Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

KWIECIEŃ 2021

?
Gorbaczow. Pieriestrojka i rozpad imperium
Alicja Stępień-Kuczyńska
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2020

Historia życia Michaiła Gorbaczowa jest historią pokolenia, które nie miało dzieciństwa, wchodziło w dorosłość gwałtownie, przyjmując odpowiedzialność za tych, których bezpowrotnie pochłonęła wojna.



Jakim politykiem był Gorbaczow? // W jaki sposób stał się przywódcą największego terytorialnie państwa naszego globu? // Dlaczego musiał odejść i jaką spuściznę po sobie pozostawił? // Na te wszystkie pytania odpowiada autorka publikacji, kreśląc porywającą opowieść o jednej z najciekawszych postaci najnowszej historii. (z noty wydawcy)

? Dwie publikacje wydane z okazji stulecia urodzin Romana Ingardena, powięcone temu wybitnemu filozofowi.

? Jestem filozofem świata. Część II
Mariusz Pandura
[wydawnictwo:] Antyk Marek Derewiecki, 2020

Druga część biografii Romana Ingardena Jestem filozofem świata (lata 1939-1970) omawia ciekawy, choć niełatwy etap w życiu filozofa. Wojna była czasem, w którym walka o przetrwanie własne i rodziny, pod dwoma okupacjami, stanowiło największe wyzwanie. Przebywał z rodziną we Lwowie, gdzie uczestniczył w tajnym nauczaniu. Po wojnie następuje zderzenie z komunistyczną rzeczywistością, walka o reaktywację ośrodków akademickich, czasopism i towarzystw filozoficznych, obrona autonomii polskiej nauki oraz dorobku szkoły Twardowskiego. Za walkę o prawdę spotkały go represje w latach 50., został na kilka lat odsunięty od nauczania akademickiego. // Powstały wówczas bardzo ważne prace filozofa m. in.: Spór o istnienie świata t. I-III, Studia z estetyki t. I-III, Wykłady i dyskusje z estetyki, Z badań nad filozofią współczesną, Wstęp do fenomenologii Husserla, Wykłady z etyki i Książeczka o człowieku. (z noty wydawcy).

Cześć pierwsza jest również w naszych zbiorach.


? Roman Witold Ingarden we Wrocławiu. 
Zapomniana historia Uniwersytetu Wrocławskiego 
z 1945 roku
Radosław Kuliniak, Mariusz Pandura 
[wydawnictwo:] Antyk Marek Derewiecki, 2020

Zanim lwowiacy osiedli we Wrocławiu musieli prejść drogę przez Warszawę,Lublin,Kraków i inne polskie miasta.Gdy jednak okazało się,że Warszawa całkowicie została zrównana z ziemią,Lublin zaś wydawał się być położony za daleko od innych ośrodków naukowych,a krakowska elita intelektualna albo zapomniała,albo nie potrafiła odwzajemnić wsparcia i gościnności okazanych jej przez Lwów w 1939 roku, lwowscy naukowcy podjęli szereg starań,aby udać się na Ziemie Odzyskane,tam osiedlić się na nowo i przeszczepić własne tradycje naukowe na grunt wrocławski.Tamtym,jakże trudnym i często dramatycznym wydarzeniom,poświęcona jest niniejsza praca. (z noty wydawcy).


? Justynian i Teodora
Robert Browning
[seria:] Biografie Sławnych Ludzi
Państwowy Instytut Wydawniczy, 2021

Wznowienie cenionej biografii Justyniana I, cesarza bizantyńskiego i jego żony Teodory uzasadnia wyjątkowość tej książki, bowiem - jak wspomina Robert Browning w przedmowie - jest ona próbą odmalowania takiego obrazu wydarzeń, jaki zapewne rysował się samemu cesarzowi i jego zadziwiającej, obdarzonej niezwykłą urodą, inteligencją i temperamentem małżonce. Mimo iż cesarze rzymscy nie byli samowładnymi dyktatorami i tak w zakresie informacji, jak i wprowadzania w życie swych decyzji byli uzależnieni od osobistych doradców oraz machiny biurokratycznej, niewątpliwie Justynian i Teodora odcisnęli na epoce piętno swoich osobowości mocniej niż którykolwiek z ich poprzedników, poczynając od Augusta przed pięciu i pół wiekami. (z noty wydawcy).


? Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć
Violetta Ozminkowski 
[wydawnictwo:] Prószyński Media, 2021

Maria Czubaszek, postać wyjątkowa, dla wielu kontrowersyjna, mistrzyni ostrych sądów i czułej drwiny, skradła serca milionom Polaków. Niechętnie mówiła o sobie, zasłaniając się kilkoma dyżurnymi anegdotami. Nie lubiła dzieci, zdrowego trybu życia, podróży, kochała palenie i psy. // Wojciech Karolak nic nie zmienił w pokoju żony od jej śmierci. Violetcie Ozminkowski udało się wejść w ten zatrzymany świat, poznać archiwum satyryczki i namówić na szczere rozmowy jej najbliższych. Dzięki temu mogła w niezwykły sposób opowiedzieć historię fascynującej kobiety, która pod uśmiechem skrywała samotność, smutek, a bywało, że i rozpacz. // Maria Czubaszek nie kojarzyła się z cierpieniem. Zapamiętaliśmy ją jako piekielnie inteligentną i dowcipną starszą panią z papierosem. Zawsze uśmiechniętą, zawsze gotową wbić czułą szpilę. Na początku jej kariery wątpiono, czy w ogóle istnieje. Podejrzewano, że za jej nazwiskiem kryje się kilku wybitnych satyryków. Była w tym przewrotna prawda, bo ona sama miała się światu nigdy nie przydarzyć, co wykrzyczała jej kiedyś matka. Nie miała zresztą nic przeciwko temu, bo trzymała ją przy życiu świadomość, że jak już naprawdę będzie miała dość, popełni samobójstwo. W młodości próbowała zabić się dwa razy, pod koniec życia po cichu umierała na oczach całej Polski. Uśmiechając się, mówiła wprost, że życie przestało ją bawić, a braliśmy to za kolejny żart. Zawsze mówiła to, co myśli, była wolną kobietą i zapłaciła za to wysoką cenę, ale dzięki niej może wszyscy chwilami bierzemy życie mniej serio. (z noty wydawcy).


? Wygnaniec. 21 scen z życia
Zygmunta Baumana
Artur Domosławski 
[wydawnictwo:] Wielka Litera, 2021

O miłości nieuleczalnej i o małostkowym, okrutnym odrzuceniu. // O obcości i bezdomności, w której trzeba się zadomowić, gdy cię z domu wypędzają, a tam, gdzie przyjmują, nie czujesz się u siebie. // O antykomunizmie w Polsce po 1989 roku, który pozbawił nas wrażliwości na inne doświadczenie i utrudnił nam dostęp do samowiedzy. // O decyzjach, które po latach wydają się błędne, lecz w chwili ich podejmowania wcale takie nie były. // O pisaniu opowieści o czyimś życiu. // O kimś, kto przez całe życie uciekał przed plagą nacjonalizmu, a ta ścigała go do końca. // O kimś, kto nie przynależał, nie pasował do żadnej sitwy, koterii, szkoły ani klanu – tak bardzo, że budził podejrzenia o pychę. // O krytyku niesprawiedliwego ładu, który mimo pesymizmu na krótką metę wierzył, że na dłuższą mamy szanse. (z noty wydawcy).


? Życie na naszej planecie.
Moja historia, wasza przyszłość
David Attenborough
Wydawnictwo Poznańskie, 2021

„W chwili, kiedy to piszę, mam dziewięćdziesiąt cztery lata. Przeżyłem naprawdę niezwykłe życie. Dopiero teraz to do mnie dociera. Miałem szczęście. Podróżowałem w dzikie miejsca i kręciłem filmy o stworzeniach, które je zamieszkują. Dzięki temu dobrze poznałem naszą planetę. Na własne oczy przekonałem się, jaka jest cudowna i różnorodna. Byłem świadkiem wspaniałych spektakli i poruszających dramatów”. [D.A.] // Świat, w którym żyjemy, zmienił się nie do poznania na jego oczach. Był świadkiem tego, jak człowiek niszczy swój dom. Postępująca zagłada różnorodności biologicznej planety jest prawdziwą tragedią naszych czasów, a jej dowody są wszędzie. Możemy to zmienić, jeśli zaczniemy działać teraz. David Attenborough jest właściwą osobą, która może wskazać nam drogę. (z noty wydawcy).

MARZEC 2021

? Czarno na białym
Joanna Jędrzejczyk, Hubert Kęska
[wydawnictwo:] Burda Media Polska, 2021

W życiu Joanny Jędrzejczyk w ostatnich latach wydarzyło się wiele. Wkroczyła w ten czas jako mistrzyni i niepokonana zawodniczka MMA, wzór i inspiracja dla milionów ludzi. Przegrane przyszły potem – w życiu zawodowym i osobistym. Utrata tytułu, śmierć przyjaciółki, zdrada. Jędrzejczyk mówi o tym otwarcie, ponieważ wie, że życie nie jest nieustannym pasmem zwycięstw. Czasami odpowiadamy nie tylko za złe wybory, nie tylko za własne. Niekiedy potrzebne są zmiany, nawet najbardziej bolesne. Bywa, że przegrywamy bitwę, żeby wygrać wojnę.



„Czarno na białym” to opowieść o tym, że aby uszczęśliwić innych, musimy sami być szczęśliwi. Że stając się lepszymi ludźmi, możemy osiągnąć dużo większy sukces w różnych dziedzinach. Ta historia uczy, jak korzystać z czegoś, na co ciężko się pracowało. JJ dojrzała do tego, by cieszyć się życiem, co nie przeszkodziło jej w stoczeniu prawdopodobnie najlepszej walki w historii kobiecego MMA. Walki, która na zawsze zmieniła definicję słowa „przegrana”. (z noty wydawcy)

? Józef Beck. Biografia
Marek Kornat, Mariusz Wołos
Wydawnictwo Literackie, 2021

Józef Beck – jeden z najbardziej kontrowersyjnych polityków dwudziestowiecznej Polski, ulubieniec i prawa ręka marszałka Piłsudskiego, żołnierz i dyplomata, symbol polskiej polityki zagranicznej, której finałem był wybuch II wojny światowej, obiekt plotek i bohater skandalu obyczajowego – a przede wszystkim centralna postać niekończących się dywagacji na temat polskiej polityki zagranicznej przed 1939 rokiem i szans na uniknięcie klęski II Rzeczpospolitej. // Marek Kornat i Mariusz Wołos stworzyli kompletną biografię Becka – od historii rodzinnej poprzez służbę w Drużynach Strzeleckich i Legionach, rolę w przygotowaniu przewrotu majowego, aż po samodzielną działalność dyplomatyczną, klęskę wrześniową i ostatnie lata życia w Rumunii. (z noty wydawcy).

? Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany
David G. Marwell
[wydawnictwo:] Bez Fikcji, 2020

Porywający i szokujący portret doktora Josefa Mengele – znienawidzonego nazistowskiego lekarza z okresu II wojny światowej – przedstawiony przez człowieka, który brał udział w śledztwie mającym na celu ujęcie go i sprawienie, że wreszcie odpowie za zbrodnie, których się dopuścił. // Josef Mengele, jeden z największych zbrodniarzy wszechczasów, w międzynarodowej świadomości stał się symbolem zarówno zła nazizmu, jak i porażki wymiaru sprawiedliwości w powojennym świecie. Historyk David G. Marwell, bazując na nowych informacjach oraz źródłach, przeanalizował życie Mengele, od studiów do kariery naukowca. Opisał jego służbę w wojsku, jak również w obozie w Auschwitz, gdzie jego „selekcja” decydowała o życiu lub śmierci niezliczonej liczby niewinnych ludzi, a eksperymenty doprowadziły do traumy i śmierci kolejnych. Poznajemy także jego powojenne losy w Niemczech oraz Południowej Ameryce. // Autor opisuje też międzynarodowe poszukiwania Mengele z 1985 roku, które doprowadziły do miejsca na cmentarzu w Sao Paulo w Brazylii. Śledztwo wykazało, że w odnalezionym grobie leży ciało Mengele, jednak ten fakt nie przekonał ludzi, którym najbardziej zależało na jego śmierci. (z noty wydawcy)
Na koniec zakupiona teraz, ale wydana już 12 lat temu biografia słynnej aktorki Angeliny Jolie.

? Angelina. Biografia nieautoryzowana
Andrew Morton
Wydawnictwo Magnum, 2013

Biografia jednej z najbardziej fascynujących kobiet i jednej z najsławniejszych, najbardziej uwielbianych hollywoodzkich aktorek. Andrew Morton, który zbierając materiały do książki, odbył wiele podróży po całym świecie, wprowadza nas w jej dzieciństwo, młodość i świat dojrzałej kobiety. A także w filmowy świat Hollywood z jego oszałamiającymi karierami, romansami i dramatami. Poszukuje klucza do oddzielenia prawdy od wykreowanej fikcji w niezwykłym życiu aktorki. Książka zawiera wiele unikatowych prywatnych fotografii. (z noty wydawcy)