Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

? Adwokaci. Ich najważniejsze sprawy
Dorota Kowalska
Wydawnictwo Melanż, 2021

Gwiazdy polskiej palestry opowiadają Dorocie Kowalskiej o swoich najważniejszych, najbardziej medialnych sprawach. Ale także o tych codziennych ? kiedy stoją u boku zwykłych ludzi w walce o sprawiedliwość. Osierocone, zaniedbane dzieci, kredyty frankowe, w które wkręcono ich klientów, nieuczciwi dłużnicy. // Dlaczego polski system wymiaru sprawiedliwości nie działa? Dlaczego sprawy w sądach ciągną się w nieskończoność? Jaka jest w tym rola adwokata? Jak znaleźć najlepszą linię obrony, uwierzyć w nią i być wiarygodnym?

adwokaci

Odpowiedź jest prosta: nie wolno się bać. Trzeba zrobić dla klienta wszystko. A jeśli trzeba w tym celu zejść do piekła, to trudno. Taki zawód. // W rozmowach udział wzięli mecenasi: Jacek Kondracki, Marek Małecki, Hanna Gajewska-Kraczkowska, Zbigniew Ćwiąkalski, Milewska-Celińska, Jacek Dubois, Ireneusz Wilk, Elżbieta Kosińska-Kozak, Grzegorz Cichewicz, Beata Czechowicz, Roman Giertych, Konrad Godlewski. (z noty wydawcy)

anglik

? Anglik w Poznaniu
Ben Aitken
[wydawnictwo:] Świat Książki, 2020

W 2016 roku Ben Aitken przeprowadził się do Polski. Nie pojechał za miłością, a z ciekawości: pragnął dowiedzieć się, co zostawiają za sobą Polacy emigrujący do Wielkiej Brytanii. Poleciał do miasta, o którym nigdy wcześniej nie słyszał i zatrudnił się w barze za najniższą krajową. // Kiedy akurat nie był zajęty obieraniem ziemniaków, podróżował i ?po łebkach? badał kraj: doił krowy z farmerem eurosceptykiem, spóźnił się na autobus do Auschwitz, spędził święta Bożego Narodzenia z kompletnie obcymi ludźmi i pojechał do Gdańska dowiedzieć się, jak wykopano z kraju komunizm. Gdy minął rok, miał już zdecydowanie większe pojęcie, od czego Polacy odwracają się plecami ? góry na południu, plaże na północy, pierogi! ? i nabył niesamowitej wprawy w filetowaniu dorsza. // To szczera, zabawna i niekonwencjonalna opowieść o roku spędzonym w Polsce. (z noty wydawcy)

chlopaki

? Chłopaki z Dubaju
Piotr Krysiak
[wydawnictwo:] Deadline Unlimited, 2021

Czy wiecie, że męskie dziwki zarabiają więcej od swych koleżanek po fachu? Że uprawiają seks z kobietami i z mężczyznami? Ich kalendarze wyglądają jak perfekcyjnie zaplanowane trasy gwiazd rocka. Tydzień w Berlinie, tydzień na Ibizie, potem Hiszpania, Wielka Brytania, Katar, Dubaj, Austria, Szwajcaria. // Wśród ich klientów są politycy, dziennikarze, pisarze, celebryci, także księża, biznesmeni, aferzyści. Najczęściej pracują pod wpływem narkotyków, na długich, czasem nawet tygodniowych sex-party. W ciągu weekendu zarabiają blisko 4 tysiące euro. // Podczas trzyletniej infiltracji tego środowiska poznałem wielu z nich. Przyglądałem się, jak wykańczają ich narkotyki. Jak się staczają. Niekiedy zakochują się w swoich klientach, którzy jednak szybko wymieniają ich na nowy model. Tylko niewielu potrafi odbić się od dna. // Świat męskiej prostytucji przypomina przygody bohaterów z Dworca ZOO. Męskie dziwki z całego świata debiutują właśnie w Berlinie. Nie bez przyczyny mówi się, że to największy burdel Europy. Współczesnym Dworcem ZOO są pięciogwiazdkowe hotele, a heroinę zastępuje bijąca rekordy popularności tina i krople GBL. (z noty wydawcy)

cpuny

Ćpuny wojny. Tego nie zobaczysz w relacjach z frontu
Anna Wojtacha
Wydawnictwo Bellona, 2020

Zawód reportera wojennego wciąż pozostaje domeną mężczyzn. Mało jest kobiet, które pokazują wojnę na pierwszej linii frontu. "Ćpuny wojny" to opowieść polskiej reporterki, która przedstawia życie codzienne kobiety korespondenta wojennego bez upiększeń i kompromisów: pęd na lotnisko, łapanie najlepszych połączeń. Szybko, szybciej. Ostrzał, ucieczka, adrenalina. Lajf, zsyłanie materiałów, kolejny lajf, znowu ostrzał. A także brutalna prawda o tym, co dzieje się po powrocie do domu. // ?Ćpuny wojny? to nowe, poprawione i uzupełnione wydanie książki ?Kruchy lód?. (z noty wydawcy)

czerwone

? Czerwone fragmenty. Autobiografia procesu
Maggie Nelson
Wydawnictwo Czarne, 2021

W marcu 1969 roku zginęła Jane, ciotka Maggie Nelson. Jej ciało znaleziono na cmentarzu, dookoła niego ? skrupulatnie ułożone wszystko, co przy sobie miała. Sprawcę ujęto dopiero po ponad trzydziestu latach. Przed ławą przysięgłych stanął starszy, schorowany człowiek oskarżony o zbrodnię sprzed lat. // To nagłe otwarcie boleśnie zabliźnionej rany sprawia, że rodzina Jane musi skonfrontować się z poczuciem krzywdy i niedomkniętą przeszłością. Emocje towarzyszące im w trakcie procesu są skrajne ? od współczucia dla sprawcy po gniew i pogardę. Do autorki dramatyczna historia rodzinna wraca jako przedmiot głębokiego namysłu ? wcześniej opowieść o śmierci ciotki była dla niej trudnym do zrozumienia wydarzeniem wyzwalającym nieznane emocje. Teraz jest punktem wyjścia do rozważań na temat smutku, sprawiedliwości, własnej tożsamości oraz stosunku amerykańskiego społeczeństwa do kobiet i przemocy. ?Czerwone fragmenty? to przede wszystkim skrupulatne śledztwo i próba odtworzenia wydarzeń sprzed lat, ale to również zaangażowany esej, który bada naturę żalu i empatii oraz pozwala rozliczyć się z przeszłością. (z noty wydawcy)

czlowiek

? Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego
zginęli Jaroszewiczowie?
Monika Góra
Wydawnictwo W.A.B., 2021

Marzec 2018. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ogłasza, że po niemal trzydziestu latach od zabójstwa premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej ustalono sprawców. Mają nimi być Dariusz S., Marcin B. i Robert S.: członkowie działającego w latach 90. gangu karateków z Radomia, którzy mają na koncie serię brutalnych napadów na wille bogatych ludzi w całej Polsce. Sprawa ma jednak drugie dno, a ustalenia policji i prokuratury wydają się niewiarygodne. Z domu premiera nie skradziono bowiem najcenniejszych przedmiotów. Jak wynika natomiast z sekcji zwłok, sprawcy przez długie godziny torturowali premiera, wkręcając mu korkociąg w żebra, gasząc na nim papierosy i próbując wyrwać mu język. Jednocześnie opatrywali mu rany, zmieniali ubranie i podawali leki. Niemal na pewno próbowali zmusić go do wyjawienia jakichś informacji. // Monika Góra szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego przez wiele lat policja i prokuratura nie potrafili wskazać winnych zbrodni. Jak to możliwe, że po tylu latach na światło dzienne wychodzą co najmniej dziwne fakty, które nigdy nie zostały ze sobą połączone? Komu zależy, aby prawda nigdy nie wyszła na jaw? Śledztwo obejmuje wiele osób, wszystko wskazuje na to, że także tych, których nadal oglądamy na pierwszych stronach gazet. (z noty wydawcy)

czy da

? Czy da się to przyspieszyć?
Jeremy Clarkson
Wydawnictwo Insignis, 2021

Choć Jeremy nie należy do osób o anielskiej cierpliwości, zawsze podejmował wysiłek, by swoim ciętym komentarzem i dobrą radą postawić do pionu wciąż zaskakujący go absurdami świat. Tak jest i tym razem ? przed wami ósmy już Świat według Clarksona! // Dowiecie się z niego między innymi: czy istnieją słuchawki z redukcją hałasu zdolne wyciszyć Jamesa Maya, czym grozi kąpiel w wannie z ropą naftową, jaki typ obuwia jest odpowiednikiem SUV-a wśród butów, co najbardziej pomaga na kaca, gdzie można obejrzeć obraz Moneta, szorując nosem po płótnie, jaki gatunek zwierząt potrafi przesyłać zdjęcia z Instagrama, co oznacza skrót BYY. // Tak jak wcześniej, również i tym razem można liczyć na Jeremy?ego, który swoim wyjątkowym poczuciem humoru i niepodrabialnym podejściem do rzeczywistości próbuje naprawiać świat. (z noty wydawcy)

dzien przed

? Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981
Igor Rakowski-Kłos
[wydawnictwo:] Znak Literanova, 2021

Co robił 13 grudnia 1981 roku, może powiedzieć niemal każdy żyjący wtedy Polak. A dzień przed? // Następnego dnia wiele się zmieniło, ale wtedy była po prostu sobota. Trzaskał mróz, na ulicach leżał śnieg. Nad sałatką warzywną, śledziem w occie i zmrożoną wódką życzenia przyjmowali Aleksander, Adelajda i Konrad. // Ktoś szedł na pierwszą randkę, ktoś zdawał egzamin na prawo jazdy, ktoś widział czyjąś śmierć. Studenci kończyli strajki, żołnierze marzli w koszarach, pielęgniarki czuwały na nocnym dyżurze. Działy się rzeczy zwykłe i niezwykłe ? w ten ostatni dzień karnawału ?Solidarności?. // Dziennikarz historyczny Igor Rakowski-Kłos z zacięciem detektywa godzina po godzinie rekonstruuje, co wydarzyło się 12 grudnia 1981 roku. Sięga do źródeł (także dotychczas nieznanych), ale przede wszystkim udziela głosu osobom, dla których ten dzień był z jakiegoś powodu szczególny. // Poznajemy więc kulisy tego, co działo się w telewizji, w marynarce wojennej i w politycznym centrum dowodzenia. Dowiadujemy się, czym żyli kierowniczka kina, model pozujący dla ?Przekroju?, Danuta Wałęsowa i zespół Perfect. Na co skarżyli się czytelnicy ?Świata Młodych?? Kogo szukali milicjanci w Wałbrzychu? Co kupił w kiosku Baltona Aleksander Kwaśniewski? No i z kim spał kot Jarosława Kaczyńskiego? (z noty wydawcy)

hiacynt

? Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów
Remigiusz Ryziński
Wydawnictwo Czarne, 2021

PRL w latach osiemdziesiątych chwieje się w posadach. Najlepszym narzędziem do utrzymania kontroli jest zburzenie poczucia bezpieczeństwa i znalezienie wspólnego wroga, przeciwko któremu zwróci się społeczeństwo. Tak narodziła się akcja ?Hiacynt? ? trzy operacje milicji wymierzone w homoseksualnych mężczyzn, przeprowadzone w latach 1985?1987. Masowe zatrzymania, przesłuchania, zbieranie haków, nakłanianie do współpracy, przemoc. Złamane życia nie mają znaczenia. // Nazywani ?zboczeńcami?, ?odmieńcami?, ?chorymi? ? mężczyźni, których nikt nie szanował i których wielu chciało zniszczyć. Ich prześladowania nie zaczęły się w latach osiemdziesiątych. Na dużą skalę inwigilowano ich już od początku PRL. Musieli wypracować strategię przetrwania w systemie powszechnej nagonki. Nauczyć się żyć pomiędzy tymi, którzy ich okradają, szantażują i zabijają, a państwem, które chce ich policzyć i wykorzystać do własnych celów. Wreszcie zmierzyć z lękiem przed nowym nieznanym zagrożeniem ? AIDS. // Jaki był faktyczny cel akcji ?Hiacynt?? Ile osób przesłuchano i ile teczek powstało? Czy nadal istnieją i gdzie zostały złożone? Czy akcja naprawdę objęła wszystkich homoseksualistów, a może ktoś w tej grupie był chroniony? Remigiusz Ryziński we wstrząsającym reportażu szuka odpowiedzi na te pytania i zastanawia się, czy wraz ze schyłkiem lat osiemdziesiątych machina pogardy i nienawiści na pewno się zatrzymała. (z noty wydawcy)

ja

Ja, którą kiedyś znałam. Moje życie
z chorobą Alzheimera
Wendy Mitchell
Wydawnictwo Feeria, 2020

Wyobraź sobie, że pracując na pełnych obrotach, pewnego dnia dowiadujesz się, że masz chorobę Alzheimera? Czy można zapomnieć, jak się wykonuje manewr skrętu, dojeżdżając do skrzyżowania? Albo dobijać się do cudzego domu, uważając, że to własny? Czy naprawdę trzeba barykadować się w kuchni krzesłami, żeby z niej nie wyjść w trakcie gotowania? Czy da się zapomnieć o urodzinach własnego dziecka? // Wendy Mitchell też nie mieściło się to w głowie. Należała do ludzi, "którzy niczego nie zapominają. Imię raz spotkanej osoby pamiętała po upływie miesięcy, a nawet lat. W pracy podziwiano, jak potrafiła wszystko odtworzyć z pamięci". Z czasem nawet proste czynności zaczęły jej sprawiać kłopoty. Ale choć przeszkody piętrzyły się jedna nad drugą, nigdy nie było tak beznadziejnie, żeby trzeba się było poddać. // I właśnie o tym jest ta książka ? o życiu z demencją, ogromnym lęku przed utratą siebie i ciągłym wynajdowaniu sposobów, żeby przechytrzyć chorobę, która każdego dnia usuwa z pamięci część cennych informacji. Wendy Mitchell dowodzi na swoim przykładzie, że choć demencji nie da się pokonać, to można zrobić wiele, żeby z nią żyć, da się nawet napisać książkę, choć czasem trudno skończyć zdanie, bo ucieka główna myśl. (z noty wydawcy)

kimlandia

Kimlandia
Mika Mäkeläinen
Wydawnictwo: Fundacja Lethe, 2021

W ?Kimlandii? fiński dziennikarz Mika Mäkeläinen ujawnia rzeczywistość zza kulis robotniczego raju. Socjalizm ogranicza się tutaj do sloganów, korupcja kwitnie, a system kastowy kruszeje. Co sądzą o tym zwykli mieszkańcy Korei Północnej? Jak żyją elity Pjongjangu? I dlaczego Korea Północna tak bardzo potrzebuje broni nuklearnej? (z noty wydawcy)

krol

Król Tygrysów jest nagi. Trzy lata
w egzotycznym królestwie Joe Exotic
Mateusz Gugałka, Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo SQN, 2020

Poskramiacz dzikich kotów. Poligamista i były nałogowiec. Założyciel parku z egzotycznymi zwierzętami, showman, celebryta, piosenkarz country, magik, kandydat na gubernatora i prezydenta Stanów Zjednoczonych. W 2019 roku skazany na 22 lata pozbawienia wolności za popełnienie kilkunastu przestępstw federalnych, w tym złe traktowanie tygrysów i zlecenie zabójstwa. // Kim naprawdę jest Joe Exotic? // Wyemitowany z początkiem 2020 roku serial dokumentalny Netflixa, ?Król tygrysów?, przyniósł Joemu rozgłos i upragnioną sławę, choć przedstawiono go w niekorzystnym świetle. Wkrótce pojawiły się głosy, że otumaniał zwierzęta narkotykami, pozwalał podwładnym na akty zoofilii i udzielał rasistowskich wypowiedzi. Sam konsekwentnie zaprzeczał oskarżeniom, podkreślając, że jest ofiarą pomówień. // Duża część z zarejestrowanych na przestrzeni lat materiałów prezentowanych w serialu została nakręcona przez autora tej książki. Mateusz Gugałka pracował jako operator i montażysta na terenie Garold Wayne Exotic Animal Memorial Park w Oklahomie. Był świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które twórcy serialu zdecydowali się przemilczeć. Teraz postanowił o nich opowiedzieć. (z noty wydawcy)

krolestwo

Królestwo kłamstw. Podróż w głąb
świata cyberprzestępców
Kate Fazzini
Wydawnictwo Literackie, 2020

Jak naprawdę wygląda świat cyberprzestępców? Czy cyberinwigilacja zagraża każdemu? // Fascynująca opowieść o ciemnej stronie Internetu, napisana jak dobry thriller. // Ktoś tworzy hakerską sieć w jednym z największych banków świata Mieszkający w USA Rosjanin zbija fortunę na hakowaniu sportowych samochodów ? włamuje się do oprogramowania aut i zmienia ich parametry, aby miały lepsze osiągi. Niespełna 20-letnia Rumunka przystępuje do tajnej grupy, która specjalizuje się w wyłudzaniu okupów poprzez przechwytywanie prywatnych danych: zdjęć, filmików, nagrań z kamerek internetowych. // Na przykładzie indywidualnych historii Kate Fazzini, dziennikarka ?Wall Street Journal? i ekspertka od cyberbezpieczeństwa, wyjaśnia głębsze zjawiska. Pokazuje działanie dark netu, związki cyfrowej przestępczości z polityką, wywiadem międzynarodowym, sektorem finansowym i osobami publicznymi. (z noty wydawcy)

masoni

Masoni. Architekci nowoczesnego świata
John Dickie
Wydawnictwo Czarna Owca, 2021

Założone w Londynie w 1717 roku jako bractwo mająca na celu wspieranie się w samodoskonaleniu, masoneria okazała się tak uzależniająca, że ??w ciągu dwóch dekad rozprzestrzeniła się na cały świat. Wpływy masońskie były wszechobecne. // Pod rządami Jerzego Waszyngtona stały się credo nowego narodu amerykańskiego. Masońskie ideały utrzymywały spójność imperium brytyjskiego, a za Napoleona stały się narzędziem autorytaryzmu, by następnie zostać przykrywką dla Francuskiej rewolucji. Zarówno Kościół Mormonów, jak i mafia sycylijska zawdzięczają swoje początki masonerii. // Jednak masoni byli równie przerażający, jak i wpływowi. W oczach Kościoła katolickiego masoneria zawsze była kolebką czcicieli diabła. Dla Hitlera, Mussoliniego i Franco loże masońskie szerzyły choroby pacyfizmu, socjalizmu i wpływów żydowskich, więc musiały zostać zmiażdżone. // Historia masonerii łączy w sobie Winstona Churchilla i Walta Disneya; Wolfganga Mozarta i Shaquille?a O'Neala; Benjamina Franklina i Buzza Aldrina; Rudyarda Kiplinga i ?Buffalo Billa? Cody?ego; Duke?a Ellingtona i księcia Wellington. // ?Masoni? Johna Dickiego to fascynująca eksploracja najsłynniejszego i niezrozumianego tajnego bractwa na świecie. Ruchu, który nie tylko pomógł ukształtować nowoczesne społeczeństwo, ale który wciąż ma w nim znaczne wpływy, z prawie pół milionem członków w Wielkiej Brytanii, ponad milionem w USA i około sześciu milionami na całym świecie. (z noty wydawcy)

miedzy

Między kibolami
Bill Buford
Wydawnictwo Cyranka, 2021

Mają ksywy takie jak Barmy Bernie, Daft Donald i Steamin' Sammy. Lubią żłopać lagery (w ogromnych ilościach), atakować policję, wdawać się w bójki, sławić królową i kluby piłkarskie (zwłaszcza Manchester United). Są angielskimi kibolami. Kochają siebie i nienawidzą wszystkich innych, czemu dają wyraz wzniecając zamieszki i terroryzując miasta odwiedzane podczas ?wyjazdów?. // Bill Buford, dziennikarz prestiżowego czasopisma ?Granta?, chce ich poznać i zrozumieć. Wkrada się do hermetycznego świata chuliganów i ? z zaangażowaniem przywodzącym na myśl Huntera S. Thompsona ? opisuje zarówno ich barbarzyństwo, jak i złowrogi urok. (z noty wydawcy)

mniej

Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście
od wzrostu gospodarczego ocali świat
Jason Hickel
[wydawnictwo:] Karakter, 2021

To nie jest książka o nieuniknionej zagładzie. To książka o nadziei. Łącząc wiedzę z różnych dziedzin ? historii, ekonomii, antropologii, filozofii i nauk ścisłych ? Jason Hickel kreśli błyskotliwą analizę kapitalizmu (z odświeżającym spojrzeniem na jego historię) i proponuje wizję alternatywnego rozwoju, zrywającego z obłędem ciągłego wzrostu. Pisze o tym, jak przejść od gospodarki zorganizowanej na zasadzie dominacji i eksploatacji do takiej, która opiera się na globalnej sprawiedliwości i wzajemnej wymianie korzyści ze światem przyrody. Pokazuje słabość modnych i uznawanych za progresywne idei, jak choćby Nowego Zielonego Ładu. Co najważniejsze jednak, proponuje wiele konkretnych rozwiązań, które pomogłyby zbudować postkapitalistyczną gospodarkę. Wiele z nich jest już ? w mikroskali ? testowanych na różnych polach, nawet w naszym otoczeniu. Książka Hickla jest jak haust świeżego powietrza ? pozwala zacząć myśleć w nowy sposób o problemach, z których dotąd nie widzieliśmy wyjścia. (z noty wydawcy)

natura

Natura natury. Dlaczego potrzebujemy dziczy
Enric Sala
[wydawnictwo:] Słowne (dawniej Burda Media Polska), 2020

Od dawna z pełną świadomością działamy na szkodę ziemi. Ingerujemy w świat przyrody, gdzie każdy gatunek, żyjąc i umierając, podtrzymuje istnienie pozostałych. // W tej pełnej pasji, inspirującej książce światowej sławy ekolog morski Enric Sala przedstawia liczne dowody na to, że zachowanie bioróżnorodności jest uzasadnione ? nie tylko racjonalnie i moralnie, ale także ekonomicznie. Przetrwanie ludzkości zależy od wszystkich gatunków ? od mikroorganizmów po ssaki, od wodorostów po rekiny. Każda żywa istota odgrywa ważną rolę w sieci powiązań tworzących biosferę. // Sala udowadnia, że ratując przyrodę, możemy ocalić siebie samych, spowolnić procesy, które doprowadziły do globalnego przegrzania, a także zapobiec przyszłym katastrofom. // Ta książka ? bazująca na racjonalnych argumentach, a jednocześnie pełna troski i niepokoju płynących z głębi serca ? zmieni sposób, w jaki będziemy myśleć o świecie i przyszłości. To list miłosny do naszej planety. (z noty wydawcy)

niezwykle

Niezwykłe życie skóry
Monty Lyman
[wydawnictwo:] Świat Książki, 2020

Skóra to nasz największy narząd. Widzimy ją, dotykamy jej i żyjemy w niej każdego dnia. Jest środowiskiem fascynującego i bogatego świata mikroorganizmów. Skóra jest niezbędna dla naszego zdrowia, a wręcz nieodzowna dla przeżycia. To właśnie na nią najpierw zwracamy uwagę, gdy na kogoś patrzymy. Jest niezwykle ważna dla poczucia indywidualności. // Co wiemy o skórze? Co sprawia, że skóra się starzeje? Jak dieta wpływa na naszą skórę? Dlaczego nie możemy wywołać łaskotek u samych siebie? // Doktor Monty Lyman zabiera nas w podróż ? naukową, socjologiczną i historyczną ? po skórze, która jest najbardziej niedocenianym i najsłabiej zbadanym narządem, a także pokazuje, że jest ona znacznie bardziej wytrzymała i skomplikowana, niż to sobie wyobrażamy. (z noty wydawcy)

opoznienie

? Opóźnienie może ulec zmianie
Marcin Antosz
Wydawnictwo MUZA S.A., 2021

Na opóźnienia polskich pociągów narzekamy wszyscy, ale nie brak i pozytywnych emocji związanych z wygodą, ekologią czy romantyzmem tego sposobu podróżowania. // Pociągi towarzyszą nam w życiu od małego, ale niewielu z nas ma jakiekolwiek pojęcie o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami lokomotywy. Co czuje maszynista próbując zatrzymać wielotonowego kolosa przed bawiącymi się na torach dziećmi? Dlaczego do pracy musi zgłosić się minimum godzinę przed planowanym odjazdem? I po co w kabinie potrzebna mu kierownica? // Antosz jest internetowym blogerem i najbardziej znanym polskim maszynistą. Aby spełnić kolejowe marzenia porzucił pracę informatyka i sam przygotował się do specjalistycznego egzaminu. O tajemniczym świecie kolei opowiada barwnie, intrygująco i dowcipnie. To książka dla każdego, kto chociaż raz uśmiechnął się na myśl o czekającej go podróży pociągiem. (z noty wydawcy)

ropa

? Ropa i krew. Walka o przywództwo
w Arabii Saudyjskiej i wpływy na świecie
Justin Scheck, Bradley Hope
Wydawnictwo SQN, 2021

Walka o sukcesję w Arabii Saudyjskiej wyłania charyzmatycznego księcia koronnego Muhammada ibn Salmana, znanego również jako MBS, który wydaje się przywódcą nowoczesnym i otwartym na reformy społeczno-gospodarcze. To jednak tylko pozory. // W rzeczywistości 35-letni Muhammad ibn Salman to brutalny, ekscentryczny i bajecznie bogaty człowiek, który z pomocą konsultantów i ekspertów od public relations pogrywa z całym światem. // Tłumiąc sprzeciw, nie waha się przed porwaniem i przetrzymywaniem przez kilka miesięcy w hotelu Ritz-Carlton trzystu osób (w tym prominentnych członków saudyjskiej rodziny królewskiej i biznesmenów). Nie dba o to, jak zareaguje świat na przejawy jego skrajnej brutalności czy ekscentryzmu. Za nic ma zarzuty o zlecenie zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w Stambule. Liczy się tylko władza. // Muhammad ibn Salman w sposób konsekwentny i przemyślany buduje potęgę ekonomiczno-gospodarczą, wykorzystując ropę na rzecz ochrony wojskowej. Dzięki koneksjom z przywódcami politycznymi (miał bliskie relacje z Białym Domem za pośrednictwem zięcia prezydenta Trumpa Jareda Kushnera) i biznesowymi (think tankami z Doliny Krzemowej i ważnymi postaciami z Wall Street) zwiększa swoje wpływy na Bliskim Wschodzie, ale również na całym świecie. (z noty wydawcy)

tatowanie

? Tatowanie
Krystian Hanke
Wydawnictwo Literackie, 2020

Zapis rodzących się wątpliwości i pytań, które spędzają sen z powiek niejednemu świadomemu ojcu. Dochodzenia do rozwiązań, może nie zawsze idealnych, ale w danej sytuacji najlepszych. Radzenia sobie z porażkami i wyciągania z nich nauki. Pozbawiona patosu, pełna humoru, niezwykle prawdziwa relacja z codziennych ? w czasach spokoju i czasach zarazy ? trudów ?tatowania?, z którymi mierzy się autor i prowadzący radiowego cyklu ?Projekt Tata?. ?'Tatowanie'. Podoba mi się to słowo, bo zdejmuje patos z 'ojcostwa'. Pozwala być tatą i przypomina mi, że nie ma takich, którzy się nie mylą, więc kochaj i działaj. Przekazuj wiedzę, respektuj wolność. Bądź dla swoich dzieci tak dobry, żeby nigdy nie usunęły cię z grona znajomych na fejsie?. (z noty wydawcy)

tez tak

Też tak mam
Magdalena Kostyszyn
Wydawnictwo W.A.B., 2021

?Tampony? Ja nie używałam i żyję?, ?A w tej czapeczce to nie będzie córce za ciepło??, ?Depresja? Jaka depresja? Ludziom się nudzi, to wymyślają?, ?Za bardzo boli? To okres, musi boleć?. // Z takimi pytaniami polskie kobiety mierzą się każdego dnia. A problemów, które spotykają na swojej drodze, jest niemało. Depresja poporodowa, nierówności płacowe, przemoc ekonomiczna. // Też tak mam! to zbiór minireportaży o kobiecej codzienności w Polsce. (z noty wydawcy)

w poszukiwaniu

? W poszukiwaniu Matki Drzew.
Dowody na inteligencję lasu
Suzanne Simard
Wydawnictwo Dolnośląskie, 2021

Suzanne Simard dzieli się historią swego życia poświęconego tropieniu zaskakujących prawd o drzewach ? o ich wzajemnej współpracy, mądrości i zdolności świadomego odczuwania. Badaczka udowodniła, że las porozumiewa się za pomocą podziemnej sieci grzybni, a jej ośrodkami są potężne drzewa, nazwane matkami. To one karmią spokrewnione ze sobą osobniki i podtrzymują życie całego lasu. // Matka Drzew otacza opieką las ? podobnie jak człowiek dba o swoją rodzinę i społeczność. Simard przekonuje, że więzi ? i te między ludźmi, i te między drzewami ? warunkują nasze przetrwanie. // Przełomowe odkrycia autorki były początkowo lekceważone przez innych badaczy. Dziś stoją za nimi twarde naukowe dane. (z noty wydawcy)

warszawa

? Warszawa. Perła północy
Maria Barbasiewicz
Dom Wydawniczy PWN. 2014

Warszawa przed rokiem 1939 miała niepowtarzalny klimat. Zagraniczni goście nazywali ją wówczas ?Paryżem północy?. Miasto zachwycało architekturą, tętniło życiem, imponowało dynamiką rozwoju, było też pełne kontrastów. Tu mieszkali, pracowali i tworzyli obok siebie przedstawiciele różnych wyznań. Elity mijały się z biedotą, elegancja i bogactwo wyróżniały się na tle brzydoty, jednak w powszechnej pamięci zachowały się obrazy najwyższego gmachu Prudential, piękna zabudowa Alei Ujazdowskich, legendarna Adria, czy gwarny Karcelak. // Wtedy naprawdę było widać, że stolica Polski to stolica na światową skalę! (z noty wydawcy)

wojny filmowe

? Wojny filmowe. Kino. Polityka. Suwerenność
Mateusz J. Krycki
[wydawnictwo:] Zona Zero, 2021

Jeśli podejrzewasz, że geopolityka to nie tylko geografia, że można podbijać narody i cywilizacje nawet z nimi nie granicząc, powinieneś przeczytać tę książkę. Sprawdź projekcję siły Hollywood ? aż od jej skromnych początków. Propaganda american way of life płynąca z ekranu miała przekonać rządzące elity świata o wyjątkowości USA jako wzoru kulturowego i ekonomicznego rozwoju. Do roku 1910 Francja, Włochy i Dania były wiodącymi eksporterami filmów. Gdy jednak nastała era modernizacji i uprzemysłowienia, centrum produkcji filmowej przeniosło się na Zachodnie Wybrzeże USA. // Związek Sowiecki w latach 60. usiłował kontrolować kulturę poprzez instytucje - UNESCO i Ruch Krajów Niezaangażowanych, Stany Zjednoczone skupiły się zaś na ekspansji filmowej. Nowoczesność, nawyki żywieniowe i styl ubierania trafiały do zacofanych miast i wsi Panamy, Chile, Egiptu i Filipin, promując system kapitalizmu północnoamerykańskiego, wraz z jego filozofią konsumpcji masowej. Międzynarodowe zarządzanie mediami ? global media governance przyczyniło się w XIX w do powstania Powszechnej Unii Pocztowej i Międzynarodowej Unii Telegraficznej a w XX stuleciu do podpisania Karty Hawańskiej i układu GATT. Dziś o przepływie dóbr kultury decydują postanowienia Rady Europy i Światowej Organizacji Handlu (WTO). // A Hollywood? Czy nie steruje tym procesem z tylnego fotela? Kinowego fotela?? (z noty wydawcy)

wybor

? Wybór
Anne Applebaum, Donald Tusk
[wydawnictwo:] Agora, 2021

Applebaum i Tusk w dwunastu błyskotliwych rozmowach odpowiadają na najgorętsze pytania dotyczące Polski i Europy: Dlaczego Unia Europejska, chociaż jest potęgą, częściej bywa chłopcem do bicia? Na czym polega pakt z diabłem, który podpisali Orban, Kaczyński i inni autorytaryści? Jak podzieliliśmy się na obce sobie plemiona i czy potrafimy mimo to wspólnie żyć? Jak sprawić, by w kryzysie migracyjnym przyzwoitość nie stała się synonimem bezradności a ksenofobia synonimem skuteczności? Dlaczego Polska może stać się państwem frontowym i jakie mogą być tego konsekwencje? Czy patriotyzm nieuchronnie zagarnęli dla siebie nacjonaliści? Dlaczego Rosja chce podzielić Europę? Czy Chiny wygrają cyfrową walkę o kontrolę nad światem? Jak demokraci mają znów wygrywać wybory ? nie tylko w Ameryce? Jak bardzo boli hejt. // Applebaum i Tusk oprowadzają nas nie tylko po kluczowych problemach współczesnego świata, ale też po kulisach polityki. W ich opowieściach głęboka analiza współczesności przeplata się z fascynującymi opowieściami i anegdotami o Joe Bidenie, Viktorze Orbanie, Borisie Johnsonie, Angeli Merkel, Emmanuelu Macronie, Władimirze Putinie, Jarosławie Kaczyńskim. (z noty wydawcy)

wyspa

? Wyspa
Małgorzata Kolankowska
Wydawnictwo Cyranka, 2020

Rzadko mówią o tym, co czują. Muszą być silni. Nie mogą się załamywać. W tej książce otwierają się i opowiadają o skrywanym bólu. Mówią, jak trudno jest zachować spokój, gdy kilkulatek pyta o śmierć. // ?Wyspa? to opowieść o rodzicach dzieci z chorobą nowotworową. Zbiór reportaży o nieustępliwej walce o życie ukochanej osoby; opowieść o dzielności i wspaniałych, poruszających zwycięstwach. (z noty wydawcy)

znikajaca

Znikająca Polska
Piotr Witwicki
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2021

Historia transformacji opowiedziana z perspektywy miasta średniej wielkości. Włocławek to polskie Detroit, przemysłowy ośrodek, który wbija gwóźdź do własnej trumny. Zamiast wielkiej polityki mamy tu historie ludzi: od tych, którzy zbierali złom po tych, którzy flirtowali z rodzącym się kapitalizmem. W tle: zrujnowane fabryki, rodząca się drobna przedsiębiorczość i brutalna reforma administracyjna. Miasta upada, ale w nim pozostają ludzie. (z noty wydawcy)