Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Tegoroczny projekt szkoleniowy zakończony, ale to zadanie nie należało do łatwych. Realizacja szkoleń w okresie pandemii COVID-19 sprawiła, że musieliśmy zweryfikować wiele działań. W tym trudnym czasie najgorsze było to, że nie mogliśmy się realnie spotkać, napić kawy, uściskać dobrych znajomych i szczerze porozmawiać. Pomimo jednak wielu zagrożeń, stresu czy obaw udało nam się zrealizować wszystkie zakładane cele.

Organizacja szkoleń w formule on-line była wyzwaniem dla organizatorów, prowadzących i uczestników, ale się powiodło. Cieszymy się, że tak chętnie bibliotekarze skorzystali z naszej oferty edukacyjnej. Bardzo im za to dziękujemy.

Projekt objął 9 wydarzeń adresowanych do bibliotekarzy pracujących z dziećmi i młodzieżą. Zrealizowaliśmy 8 szkoleń: „Oo! Oko i obraz. Książki obrazkowe-picturebooks – jak je czytać?”, „Nadstaw ucho! Garść inspiracji do wspólnych zabaw wśród książek”, „Od kubeczków do robotów”, „Lapbook – książka zaprojektowana na miarę”, „Czytanie w podskokach. Jak ruch, rym i rytm wpływają na naukę czytania?”, „Jak tworzyć opowieści? Storytelling”, „TIKapki. Technologie informacyjno-komunikacyjne w pracy bibliotekarza”,  „Przyjdź i zostań! – Młodzi w bibliotece”, w których uczestniczyło 160 bibliotekarzy.

Działaniem finalizującym projekt było XVI Forum Bibliotekarzy Dolnośląskich od hasłem: „Bibliotekarz – Animator” – realizowane zdalnie dnia 28 października 2020 roku.  W konferencji wzięło udział 80 bibliotekarzy, dyrektorów i animatorów z dolnośląskich bibliotek publicznych.  Podczas tego wydarzenia uczestnicy poznali aktualne trendy w literaturze młodego pokolenia w  wykładzie dr Kamili Kowalczyk pt.: „O rozczarowanych rumakach, pięknych królewiczach i smoczych wegetarianach – kilka słów o baśniowych bohaterach we współczesnej literaturze dla dzieci”. W świat animacji wprowadził uczestników wykład Ewy Kramarczyk - „Bibliotekarz – animator. O kulturotwórczej roli biblioteki w otoczeniu”. Dzięki temu spotkaniu bibliotekarze mieli szansę poznać wiele ciekawych, nowatorskich działań animacyjnych prowadzonych przez biblioteki publiczne.

 
Beata Jasiak