostęp na uniwersytety i przedstawiają życiorysy kobiet wybitnych; stanowią dokumentację życia codzinnego z epoki np. damskie stroje z tamtych czasów.

Link do katalogu w którym znajdziecie Państwo książki w wyżej omówionej tematyce TUTAJ.