Nasza nowa strona jest tutajrynek58.pl.

 

 
Miejsce: Sala 35, 3. piętro, DBP, Rynek 58
Data: Wtorek 24.03.2026 r. Godz.17:30 - 19:00 
 


KANONY PIĘKNA W LUSTRZE CZASU

cykl wykładów

 

24 marca 2026 | godz. 17:30 WOLE OCZY, PIĘKNE WARKOCZE I BOSKIE CIAŁA

14 kwietnia 2026 | godz. 17:30 ŚWIĘTE BRZYDOTY I DIABELSKIE PIĘKNOŚCI

28 kwietnia 2026 godz. 17:30 DZIEWCZYNA BOTTICELLEGO CZY RTĘCIOWA KRÓLOWA?

12 maja 2026 godz. 17:30 POWABNA I ETERYCZNA

26 maja 2026 | godz. 17:30 PIĘKNO WIELORAKIE

 

DBP | Rynek 58 | 3. piętro | sala 35

wstęp wolny

 

Spotkania mają na celu przyjrzeć się różnym epokom pod kątem pielęgnacji ciała, higieny, kanonom piękna i trendach w wyglądzie. Każdy wykład zostanie poświęcony innej epoce począwszy od starożytności, średniowiecza, poprzez nowożytność z wyodrębnieniem renesansu i romantyzmu, aż do ubiegłego wieku XX (lata z początku epoki jak i czasy wojenne) i jakie wzorce panujące w tych okresach są widoczne współcześnie. Słuchacze będą mogli poznać dzieje historyczne pod innym kątem i poszerzyć wiedzę o ciekawe spostrzeżenia kształtującego się świata przed wiekami.


Grecki bóg czy grecka bogini od razu przywodzą na myśl kogoś pięknego i idealnego. Czy ich przedstawienia w sztuce rzeczywiście odzwierciedlały starożytne kanony piękna? Jakie były i kto wyznaczał grecko-rzymskie „beauty trendy”? Podczas prelekcji wyruszymy w podróż przez literackie i artystyczne źródła, by zobaczyć, jak starożytni Grecy i Rzymianie opisywali piękno i przedstawiali je w swojej sztuce. Duże oczy, doskonała fryzura czy perfekcyjna sylwetka — to tylko niektóre cechy związane ze starożytnym ideałem urody. Czy antyczni potrafili mu sprostać i podążali za jego trendami?


Roksana Łajkosz (hydra w sweterku) — historyczka sztuki i badaczka starożytności, która romansuje z filologią klasyczną. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zajmuje się tematem postrzegania sztuki przez starożytnych. Popularyzuje naukę we współpracy z wrocławskimi instytucjami kultury, np. Muzeum Narodowe, Otwarte Pracownie Plastyczne im. Eugeniusza Gepperta oraz na platformie YouTube jako hydra w sweterku, gdzie opowiada o kulturze Grecji i Rzymu, ich mitologii oraz antycznych dziełach sztuki, w tym sposobie w jaki inspirowały późniejsze epoki oraz…, że możemy je odnaleźć także dziś! 

 

IG: @hydrawsweterku; YT: hydra w sweterku 


Pamiętaj, że:

  • Uczestnictwo w Wydarzeniu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku uczestnika zgodnie z Regulaminem.
  • Jeśli masz specjalne potrzeby – np. korzystasz z pętli indukcyjnej, poruszasz się na wózku, potrzebujesz asysty lub innego rodzaju wsparcia – prosimy o wcześniejsze zgłoszenie tego przed wydarzeniem na adres: . Dzięki temu będziemy mogli lepiej przygotować się na Twoją wizytę.

W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.