ANDRZEJ KMICIC i KSIĄŻĘ BOGUSŁAW RADZIWIŁŁ
W powieści Henryka Sienkiewicza „Potop” rywalizują o względy Aleksandry Billewiczówny, walczą po dwóch wrogich stronach w czasie najazdu Szwedów w latach 1655 – 1660.

JEAN VALJEAN – INSPEKTOR JAVERT
W powieści Victora Hugo „Nędznicy” inspektor Javert przez dwadzieścia lat ściga Jeana Valjeana, byłego galernika, pełniącego pod przybranym nazwiskiem funkcję mera miasta Montreuil-sur-Mer.

ZBYSZKO Z BOGDAŃCA – BRAT ROTGIER
Brat Rotgier to ten krzyżacki rycerz, którego pokonał w pojedynku pojedynku Zbyszko z Bogdańca, jeden z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”.

GERWAZY RĘBAJŁO – JACEK SOPLICA
Gerwazy jest jedną z najbardziej krewkich postaci w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza. Wrogów ma wielu, ale zemścić się za śmierć swego pana, stolnika Horeszki, chciałby przede wszystkim na jego zabójcy – Jacku Soplicy.

OLD SHATTERHAND – TANGUA, WÓDZ KIOWÓW
Prawdziwy westman „Grzmiąca ręka”, czyli Old Shatterhand starł się w pojedynku z wodzem Kiowów Tanguą, który ustawił się do strzału bokiem, żeby przeciwnikowi utrudnić trafienie. Dlatego Old Shatterhand celnym strzałem uszkodził mu nie jedno, a oba kolana…

ALEKSIEJ ALEKSANDROWICZ KARENIN – ALEKSIEJ KRIŁŁOWICZ WROŃSKI
Tytułowa, tragiczna bohaterka powieści Lwa Tołstoja „Anna Karenina”, była żoną jednego i kochanką drugiego.

ACHILLES – HEKTOR
Dwaj bohaterowie wojny trojańskiej (i „Iliady” Homera) stoczyli walkę pod murami Troi. Ich pojedynek skończył się śmiercią Hektora.

REJENT MILCZEK – CZEŚNIK RAPTUSIEWICZ
Kłócili się o mur graniczny, który oddzielał dwie części zamieszkiwanego przez nich zamku. Mieli się nawet pojedynkować, ale nic tego nie wyszło. W finale „Zemsty” Aleksandra Fredry podali sobie jednak ręce na zgodę.

REJENT BOLESTA – ASESOR
W epopei Mickiewicza konkurują ze sobą i oni sami, i ich psy myśliwskie – Kusy i Sokół.

SHERLOCK HOLMES – PROFESOR JAMES MORIARTY
Profesor Moriarty występuje wprawdzie tylko w pięciu opowiadaniach Artura Conan Doyle’a o detektywie Sherlocku Holmesie, ale za to jest bardzo wyrazisty  – to geniusz zła i jako go nazwał Conan-Doyle „Napoleon zbrodni”.

HARRY POTTER – LORD VOLDEMORT
Głównym wrogiem tytułowej postaci ze słynnej powieści J.K. Rowling jest czarnoksiężnik Voldemort, wcielenie zła i zabójca jego rodziców, który usiłuje zdominować świat i zapewnić sobie nieśmiertelność.

JAN SKRZETUSKI – JURKO BOHUN
Polski husarz i kozacki watażka pokochali jedną kobietę Helenę Kurcewiczównę. To nie była rywalizacja czy konkury, raczej pełna nienawiści wrogość, która jest jednym z głównych wątków „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza.

DAWID – GOLIAT
Rozegrał się między nimi, opisany w „Biblii”, bardzo symboliczny pojedynek, w którym słabszy, ale sprytniejszy młodzieniec wygrał z chełpiącym się swoją siłą olbrzymem.

KAPITAN AHAB – MOBY DICK
Kapitan statku wielorybniczego „Pequod”, który stracił przed laty nogę w walce z białym wielorybem, ściga swojego zwierzęcego wroga, by się na nim zemścić. Ich walkę na śmierć i życie opisał Herman Mellville w powieści zatytułowanej przydomkiem „Moby Dick”, który nadali wielorybnicy białemu morskiemu olbrzymowi.

KAPITAN HAK – PIOTRUŚ PAN
Hak w miejscu prawej dłoni to znak rozpoznawczy głównego wroga tytułowego bohatera powieści Jamesa Barrie’go „Przygody Piotrusia Pana” – kapitana pirackiego statku, Haka.

MIĘTUS – SYFON
„Miętus” i „Syfon” to szkolne przezwiska Miętalskiego i Pylaszczkiewicza, dwóch uczniów ze szkoły opisanej w powieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”. Toczą oni pojedynek, w którym jeden usiłuje narzucić drugiemu preferowaną przez siebie formę i w którym „bronią” są miny. Syfon stosuje miny „budujące i piękne”, natomiast Miętus odpowiada kontrminami „burzącymi i szpetnymi”.

WILHELM Z BASKERVILLE – JORGE Z BURGOS
Pierwszy jest prowadzącym śledztwo franciszkaninem, drugi dawnym bibliotekarzem opactwa benedyktynów, który posługując się trucizną, spowodował śmierć kilku mnichów. Śledztwo jest głównym tematem powieści Umberto Eco „Imię róży”.

EDMUND DANTES VEL HRABIA MONTE CHRISTO – FERNAND MONDEGO HRABIA DE MORCERF
Hrabia Monte Christo, tytułowy bohater powieści Aleksandra Dumasa mści się za swoje krzywdy na kilku wrogach. Jednym z najważniejszych jest Fernand Mondego hrabia de Morcerf, który przyczyniwszy się do uwięzienia Edmunda, pojął za żonę jego ukochaną, nieuczciwie zrobił karierę wojskową i został generałem i parem Francji. Monte Christo doprowadził do jego upadku, który skończył się samobójstwem.

ODYSEUSZ – OLBRZYM POLIFEM
Król Itaki, wracając do ojczyzny trafia na wyspę zamieszkaną przez jednookiego olbrzyma Polifema. Aby uciec okrutnikowi, który zjadł już kilku jego towarzyszy, Odyseusz użył – jak to dzieje się często w epopei Homera „Odyseja” – fortelu. Upiwszy cyklopa, wypalił mu rozżarzonym drągiem jedyne oko.

STANISŁAW WOKULSKI – KAZIMIERZ STARSKI
Bogaty kupiec Wokulski i Starski, młody arystokrata uwodziciel, są rywalami konkurującymi o względy pięknej Izabeli Łęckiej, bohaterki powieści „Lalka” Bolesława Prusa.

WŁODZIMIERZ LEŃSKI – EUGENIUSZ ONIEGIN
Poeta Leński zostaje zastrzelony w bezsensownym pojedynku przez przyjaciela – Eugeniusza Oniegina (tytułowy bohater poematu Aleksandra Puszkina), który dla kaprysu flirtował z jego narzeczoną.