PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

John Dickie ? profesor italianistyki na University College London. W 2004 roku opublikował książkę poświęconą historii sycylijskich mafii, która została przetłumaczona na 20 języków i zapewniła mu międzynarodową popularność. Doceniona przez krytyków i czytelników otrzymała nagrodę CWA Dagger Award w kategorii non-fiction. Od tamtej pory zajmował się m.in. historią włoskiej kuchni, która została zaadaptowana jako sześcioodcinkowy serial historyczny. W 2005 roku otrzymał odznaczenie przyznawane przez Prezydenta Włoch.

masoni

Czarna Owca, 2021

Wolnomularze

Tajne stowarzyszenia bezsprzecznie wzbudzają zaciekawienie. Przeprowadzane wewnątrz bractwa rytuały, symbolizm i mistycyzm działają na ludzką wyobraźnię. Jednym z najbardziej znanych, a może nawet najbardziej znanym na świecie, tajnym stowarzyszeniem są Masoni. Nazwę tę słyszał, chociaż raz w życiu, prawdopodobnie każdy dorosły człowiek. Spore zamieszanie wokół tej organizacji wzbudziły thrillery napisane przez amerykańskiego pisarza Dana Browna. A jaka jest prawdziwa historia wolnomularstwa? Kim są ?bracia?, jak zbudowana jest organizacja, która wzbudza nie tylko zaciekawienie, ale również niepokój, a nawet agresję? Na te pytania odpowiedzi znajdziecie w recenzowanej książce - ?Masoni ? architekci nowoczesnego świata?. Zachęcam do lektury!

Masoni ? architekci nowoczesnego świata

Na ironię zakrawa fakt, że gdy po zaciekłym poszukiwaniu odpowiedzi na pytania, mówiące o naszych wyobrażeniach o wolnomularzach, w końcu je w lekturze odnajdziemy, prawdopodobnie będziemy nimi zawiedzeni. I to nie dlatego, że autor okazał się być miernym detektywem-reporterem, a dlatego, że prawda o tym tajnym stowarzyszeniu okazuje się być zaskakująco banalna. Mimo to warto zagłębić się w świat masonerii, bo jest on bardzo pasjonujący, a podróż przez wieki działalności wolnomularskiej bardziej wartościowa niż sam jej cel.

Historia masonów jest długa, ich początki sięgają już przełomu XVII/XVIII wieku. John Dickie przeprowadza nas przez okres działalności bractw chronologiczne, swoją opowieść opierając na wydarzeniach z historii powszechnej świata. Opisuje początki zakładania pierwszych lóż, wartości jakimi się kierowano przy przyjmowaniu nowych członków. Wyjaśnia znaczenie najważniejszych i najbardziej znanych masońskich symboli ? cyrkla, węgielnicy oraz ?świętej księgi prawa?. Zdradza, jak wyglądają rytuały inicjacyjne, tajne uściski dłoni, artefakty używane przez wolnomularzy. Dużo miejsca poświęca masońskim legendom oraz teorią spiskowym. Nie brakuje tu mrocznych opowieści o inkwizycji, torturach, sodomii czy wierze w Bahometa. Książka przepełniona jest jednak również faktami, wydarzeniami historycznymi. Masoni, jak się okazuje, nie tylko dotarli na każdy kontynent, ale dołożyli swoją cegiełkę do projektowania i budowy współczesnego świata. To również oni odegrali kluczową rolę w tak ważnych wydarzeniach jak m.in.: odbudowa Londynu po jego wielkim pożarze, budowa gilotyny czy prześladowania antysemickie w Niemczech podczas II Wojny Światowej.

Odpowiedzi

?Masoni ? architekci nowoczesnego świata? to książka, która z całą pewnością daje odpowiedź na najbardziej nurtujące nas pytania o to tajemnicze bractwo. Zdradza kim są masoni, wyjaśnia ich cele oraz wartości jakimi się kierują. Obala teorie spiskowe, potwierdza fakty i wydarzenia. A przede wszystkim bombarduje ciekawostkami potrafiącymi zadziwić nowym obrazem najbardziej wpływowych, najpotężniejszych ludzi i instytucji świata. Lektura, choć momentami nie najlżejsza, jest źródłem rzetelnie zebranej wiedzy, warto więc poświęcić jej kilka wieczorów.

Agnieszka Brzeska ? absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa, pracuje w Czytelni DBP. Zafascynowana kulturą dawnych Słowian oraz jej współczesnym występowaniem. Wolne chwile spędza w wygodnym fotelu z książką, kubkiem zielonej herbaty i kocią przyjaciółką na kolanach.