Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy
Dla tych, którzy szukają dobrych lub ciekawych rekomendacji książkowych, wybraliśmy spośród nieprzebranych zasobów Sieci kilka miejsc (portali, serwisów społecznościowych, fanpage-ów i blogów, które, naszym zdaniem, warto – szukając opinii o książkach – odwiedzić.
 

CO DO CZYTANIA

Autorzy nazywają go „systemem rekomendacji książkowych”. Tworzy go zespół literaturoznawców, językoznawców, kulturoznawców, bibliotekarzy, księgarzy, działający w ramach współpracy spółki „Literacka” z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytutem Książki, a także najważniejszymi polskimi wydawnictwami.
>> https://codoczytania.pl/books-recommendation
 

MĄDRE KSIĄŻKI

Ten poświęcony literaturze popularnonaukowej serwis jest tworzony przez naukowców i pasjonatów popularyzacji nauki. W obszarze ich zainteresowań są nie tylko książki, ale także gry i materiały edukacyjne.
>> http://madreksiazki.org/
 

DOBRE KSIĄŻKI. MAGAZYN O LITERATURZE

W magazynie znaleźć można oprócz recenzji, wywiady z pisarzami, zapowiedzi i relacje z wydarzeń w całym kraju. Portal redagują doświadczeni dziennikarze.
>> https://www.dobreksiazkimag.pl/

SERWISY SPOŁECZNOŚCIOWE

 

LUBIMY CZYTAĆ

Mówi się, że to największy w polskim internecie  serwis społecznościowy poświęcony książkom. Jest tworzony przez piszących opinie o książkach czytelników. W bazie znajduje się ponad półtora miliona opinii. Serwis otwiera przez użytkownikami wiele możliwości: dostęp do rekomendacji zgodnych z gustem czytelnika, dyskusje o literaturze, śledzenie nowości wydawniczych itp. Oprócz tego informacje o życiu literackim, publicystyka, felietony.
>> https://lubimyczytac.pl/
 

BIBLIONETKA

Serwis publikuje nadsyłane przez użytkowników recenzje i opisy. Znajduje się w niej uzupełniany przez czytelników katalog tytułowy i katalog autorów. Użytkownicy serwisu mogą oceniać poszczególne książki. Zbiorcze wyniki tych ocen są dostępne w postaci rankingów. W ramach BiblioNETki działa również forum na tematy związane z książkami i czytelnictwem.
I jeszcze dwa serwisy społecznościowe z recenzjami książek, opiniami czytelników oraz informacjami o nowościach literackich.
>> https://www.biblionetka.pl/

 

NA KANAPIE

OPĘTANI CZYTANIEM

FANPAGE I BLOGI

 

KANAPA LITERACKA

Blog zbliżony profilem do przedstawionych wyżej serwisów społecznościowych.
>> http://www.kanapaliteracka.pl/

 

KURZOJADY

Ciekawy i ceniony blog, którego autorka sięga nie tylko po nowości, ale także po książki starsze, przypomina tytuły zapomniane albo mniej znane dzieła popularnych autorów i – co ważne – nie podporządkowuje się autorytetom, tylko formułuje własne krytyczne opinie. Dziś „Kurzojady” można znaleźć własciwie tylko na Facebooku...
>> https://www.facebook.com/Kurzojady/

 

WYLICZANKA

Autor bloga, dziennikarz, krytyk i autor książek, zajmuje się tym, co na rynku wydawniczym nowe. Choć często poddaje ocenom literaturę popularną, to jednak pokazuje tylko książki najbardziej wartościowe.
>> http://martinwoolf.blogspot.com

 

CZYTAM CENTRALNIE

Prezentujący niebanalne, osobiste spojrzenie na książki blog poety i filmoznawcy, krytyka literackiego, redaktora pisma „Tygiel kultury”.
>> http://czytamcentralnie.blogspot.com

 

KRYTYCZNYM OKIEM

Blog prowadzony przez polonistę, cieszący się dobrą opinią.
>> http://krytycznymokiem.blogspot.com/ 

 

CZYTAM RECENZUJĘ

Ceniony blog poświęcony głównie literaturze faktu.
>> https://czytamrecenzuje.pl/
 

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE – BLOG BERNADETTY DARSKIEJ

O wartości i znaczeniu tego bloga decyduje osoba jego autorki – doktora habilitowanego literaturoznawstwa. Zajmuje się krytyką literacką i pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
>> http://bernadettadarska.blogspot.com/

 

CZYTAM, BO LUBIĘ

Blog prowadzony przez anglistkę i pedagoga. Cieszy się dużą popularnością.
>> http://www.czytambolubie.com/

 

MIASTO KSIĄŻEK

Blog tworzony przez redaktorkę z Wydawnictwa Poznańskiego.
>> http://miastoksiazek.net/

DLA DZIECI


Dla poszukujących informacji o literaturze dla małych czytelników wybraliśmy odsyłacz do portalu „Ryms”, zajmującego się książkami dla dzieci i młodzieży oraz do recenzenckich części dwóch znanych portali przeznaczonych dla rodziców i dzieci:

RYMS

Recenzje w portalu CZAS DZIECI:

Recenzje w portalu QLTURKA:

DLA KOBIET


Sądzimy, że kobietom moglibyśmy polecić rekomendacje książkowe czasopisma „Zwierciadło” oraz specjalny dział w serwisie „CoPrzeczytać.pl”:
>> https://www.coprzeczytac.pl/tag/ksiazki-polecane-kobietom/
Zapewne można by mnożyć linki do tych miejsc w internecie, które są poświęcone poszczególnym kategoriom czytelników, czy też rozmaitym gatunkom literackim, aż po zestawienia recenzji przeznaczone dla pasjonatów zupełnie niszowych dziedzin. Uznaliśmy jednak, ze owi pasjonaci należą do kategorii upartych poszukiwaczy, dla których samo szukanie jest przygodą. Zostawmy więc im tę przyjemność.

Życzymy miłej lektury!