Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk

Po propozycjach muzycznych >>, przyszedł czas na audiobooki. Prezentujemy 10 zupełnie nowych tytułów, niedawno wydanych i dostępnych w sklepach internetowych, a także na platformie Legimi, które pomogą Wam odstresować się i może trochę zapomnieć o czasie pandemii i kwarantanny. Chcecie zapoznać się z naszymi propozycjami? Jeżeli tak, to zaczynamy.

 1. Agnieszka Jeż, „Za siódmą górą”, czyta: Joanna DomańskaCo decyduje o naszym losie: przypadek czy przeznaczenie? Wszystko zaczyna się pięknie układać. Klara Majewska ma szansę wreszcie odczarować fatum, wiszące od wielu lat nad kobietami z jej rodziny. Przekonuje się, że swoją historię pisze się samemu, a z losem można się godzić lub walczyć. Być może jednak ostatnia kropka z odnalezionego pamiętnika wcale nie kończy historii. Jakie jeszcze tajemnice kryje Dom pod Trzema Lipami?
 

 2. Aleksandra Katarzyna Maludy, „Wisznia ze słowiańskiej głuszy”, czyta: Ilona ChojnowskaPasjonująca, pełna przygód historia Wiszni jest wędrówką po terenach Rusi, Bizancjum i ziemiach, na których kiedyś powstanie państwo Polan. To burzliwy okres starć różnych światów i kultur. Rzeczywistość miesza się z legendą, w ludzkich duszach nienawiść walczy z miłością silniejszą od śmierci. Czas upływa, a świat zmienia się jak w dniu, gdy piorun poraził jedno ze świętych drzew Szeligów. Czy to znak, że nadchodzą nowe czasy?
 

 3. Robert Fabbri, „Wespazjan. Trybun Rzymu”, czyta: Roch SiemianowskiPierwszy tom cyklu opowiadającego o losach młodego człowieka, który mimo skromnego pochodzenia miał się stać jednym z najpotężniejszych cesarzy Rzymu.
26 rok po narodzinach Chrystusa. Imperium stoi na krawędzi rozpadu. Rzym rozpalają polityczne spory, a starzejący się Tyberiusz stopniowo traci władzę.
Porywająca powieść historyczna, w której dworskie intrygi są równie brutalne jak wyścigi rydwanów i walki gladiatorów. Natomiast miarowy krok nadciągających legionów i uderzenia włóczni o tarcze poprzedzają bitewny zgiełk. Warto posłuchać…


4. Andrzej W. Sawicki, „Pierwszy Glina. Żołnierze miłujący”, czyta: Wojciech MasiakW grudniu 1807 roku spokojnym warszawskim Żoliborzem wstrząsa potężny wybuch, który niszczy pałacyk zajmowany przez oficera armii napoleońskiej. Policjanci z nowo utworzonego Wydziału Śledczego wszczynają dochodzenie, ale szybko zostają odsunięci od sprawy przez Francuzów. Nie są zadowoleni, że „obcy” przejmują władzę w polskim mieście. Szybko okazuje się, że afera sięga samych szczytów władz Księstwa Warszawskiego… Historie o „generale policjantów” jak na razie wydane są w dwóch tomach. Tom drugi serii nosi tytuł „Pierwszy glina. Synowie mojżeszowi”.


5. Katarzyna Gurnard, „Pani Henryka i morderstwo w autokarze”, czyta: Elżbieta KijowskaHenryka Orłowska, nietuzinkowa starsza pani o złotym sercu ma już na swoim koncie rozwikłaną jedną zagadkę z pierwszej części cyklu pt.: „Pani Henryka i morderstwo w pensjonacie”. Korzystając z uroków życia na emeryturze, wyrusza na wycieczkę do Paryża i znowu wciela się w rolę detektywa, bowiem zanim autokar dotrze do celu podróży, jedna z podróżujących w nim osób umrze… Czy widzicie analogię? Przecież pani Henryka to taka nasza polska Panna Marple. Podobnie jak u Agathy Christie tak i u Katarzyny Gurnard główna bohaterka to wiekowa osoba z dużą dozą poczucia sprawiedliwości i z wielką chęcią poznania prawdy. Druga część cyklu z dobroduszną panią Henryką to pełna humoru opowieść o tym, że niezależnie od tego, w jakim jest się wieku, życie może pisać różne scenariusze i wcale nie musi być nudnym. Wszystko zależy od tego, czy lubimy wyzwania, nie boimy się pchać w kłopoty, a przy tym jesteśmy na tyle ufni, że cała kabała zakończy się happy endem… Dobra lektura na odstresowanie i zapomnienie o ciężkich czasach. Dodatkowym walorem tego audiobooka jest mistrzowskie czytanie lektorki!


6. Joanna Jax, „Prawda zapisana w popiołach. Tom I. Milczenie aniołów”Joanny Jax nie trzeba przedstawiać. Po sadze Rodziny von Becków i po „Długiej drodze do domu”, a także po „ Podróży do krainy umarłych” przyszedł czas na kolejny cykl, bo autorka jest mistrzynią cykli. Milczenie aniołów to opowieść o zwykłych ludziach, którzy po wojnie próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Różne przeżycia i inne spojrzenie na sytuację w Polsce sprawiają, że nawet przy rodzinnych stołach dochodzi do konfliktów i zadrażnień. Bohaterowie znani z cyklu „Zemsta i przebaczenie”, a także z „Zanim nadejdzie jutro”, tym razem zmagają się z szarą egzystencją lat pięćdziesiątych i demonami przeszłości, które nie pozwalają o sobie zapomnieć. Zanim słuchacz sięgnie po tę powieść, wskazane jest zapoznanie się z poprzednimi cyklami.


7. Agnieszka Gładzik, „Daleko od morza”, czyta: Lena SchimscheinerEuropa tonie w powojennej zawierusze. Trzydziestoletnia lekarka, po długiej rekonwalescencji spowodowanej pobytem w obozie w Ravensbrück, wraca do Polski, aby odnaleźć swego brata. Kobieta pomaga Niemcom, którzy pozostali w kraju. Podejmowane przez nią decyzje zaważą nie tylko na losie lekarki, ale także jej najbliższych. Uwaga! Przytoczone w powieści zdarzenia oparte są na faktach.


8. Hanna Cygler, „Gra na cztery”, czyta: Donata CieślikWirtuozerska gra na instrumencie niekoniecznie jest zbieżna ze sztuką życia. Dobrze wiedzą o tym dwie skrzypaczki z gdańskiej filharmonii. Trudne relacje z mężczyznami, toksyczne związki rodzinne, mroczne tajemnice, rywalizacja z kolegami muzykami, którzy nie przebierają w środkach, by dostać się na muzyczny top to codzienność. Czy łatwo jest radzić sobie z szarą rzeczywistością? „Gra na cztery” opowiada o życiowych i emocjonalnych sprawach kobiet, które żyją nie tylko muzyką.


9. Anna Fryczkowska, „Starsza pani wnika”, czyta: Elżbieta KijowskaNauczyciel angielskiego, torturowany przed śmiercią, traci życie we własnym mieszkaniu. Pewna księgowa znika bez śladu a ktoś w okrutny sposób morduje koty. Czy te sprawy wiążą się ze sobą? Na pewno łączy je osoba starszej pani, która – korzystając z nieformalnych powiązań z zaprzyjaźnioną agencją detektywistyczną – usiłuje dociec, kto bruździ na jej podwórku.…
Brawurowa, ironiczna, wciągająca „ Starsza pani” jest czymś więcej niż tylko kryminałem. Powieść otrzymała nagrodę główną na Festiwalu Kobiet Pióro i Pazur. Miała też niedawno premierę w USA.


10. Agnieszka Olejnik, seria „Mansarda pod Aniołami”, czyta: Karina KunkiewiczSeria składa się z dwóch tomów: „Cuda i cudeńka” oraz „Listy i szepty”. Obie powieści łączą ze sobą nie tylko bohaterowie, ale i stara kamienica, mająca swój nieodparty urok. Znajduje się tam mansarda, nad którą czuwają piękne anioły. Akcja obu opowieści toczy się właśnie w niej, a autorka pokazuje skomplikowane relacje między sąsiadami.
Agnieszka Olejnik to autorka powieści obyczajowych. Szczęśliwa mama, nauczycielka i ogrodniczka. Cieszy się życiem i jego smakami. Zaraża czytelników optymizmem zgodnie z zasadą, że dobrem należy się dzielić. Ten optymizm widoczny jest w jej książkach. Pogodna i przyjemna lektura.​
Audiobooki to kolejna propozycja miłego spędzania czasu, zwłaszcza gdy czytają je znani i dobrzy lektorzy. A zatem wsłuchajmy się w ich głosy i oddajmy się niebanalnym historiom, jakie przedstawią nam bohaterzy tychże powieści. Zapraszamy do słuchania!