PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną z Bronowic było kanwą jednego z najsłynniejszych polskich dramatów. Ostatnio Maryla Szymiczkowa (Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński) wokół tego samego wydarzenia osnuła akcję swojej powieści kryminalnej „Złoty róg”.

Miejsce akcji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które odwołuje się do autentycznego wydarzenia, musi – to oczywiste – być prawdziwe. Bronowice były kiedyś podkrakowską wsią, ale dziś są już dzielnicą Krakowa. Łatwo dotrzeć do dworku, w którym Włodzimierz Tetmajer (malarz, mąż siostry panny młodej, Gospodarz z „Wesela”) podejmował gości tego bulwersującego krakowskie środowisko weseliska.

Dzisiejszy stan dworku tylko w pewnym stopniu oddaje układ wnętrz z przełomu wieków XIX i XX. Były one przebudowywane, ale organizatorzy muzeum starali się, aranżując i wyposażając pokoje, stworzyć wystawę, która unaocznia historyczne realia i przybliża atmosferę wydarzenia.

„Wesele” czytał chyba każdy, wielu oglądało film Andrzeja Wajdy, dlatego, nie wdając się w szczegóły, proponujemy po prostu obejrzenie zdjęć z „Rydlówki”, licząc na to, że skojarzenia ze zgromadzonymi w pamięci czytelników faktami nasuną się same...