Inwazja jaszczurów
Karel Čapek
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2021

Efektowne ilustrowane wydanie klasycznej antyutopii czeskiego mistrza fantastyki naukowej. // Na jednej z wysp południowego Pacyfiku odkryty zostaje nieznany gatunek wielkich inteligentnych płazów. Ta naukowa rewelacja prowadzi do przemysłowej rewolucji: pracowite zwierzęta stają się masowo wykorzystywaną tanią siłą roboczą. Wkrótce ludzkość uzależnia się od ich pracy, a szybko mnożące się płazy zyskują umiejętności i narzędzia, dzięki którym mogą zagrozić gatunkowi ludzkiemu.

Błyskotliwa satyra Čapka na żarłoczny kapitalizm, naukę i media wciąż pozostaje aktualna, a za sprawą totalnego opracowania graficznego Hansa Tichy zyskuje nowy blask. Ponad 100 ilustracji i inteligentna grą z typografią uczyniły tę klasyczną już książkę prawdziwym edytorskim dziełem sztuki.// Książka otwiera nową serię, w której ukazywać się będą wyraziście ilustrowane wydania klasycznej prozy. (z noty wydawcy)

? Jak się tworzy powieść
Miguel de Unamuno
[wydawnictwo:] PIW Państwowy Instytut Wydawniczy, 2021

Miguel de Unamuno (1864-1936) był jednym z najwybitniejszych hiszpańskich myślicieli, autorem wielu ważnych esejów, dramatów, poezji i nowatorskich powieści. Z jego bardzo różnorodnej twórczości wybija się pozornie niewielka książka Jak się tworzy powieść (1924-27) – dzieło szczególne, wielowarstwowe, zagadkowe, które zaciera granicę między życiem i literaturą. // Unamuno właściwie napisał powieść, w której zwierza się ze swoich chęci napisania powieści o tworzeniu powieść. Można zadać pytanie – czy jest to dzieło ukończone? Nie, ale za to można odpowiedzieć, że jest… wciąż kontynuowane. Sędziwy autor rozsiada się wygodnie w gabinecie umysłu czytelnika, z hamletowską niemocą zawiesza namoczone atramentem pióro nad przerażającą bielą stronic. // Zaniepokojonym spojrzeniem przeszywa na wskroś i pyta: czytelniku, żyjesz? // Póki bowiem żyje choć jeden czytelnik, wraz z nim nad nicością triumfuje autor. (z noty wydawcy)

? Jezioro samogonu
Bułhakow Michaił
Wydawnictwo Rea, 2021

„Diaboliada”, „Fatalne jaja” i „Psie serce” – genialne opowiadania Michaiła Bułhakowa napisane przez niego w połowie lat dwudziestych XX wieku w jednym tomie! Bonusowo: literacki witrażyk z codziennego życia moskwian, czyli "Jezioro samogonu". Kto chce zrozumieć rosyjską duszę, musi poznać te teksty. (z noty wydawcy)

? Slapstick, albo nigdy więcej samotności!
Kurt Vonnegut
Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2021

Śmieszno-gorzka opowieść o samotności, na którą skazuje nas współczesny styl życia. // Apokaliptyczna wizja oglądana oczami aktualnego króla Manhattanu (i ostatniego prezydenta Stanów Zjednoczonych), a zarazem złośliwie lekceważące spojrzenie na prawdopodobne rezultaty naszych szaleństw. Nawet finał życia, jakie znamy, zmienia się pod piórem Vonneguta w zabawną farsę – finałowy slapstick, który może być żartem Wszechmogącego z nas wszystkich. (z noty wydawcy)

? Waverley, czyli sześćdziesiąt lat temu