Książki on-line z portalu Legimi.plKsiązki on-line z portalu LibraIbuk.plKatalog zbiorów www.dzb.plCyfrowy Dolny Śląsk
04-11-2019 (Poniedziałek)
godz. 08:00 - 18:00
Galeria pod Plafonem (parter)

Misha Narev (właśc. Michał Narewski, ur. 1986), historyk sztuki (absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego), artysta-samouk, freelancer, malarz, rysownik, ilustrator, art freak.  Wyznawca dewizy Karla Krausa: „Skromność jest prawem artystów, próżność ich obowiązkiem”.
 
Zdeklarowany portrecista, eksperymentuje z technikami, uwielbia chaos, barwę złota, w swoich pracach często łączy tekst z obrazem, a tajemnicze symbole zestawia z hipnotyzującymi spojrzeniami swoich modeli. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne i zbiorowe zarówno w przestrzeniach muzealnych, galeryjnych, komercyjnych i publicznych, takich jak np. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, Pałac Kmitów w Krakowie, Tarnowskie Centrum Kultury czy wrocławski Dworzec Główny PKP), a jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce oraz poza granicami kraju.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
O cyklu rysunków „Złe baśnie”:
Opowiadanie historii towarzyszy ludziom na wielu płaszczyznach i na róznych etapach życia, jest integralną częścią człowieczeństwa. Baśnie, które w swej fantastyczności zawierają również elementy grozy, stanowią nie tylko próbę moralizowania społeczeństwa, ale są też odbiciem społecznych lęków, przemian, aspiracji oraz znaczeń i kodów kulturowych. Dla psychoanalityków interpretacja snów jest podstawą do zrozumienia przyczyn konkretnych ludzkich zachowań czy dysfunkcji. Dokładnie w taki sam sposób można interpretować baśnie, jako nośniki nieprzerobionych traum kolejnych pokoleń. W prezentowanych na wystawie rysunkach baśń jest pretekstem do przyjrzenia się własnym, ale też ponadjednostkowym demonom, które jak za pomocą magicznego zwierciadła odsłaniają świadome i nieświadome. Brutalność, z jaką mierzymy się w złych baśniach, w rezultacie ma działanie terapeutyczne. Baśń staje się wówczas opowieścią duszy, pomocą w przezwyciężeniu chaosu podświadomości.
 (Informacja przygotowana przez M. Nareva)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Zapraszamy na finisaż 16 listopada o godz. 20.00!