Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

? Churchill
Nina Smolar
Wydawnictwo Poznańskie, 2022

Sir Winston Leonard Spencer Churchill urodził się w imperium brytyjskim, a zmarł w Wielkiej Brytanii, w jednym z państw europejskich. Za życia został odznaczony 37. orderami i medalami, 11. doktoratami honoris causa, a także innymi tytułami. Niemal na całym świecie znaleźć można mnóstwo jego pomników czy popiersi w urzędowych gmachach lub w parkach. // Churchill wygrywał w Wielkiej Brytanii wszystkie plebiscyty na człowieka naj ? najlepszego brytyjskiego premiera w XX wieku, największego Brytyjczyka wszech czasów. W czasie dyskusji, sporów i awantur o brexit wystarczyło, aby jeden z działaczy laburzystowskich powołał się na niego, by na dobre kilka dni zapomniano o Unii Europejskiej, a mówiono jedynie o tym, kim był Winston Churchill.

churchill

Dla miłośników historii natomiast nazwisko Churchilla jest nieustannie nośne i wzbudza wielkie emocje. Książka, którą oddajemy czytelnikowi, jest opowieścią o wielkim mężu stanu, wybitnym polityku, nobliście i człowieku żyjącym w niezwykle ciekawych czasach. (z noty wydawcy)

dzienniki

? Dzienniki Majskiego
Gabriel Gorodetsky
Wydawnictwo Bellona, 2021

Iwan Majski (1884-1975), Rosjanin żydowskiego pochodzenia, w czasach carskich rewolucjonista i emigrant polityczny, w Związku Sowieckim został dyplomatą i w latach 1932-1943 pełnił funkcję ambasadora w Wielkiej Brytanii. W Londynie znalazł się w samym centrum polityki międzynarodowej, i to w bardzo burzliwych czasach poprzedzających wybuch drugiej wojny światowej oraz pierwszych latach tego krwawego konfliktu. // Od 1934 roku Majski prowadził dzienniki, szczegółowo opisując swe działania, rozmowy i wrażenia. Na ich kartach pojawiają się czołowi politycy brytyjscy - z Chamberlainem, Churchillem i Edem na czele - a także plejada znaczących postaci z innych krajów, w tym przedstawicieli Polski. Obserwujemy także kulisy wielu ważnych wydarzeń. // Ambasador zapisał się w historii stosunków polsko-sowieckich jako negocjator i sygnatariusz układu z 30 lipca 1941 r., który w imieniu Rzeczypospolitej podpisał premier i Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. W swych zapiskach poświęcił sprawom polskim sporo miejsca. Niestety, jego opinie są wyraźnie podszyte niechęcią i uprzedzeniami typowymi dla komunistycznej propagandy. Dowiadujemy się, jak silną presję Stalin i sowiecka dyplomacja wywierali na władze brytyjskie, aby zmusić rzad polski do ustępstw wobec Moskwy, zwłaszcza w sprawie granic. (z noty wydawcy)

gierek

? Gierek
Piotr Gajdziński
Wydawnictwo Poznańskie, 2022

Pierwsza tak obszerna i szczegółowa biografia najbarwniejszego, a jednocześnie najbardziej lubianego przywódcy Polski Ludowej. Wciągająca, niczym thriller polityczny, historia życia Edwarda Gierka ? od dzieciństwa i trudnego życia na emigracji, przez wewnątrzpartyjne gry polityczne u szczytu władzy, aż po nieznane wcześniej fakty z okresu internowania. // ?Gierek. Człowiek z węgla? ? to całościowe spojrzenie na postać I sekretarza PZPR i całą epokę, z nim związaną. Zawiera nie tylko opis poszczególnych etapów kariery zawodowej, portret psychologiczny i rodzinny Gierka, lecz również analizę jego polityki gospodarczej oraz relacji z innymi przywódcami bloku wschodniego (w tym trudnych i tajemniczych stosunków z radzieckimi władzami). Biografia jest również próbą zastanowienia się nad fenomenem popularności Gierka i nostalgii za jego epoką, która jest obecna w polskim społeczeństwie. (z noty wydawcy)

historyk

Historyk na tropie zdrady elit
Jerzy Kłosiński
Wydawnictwo LTW, 2021

Jerzy Łojek należy do najwybitniejszych polskich historyków XX wieku. Żył krótko, bo zaledwie 54 lata. Nie doczekał wolnej Polski, zmarł w 1986 r., ale odegrał bardzo istotną rolę w budowaniu świadomości niepodległościowej. // Jego znaczące książki jak ?Szanse powstania listopadowego? (1966 r.), ?Upadek Konstytucji 3 Maja? (1976 r.), ?Agresja 17 września? (1978 r.) i ?Dzieje sprawy Katynia? (1980 r. ? te dwie ostatnie wydane w drugim obiegu) zapisały się trwale w naszej historiografii. Był wybitnym badaczem historii, ale też jej popularyzatorem mającym niepowtarzalny talent pisarski, czego najlepszym dowodem jest sukces czytelniczy jego głośnej książki ?Dzieje pięknej Bitynki? (1970 r.). // ?Historyk na tropie zdrady? jest szczególną monografią Jerzego Łojka. Skupia się na jego życiu i twórczości w oparciu o prywatne archiwum badacza. Jerzy Łojek żył historią polskiej niepodległości. Analizował przyczyny jej utraty i szanse odzyskania. Uważał, że od jakości elit zależał byt państwa polskiego. I o tym aspekcie twórczości Jerzego Łojka jest książka Jerzego Kłosińskiego.(z noty wydawcy)

kobiety

? Kobiety pistolety. Maria Kowalska
w rozmowie z Wiktorem Krajewskim
Maria Kowalska, Wiktor Krajewski
[wydawnictwo:] Prószyński Media, 2022

?Ustawiono nas czwórkami, zaraz za bramą główną obozu. To wtedy pierwszy raz padło w naszym kierunku stwierdzenie, że jesteśmy "kobietami pistoletami". Rozejrzałam się dookoła. Wszędzie był widok biednych i cierpiących ludzi?. // Maria Kowalska, pseudonim "Myszka", sanitariuszka z pułku "Baszta". Jako siedemnastolatka wstąpiła do konspiracji, by potem pomagać rannym. Koniec Powstania Warszawskiego był dla niej początkiem piekła. W grupie czterdziestu sanitariuszek i łączniczek z powstania trafiła do pierwszego i najdłużej działającego na polskich ziemiach obozu koncentracyjnego - Stutthof. Były to jedyne Polki o statusie jeńców wojennych, które trafiły do obozu. Wcielone w mundurach i z opaską powstańczą na rękach wzbudzały szacunek i chęć pomocy ze strony innych więźniów, ale też niechęć czy zazdrość. Odważnie żądały respektowania praw jeńców wojennych i śpiewały okupacyjne piosenki. Stanowczo sprzeciwiły się włożeniu obozowych ubrań i naszyciu numerów. Ich historia to opowieść o kobiecej przyjaźni i solidarności jako szansie na przetrwanie w obozie. // Poruszająca opowieść jednej z ostatnich żyjących kobiet pistoletów. Jak w warunkach obozowych wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za całą grupę kobiet jeńców? Czy mimo wsparcia ze strony innych pojawiły się chwile zwątpienia? W jaki sposób "Myszce" udało się uciec z marszu śmierci? (z noty wydawcy)

mysliwski

? Myśliwski ? Bocheński. Rozmowy istotne
Wiesław Myśliwski, Tomasz Bocheński
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2022

W wywiadzie z Wiesławem Myśliwskim Tomasz Bocheński zaprasza czytelnika do podroży poprzez najważniejsze wątki i tematy związane z twórczością jednego z najważniejszych polskich prozaików okresu powojennego. W rozmowie odważnie stawia prowokacyjne hipotezy, zaś pisarz twórczo na nie odpowiada, dodając własne refleksje. Wywiadowi towarzyszy słownik pojęć związanych z twórczością pisarza, porządkujący myślenie krytyczne o jego prozie, a także krytyczne komentarze dotyczące poruszanych w rozmowach wątków, tematów, publikacji, problemów, umiejscawiające rozmowę w kontekście literaturoznawczym, kulturowym i historycznym. (z noty wydawcy)

nawalny

? Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?
Jan Matti Dolbaum, Morvan Lallouet, Ben Noble
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2022

Pierwsza biografia najsłynniejszego rosyjskiego opozycjonisty i osobistego wroga Putina. // Kim jest Aleksiej Nawalny? Po próbie otrucia w sierpniu 2020 roku i przewiezieniu na leczenie do Niemiec polityk wrócił do Rosji na początku 2021 roku, wiedząc, że niemal na pewno trafi do więzienia. Jego natychmiastowe zatrzymanie na lotnisku i szybkie osądzenie jeszcze raz udowodniło, jak bardzo boi się go obecna rosyjska władza. // Postać Nawalnego budzi w Rosji skraje emocje. Dla jednych jest bohaterem walki o demokratyczne przemiany w kraju. Dla innych ? zdrajcą ojczyzny. Jeszcze inni nie mogą mu wybaczyć dawnych poglądów nacjonalistycznych. Autorzy biografii Aleksieja Nawalnego poruszają wiele aspektów jego kariery politycznej: od śledztw antykorupcyjnych, które przyniosły mu sławę i popularność, przez ewolucję jego poglądów politycznych, po założenie ruchu politycznego i zostanie drugą najważniejszą postacią w rosyjskiej polityce, człowiekiem, który ma wpływ na wydarzenia nawet zza krat. Możemy zobaczyć także, jak strategie, stosowane zarówno przez Nawalnego, jak i Kreml, ukształtowały i zmieniły obie strony.(z noty wydawcy)

no

? No i pogadali. ?Szkło kontaktowe?,
gdy gasną kamery
Tomasz Jachimek
Wydawnictwo Agora, 2022

Artur Andrus, Krzysztof Daukszewicz, Wojciech Fiedorczuk, Jerzy Iwaszkiewicz, Szymon Jachimek, Katarzyna Kasia, Michał Kempa, Katarzyna Kwiatkowska, Grzegorz Markowski, Marek Przybylik, Henryk Sawka, Dominika Sekielska producentka ?Szkła?, Tomasz Sianecki i Wojciech Zimiński goszczą na łamach tej książki jako rozmówcy Tomasza Jachimka. // Tomasz Jachimek, wykorzystując wrodzony urok i umiejętność inteligentnego rozśmieszania odbiorcy, rozmawia z ludźmi związanymi z programem, ważnymi postaciami życia kulturalno-społecznego, które mają sporo do powiedzenia nie tylko o kulisach kultowego ?Szkła?, lecz także o naszej rzeczywistości. // Rozmówcy dzielą się wspomnieniami i nieznanymi anegdotami związanymi ze ?Szkłem?, opowiadają o życiu telewizyjno-radiowo-dziennikarskim, polityce, prywatnych wzlotach i upadkach. Jest zabawnie i poważnie, ironicznie i melancholijnie, zaskakująco i prześmiewczo. (z noty wydawcy)

pakuje

? Pakuję walizkę
Marcin Król
Wydawnictwo Iskry, 2021

?Kościół nie będzie istniał, dopóki nie spróbuje odpowiedzieć na pytanie o źródła Zagłady?, pisze Marcin Król w eseju ?Pakuję walizkę?. Esej oraz zawarty także w tym tomie dziennik z czasu pandemii okazały się nieoczekiwanie ostatnimi tekstami filozofa ? stanowią świadectwo nie tylko jego wyjątkowej zdolności do żywego myślenia, ale też podjęcia głębokiego zobowiązania do owego myślenia. Myślenie, uczy nas Marcin Król, jest imperatywem moralnym: trzeba nieustannie zadawać sobie najważniejsze pytania o prawdę, o sens, o źródła zła. Teksty zawarte w tym tomie są testamentem życia w odpowiedzialności. Marci Shore ?Kościół nie będzie istniał, dopóki nie spróbuje odpowiedzieć na pytanie o źródła Zagłady?, pisze Marcin Król w eseju ?Pakuję walizkę?. Esej oraz zawarty także w tym tomie dziennik z czasu pandemii okazały się nieoczekiwanie ostatnimi tekstami filozofa ? stanowią świadectwo nie tylko jego wyjątkowej zdolności do żywego myślenia, ale też podjęcia głębokiego zobowiązania do owego myślenia. Myślenie, uczy nas Marcin Król, jest imperatywem moralnym: trzeba nieustannie zadawać sobie najważniejsze pytania o prawdę, o sens, o źródła zła. Teksty zawarte w tym tomie są testamentem życia w odpowiedzialności. (Marci Shore) (z noty wydawcy)

reagan

Reagan. Życie. Tom 1-2
H.W. Brands
Wydawnictwo Nieoczywiste, 2019

W swojej nowej, magisterialnej biografii, H. W. Brands znakomicie ustanawia Ronalda Reagana jako jednego z dwóch wielkich prezydentów XX wieku, prawdziwego kolegę Franklina Roosevelta. Reagan przekazuje z rozmachem i wigorem, jak pewna siła osobowości Reagana i niezachwiana natura jego wierzeń umożliwiły mu stworzenie konserwatywnej rewolucji w amerykańskiej polityce i odegrają kluczową rolę w zakończeniu komunizmu w Związku Radzieckim. Reagan zakończył epokę liberalizmu, pokazuje Marki i zapoczątkował epokę Reagana, którego zasady definiujące są dziś silnie odczuwalne. // Reagan podąża za młodym Ronaldem Reaganem, ponieważ jego ambicje na coraz większe sceny zmusiły go do opuszczenia małego miasteczka Illinois, by stać się pierwszym spikerem radiowym, a następnie tej kwintesencji publicznej postaci współczesnej Ameryki, gwiazdy filmowej. Kiedy jego kariera aktorska utknęła w martwym punkcie, jego odrodzenie jako głosu The General Electric Theatre w telewizji sprawiło, że był mało prawdopodobnym rzecznikiem korporacyjnej Ameryki. Potem zaczęło się nieprawdopodobne polityczne wniebowstąpienie Reagana, począwszy od lat sześćdziesiątych, kiedy został pierwszym wybranym gubernatorem Kalifornii, a jego wybór w 1980 r. Zakończył się prezydentem Stanów Zjednoczonych. // Wykorzystując źródła archiwalne niedostępne dla poprzednich biografów i czerpiąc z dziesiątek wywiadów z ocalałymi członkami administracji Reagana, Brands stworzył bogatą i fascynującą opowieść o latach prezydenckich. Oferuje on nowy wgląd w styl zdalnego zarządzania Reagana i ułomnego personelu West Wing, jego zręczne traktowanie nastrojów społecznych w celu przekształcenia kodeksu podatkowego, oraz jego głęboko niezrozumiałe relacje z przywódcą radzieckim Michaiłem Gorbaczowem, w którym zmienił się los świata. (z noty wydawcy)

trzy tlumaczki

Trzy tłumaczki
Krzysztof Umiński
Wydawnictwo Marginesy, 2022

Bez nich nie byłoby tysięcy arcyważnych książek. Gdyby nie tłumaczki i tłumacze nie znalibyśmy Szekspira, Austen, Homera, Colette, Balzaca, Hrabala, Manna, Link, Plath czy Hemingwaya ? żeby wymienić zaledwie garstkę znakomitych zagranicznych pisarzy. // ?Trzy tłumaczki? to opowieść o Marii Skibniewskiej, Joannie Guze i Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej ? trzech wielkich i wybitnych polskich tłumaczkach. To także opowieść o ich wybitnych przekładach: ?Władcy Pierścieni? J.R.R. Tolkiena (Skibniewska), ?Upadku? oraz ?Człowieka zbuntowanego? Alberta Camusa (Guze), ?Wściekłości i wrzasku? Williama Faulknera (Przedpełska-Trzeciakowska). Ta książka powstała z kilku powodów: z wdzięczności dla nich i podziwu. Oraz z ciekawości: żeby poznać życiorysy skryte za przekładami takich książek jak ?Buszujący w zbożu?, ?Trzej muszkieterowie? czy ?Duma i uprzedzenie?. // To także opowieść o warsztacie tłumaczy, ich wyborach, walkach ? nie tylko o przekład, zlecenie czy o autora, ale także o przetrwanie, na przykład kiedy tłumaczenie zabiera więcej czasu, niż się zakładało. O tym, jak wyglądało życie tłumaczki w czasach PRL-u i w coraz bardziej wolnorynkowej Polsce. To opowieść o tych, którzy zazwyczaj pozostają ? niesłusznie ? w cieniu. (z noty wydawcy)

upadly

Upadły amant. Historia Igo Syma
Marek Teler
[wydawnictwo:] Skarpa Warszawska, 2021

Karol Antoni Juliusz Sym, występujący w filmie i teatrze jako Igo Sym, był postacią o niezwykłym i wyjątkowo burzliwym życiorysie. W czasie I wojny światowej walczył na froncie włoskim w armii austro-węgierskiej, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości brał udział ? już jako polski żołnierz ? w walkach o Śląsk Cieszyński. // Zadebiutował w polskim kinie w 1925 r. i już po roku trafił do Wiednia, gdzie stał się jedną z największych gwiazd wytwórni Sascha-Film. Przyjaźnił się z Marlene Dietrich, którą nauczył grać na muzycznej pile, regularnie pojawiał się na okładkach austriackiego magazynu filmowego ?Mein Film? i promował polską kulturę na arenie międzynarodowej. Na przełomie lat 20. i 30. występował zaś w kinie niemieckim u boku takich gwiazd jak Lilian Harvey, Lil Dagover i Olga Czechowa. Pod koniec 1931 r. zdecydował się na powrót do Polski, gdzie stał się jedną z głównych gwiazd teatrów rewiowych. // Jak wyglądała droga Igo Syma do filmu? Z kim występował na wielkim ekranie i co sądził o swoich filmowych partnerkach? Jakie utwory wykonywał w warszawskich teatrach rewiowych? Jakim był synem, bratem, mężem i ojcem? Co sprawiło, że postanowił pójść na współpracę z Niemcami? Kto i na jakiej podstawie zdecydował o jego likwidacji? // Książka "Upadły amant. Historia Igo Syma" odpowiada na wiele pytań dotyczących przedwojennego gwiazdora filmu i sceny, a z dokumentów, prasy i wspomnień artystów wyłania się obraz człowieka, który miał świat u stóp, lecz zaprzepaścił wszystko swoimi życiowymi wyborami. (z noty wydawcy)