PolskiEnglishFrançais (France)

 
Zastanawialiście się może ostatnio, czy istnieje możliwość zwiedzania bez narażania się na kontakt z drugim człowiekiem? Okazuje się, że odpowiedzią na to pytanie jest Urban Exploration – w skrócie URBEX. Zwiedzanie tego typu polega na odnajdowaniu opuszczonych miejsc, budynków, kanałów, katakumb i tym podobnych – by zgodnie z zasadzą UE – zrobić zdjęcie, a po sobie zostawić jedynie ślady stóp. Brzmi zachęcająco? Oczywiście, że tak!

Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla was zestawienie lokalizacji, które możecie odwiedzić. Może jakieś miejsce znajduje się niedaleko Was lub znacie takie, których nie ma na liście? Z chęcią przyjmiemy od Was zdjęcia takich miejsc wraz z opisem lokalizacji i opublikujemy na naszej stronie i Facebooku!

Kontakt:

Pamiętajcie też, by przy zwiedzaniu upewnić się, że miejsce nie jest oznaczone zakazem wstępu, pilnowane przez strażników lub oznaczone jako niebezpieczne. W przeciwnym razie lepiej pozostać na zewnątrz. 
1. Pałac w Woli Boglewskiej (05-604 Wola Boglewska)  

Położony 57 kilometrów na południe od centrum Warszawy, neorenesansowy pałac wybudowany z przelomu XIX i XX wieku zachwyca dobrym stanem, w jakim się znajduje i kusi legendą o zakopanym w jego ogrodach skarbie. Znakiem charakterystycznym są dwie wieżyczki, w środku natomiast wciąż znaleźć można pozostałości po rezydującej tam szkole.
2. Pałac w Osłej (59-706 Osła)

Zupełnie niedaleko, bo w powiecie bolesławieckim trafić można na dwór-pałac wybudowany w 1830 roku, a następnie w 1903 przebudowany w stylu niemieckiego budownictwa uzdrowiskowego. Budynek jest zniszczony, ale wciąż widoczne są elementy zdobień, rozety i balustrady.


Sławomir Milejski, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

3. Pałac w Wojcieszowie Górnym (Bolesława Chrobrego 122, 59-550 Wojcieszów)

Historia kolejnego dolnośląskiego zabytku sięga XVI wieku. Obiekt, który przetrwał II wojnę światową, dziś niestety niszczeje, choć zachował się portal z kartuszami herbowymi, m.in. rodziny von Korn.
 


Irena Goderska, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

4. Więzienie w Łęczycy (Henryka Sienkiewicza 5, 99-101 Łęczyca)

Cieszący się złą sławą zakład karny zamknięto w 2006 roku, kiedy nie był już w stanie spełniać swojej funkcji. Niegdyś przeludnione miejsce, z którego nie sposób było uciec, obecnie straszy pustką i inspiruje artystów (kręcono tu na przykład „Vabank” Juliusza Machulskiego) oraz poszukiwaczy przygód. 

5. Willa Gąseckich w Józefowie (aleja Nadwiślańska 98, 05-410 Józefów)

Kilkanaście kilometrów za Warszawą znaleźć można willę Stanisława i Cecylii Gąseckich, utrzymaną w stylu włoskiego romantyzmu. Otoczony zielenią obiekt znajduje się na wzniesieniu, sprawiając wrażenie tajemniczego i mrocznego. Dostrzec można wiele kamiennych elementów zdobniczych, na przykład arkady, głowy zwierząt, dekorowane gzymsy. 

 

6. Hotel Polonia, Dzierżoniów (Henryka Sienkiewicza 4, 58-200 Dzierżoniów)

Zbudowany w 1908 roku dawny hotel Kaiserhof to kolejna pobliska atrakcja. Budynek wciąż nosi ślady dawnego piękna i z zewnątrz wygląda majestatycznie. Wejście do środka odradzamy ze względu na zły stan budynku oraz niedawny pożar.


Vercyngetorix, CC BY-SA 3.0 PL <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en>, via Wikimedia Commons

7. Radiowy Ośrodek Nadawczy (05-552 Lesznowola)

To jedyny obiekt nadawczy na terenie Polski przystosowany do rozpowszechniania programów radiowych w zakresie fal krótkich, wybudowany pod koniec lat 40. XX wieku. W ciągu swojego ponad pówiecznego okresu działania odgrywał główną rolę w rozpowszechnianiu Radia Polonia. Dziś anteny są zdemontowane.


Grandmar, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

8. Fort pancerny główny 49a, (Sandora Petöfiego 31, 31-752 Kraków)

Powstały w latach 1892–1896 jeden z fortów Twierdzy Kraków fascynuje gotyckim klimatem oraz historią – brał udział w walce artyleryjskiej z wojskami rosyjskimi w listopadzie i grudniu 1914 roku, a w międzywojniu wraz z sąsiednim Fortem „Krzesławice” służył polskiemu wywiadowi radiowemu. 


Felis domestica, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

9. Kompleks mieszkaniowy Ambasady Rosji „Club 100” (Jana III Sobieskiego 100, 00-764 Warszawa)

Okrzyknięty tajemnicą warszawskich ulic, budynek w latach 70. XX wieku był siedzibą Ambasady Rosyjskich Dyplomatów, by następnie opustoszeć i pobudzać umysły do snucia historii na temat rosyjskiego kontrwywiadu. Przez pewien czas istniał tutaj klub Sotka, do którego wejść można było jedynie z przepustką lub z rosyjskim paszportem.

10. Ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Lucieńskim (09-504 Miałkówek)

Opuszczony ośrodek znajduje się nad jeziorem Lucień w Miałkówku i stanowi dawną perełkę architektury PRL-u. Cztery rotundowe budynki połączone zostały łącznikami; w pawilonie znajdowały się stołówka, kuchnia, budynek socjalny, plac zabaw, boiska, korty tenisowe czy stajnia dla koni. Niestety większość mebli została rozkradziona.

11. Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach (95-011 Bratoszewice)

Letnia siedziba Rzewuskich wzniesiona w latach 1921–1922 w stylu renesansu francuskiego, niegdyś otoczona parkiem. Konstrukcja ucierpiała znacznie podczas II wojny światowej, teraz jest już praktycznie ruiną.


Krzysztof T. miw, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

12. Zakłady Transformatorów Radiowych UNITRA-ZATRA (96-100 Skierniewice)

W czasach PRL monopolista na rynku wytwarzania transformatorów, następnie przedsiębiorstwo sprywatyzowane i rozwiązane w 2013 roku. Przez ponad pół wieku ZATRA dawała pracę okolicznym mieszkańcom.

13. Przedszkole nr 187 (Podchorążych 31, 00-749 Warszawa)

Opuszczone przeszło 10 lat temu ze względu na nakaz urzędniczy przedszkole zapewnia upiorne doznania. Z zewnątrz wciąż widać kolorowe dekoracje, w środku znaleźć można dziecięce kolorowanki, zabawki, drobiazgi.

14. Kino „Świteź” (Bolesława Chrobrego 22, 66-220 Łagów)

Opuszczone po 2010 roku kino kiedyś stanowiło kultowe miejsce na mapie miejscowości. Powstało w latach 60. XX wieku i wkrótce stało się miejscem prezentacji filmowych w ramach Lubuskiego Lata filmowego, czyli pierwszego w Polsce Festiwalu Filmów Fabularnych.


15. Szpitalny „pałacyk”, Pruszków (Władysława Broniewskiego 3, 05-800 Pruszków)  

Zbudowany w 1904 roku jako szpital dla robotników z pobliskich zakładów kolejowych, pełnił rolę placówki szkolnej, internatu, schroniska, a nawet miejsca spotkań sekt satanistycznych.

Źródła:
https://www.morizon.pl/blog/opuszczone-miejsca-w-polsce/
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-opuszczone-miejsca-polski-urban-exploration-w-wakacje