PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Jeanine Cummins – amerykańska pisarka, autorka kryminałów, thrillerów i powieści obyczajowych. Jej książki często osadzone są w przeszłości, opowiadają o rodzinach, dojrzewaniu i reakcji na traumatyczne przeżycia. Jej pierwsza książka, oparta na jej własnych przeżyciach historia zbrodni popełnionej na jej kuzynach, stała się bestsellerem. Po tym sukcesie na dobre rozpoczęła karierę pisarską. Obecnie ma na swoim koncie trzy powieści. (źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/189900/jeanine-cummins)

Amerykański brud to nowa powieść Jeanine Cummins, która przedstawia problematykę uchodźstwa oraz nielegalnych migracji do Stanów Zjednoczonych.

Z powodu zatarć z jednym z karteli narkotykowych główna bohaterka Lydia jednego dnia traci całe swoje dotychczasowe życie i razem z synem Lucą zostaje zmuszona do ucieczki ze swojego rodzinnego domu w Acapulco. Szybko dociera do niej, że nigdzie nie jest bezpieczna, a każdy napotkany przez nią człowiek może być powiązany z kartelem. Decyduje się więc na ucieczkę poza granice kraju, ale jedyną możliwą drogą jest pokonanie morderczej trasy na dachu pociągu, niechlubnie ochrzczonego nazwą Bestia. Migranci w akcie desperacji zmuszeni są wsiadać na rozpędzone wagony towarowe, a przenikliwy hałas pędzącego pociągu oraz strach nie opuści ich już ani na chwilę. Jak się jednak później okazuje, zagrożenie związane z potrąceniem, zmiażdżeniem kończyn czy zsunięciem się z dachu pociągu to dopiero początek, a na drodze do nowego życia Lydii i jej syna największym zagrożeniem są inni ludzie…


Wydawnictwo NieZwykłe, 2020
 
Książka opowiada historię osób wykluczonych, zbędnych, których losem nie przejmuje się żadne państwo, a wszelkie organizacje charytatywne mają tu jedynie znikomy zasięg oraz możliwości. Bohaterowie książki skazani są na łaskę i niełaskę świata przestępczego, ludzkiej chciwości, ale też na obojętność przedstawicieli władz, które nie chcą się angażować w pomoc. Są bezradni wobec korupcji i polityki. Świat przestępczy, który staje się tu głównym dyspozytorem przywilejów oraz rości sobie nadrzędne prawo do stanowienia sądów, skazuje zwykłych ludzi na życie w niewyobrażalnym strachu o siebie i najbliższych.
 
Losy głównych bohaterów książki są przykładem zmagań tysięcy innych migrantów, którzy do dzisiaj zmuszeni są uciekać z Ameryki Środkowej. Uciekają przed mafią, przemocą i biedą. Droga, którą muszą się przedrzeć, prowadzi przez tropikalne lasy na południu oraz pustynie na północy. Muszą przy tym liczyć się z głodem, kradzieżami, handlarzami ludźmi, miejscowymi kartelami, aż w końcu z niebezpieczeństwem samej podróży, często przy towarzyszącym im wycieńczeniu organizmu, bez pożywienia, w poczuciu stałego zagrożenia, które nie kończy się nawet, gdy przekroczy się upragnioną granicę Stanów Zjednoczonych. W każdym momencie mogą bowiem zostać złapani, a następnie odesłani do swoich krajów, gdzie czeka ich w najlepszym wypadku ubóstwo, a w wielu innych śmierć. Dlatego wielu z nich decyduje się na ponowną ucieczkę, i tak, o ile mają szczęście, przemierzają tę samą trasę nawet kilka razy.

Przedstawiony przez autorkę świat, który przecież jest rzeczywistością wielu ludzi właściwie na każdym kontynencie, wydaje się niemożliwy. Jest on do szpiku kości zdeprawowany, pełen okrucieństwa i zła. Jednak mimo to, nawet w tak bezwzględnych warunkach, możliwa jest czułość i nadzieja, która – wiedziona miłością – może stać się niezwyciężoną siłą, zmieniającą niemożliwe w realne. Sama autorka zwraca uwagę, że nie interesowało ją przedstawianie fabuły, która skupiałaby jak w soczewce świat gangów i karteli. Zwraca uwagę przede wszystkim na ofiary i to ich historie uważa za warte opowiedzenia. Mrożące krew w żyłach wydarzenia przeplatają się tutaj z scenami niezwykle poruszającej więzi łączącej matkę i dziecko. Nawet na chwilę nie tracąc uwagi czytelnika, autorka w niezwykły sposób ukazuje te dwie skrajności, gdzie życie, a szczególnie to, w którym jest miejsce na miłość, zawsze obroni się nadzieją, nawet w najgorszych warunkach.
 
Amerykański brud to ważna i wartościowa książka, która porusza i nie zostawia czytelnika obojętnym. Cummins spędziła cztery lata na badaniach, poszukując informacji oraz osób, które brały lub nadal biorą udział w procederze nielegalnych migracji z obszaru Meksyku do Stanów Zjednoczonych. To przygotowanie zdecydowanie rezonuje w powieści, która nie tylko prawdziwie ściska za gardło, ale też z wielką empatią opowiada o problemie współczesnych migrantów.
Monika Knap, urodzona wrocławianka i lokalna patriotka, bibliotekarka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej, Archeologii oraz Konserwacji Zabytków Drewnianych. Obszar zainteresowań: antropologia współczesności, antropologia rzeczy, współczesne rzemiosła, historia meblarstwa i designu, teoria kultury. Miłośniczka książek i klasyków filmowych, właścicielka psiego adopciaka.
? Recenzowana powieść jest w naszych zbiorach.