Język polskiJęzyk angielskiJęzyk francuskiJęzyk ukraińskiJęzyk niemieckiJęzyk migowy

Zakończyły się prace o charakterze inwentaryzacyjnym w Bibliotece. Aby zachęcić Czytelników do jak najszybszego powrotu po przerwie wakacyjnej, prezentujemy kilka informacji na temat oferowanych przez nas usług i materiałów, które często umykają uwadze odwiedzających.

 

1. Na życzenie wykonujemy zestawienia bibliograficzne i sprowadzamy materiały z innych bibliotek

Wystarczy napisać wiadomość do Działu Informacji lub też udać się do Informatorium, by skorzystać z możliwości otrzymania spisu publikacji na wybrany temat, co może okazać się niezwykle przydatne studentom oraz wszystkim pasjonatom. Niestraszne nam są żadne zagadnienia: do tej pory proszono nas m.in. o zestawienia książek poświęconych zdrowiu, nauce, kuchni, historii, ale też grom, artystom, hipisom czy robótkom ręcznym. Gotowe spisy publikujemy na naszej stronie internetowej tak, by każdy mógł z nich skorzystać. Aktualnie przygotowaliśmy dla Was książki do poczytania latem (zobacz tutaj >>).

Ponadto możliwe jest sprowadzenie materiałów z innych bibliotek (nawet z zagranicy!), jeśli są niedostępne na terenie Wrocławia. Zamówienia na takie pozycje można składać w ten sam sposób, co na zestawienia, należy jednak wcześniej zapoznać się z regulaminem wypożyczeń międzybibliotecznych (poniżej).


? Przydatne linki:
Wszystkie zestawienia bibliograficzne >>
Dział Informacji >>
Wypożyczalnia międzybiblioteczna (informacje ogólne) >>

Regulamin wypożyczeń międzybibliotecznych >>

2. W bibliotece możliwe jest wypożyczenie czytników e-booków oraz korzystanie z tabletów na miejscu

Do wypożyczenia są czytniki e-booków takie jak Kindle 5 Classic, Kindle 7 TOUCH oraz najnowszy inkBOOK Prime – kompatybilny z platformą Legimi, do której również oferujemy darmowy dostęp! W praktyce wystarczy przyjść do Fonoteki, by wypożyczyć czytnik lub do Zapisu Centralnego, by otrzymać kod do Legimi i cieszyć się blisko 200.000 darmowych książek elektronicznych.

W przypadku starszych czytników pliki należy samodzielnie przenieść z komputera tzn. wgrać własne e-booki (przy wypożyczaniu udostępniamy także kabel), natomiast w przypadku Kindle 7 Touch możliwe jest zdalne wczytanie książek uprzednio zapisanych na koncie w Legimi (jak założyć konto i gdzie wpisać kod wyjaśnią szczegółowo dyżurujący w Zapisie bibliotekarze, można także przeczytać o tym na naszej stronie). Poza tym Biblioteka umożliwia korzystanie na podobnych z platformy IBUK Libra, gdzie gromadzone są także publikacje naukowe.

Czytniki można wypożyczyć na miesiąc, natomiast kod do Legimi ważny jest przez rok.

Oprócz tego w czytelni do dyspozycji czytelników pozostaje kilka tabletów z dostępem do Internetu, należy jednak pamiętać, że korzystać z nich można jedynie na miejscu.


? Przydatne linki:
O projekcie Legimi >>
O IBUK Libra >>

 
Inne e-źródła: Academica >>; Cyfrowy Dolny Śląsk >>

3. Nasi czytelnicy mogą śledzić i sugerować nowości do zakupu

Biblioteka na bieżąco uzupełnia swoje zbiory o nowe pozycje. Staramy się sprostać różnym gustom: z pewnością nie omijamy bestsellerów i głośnych publikacji, ale mamy także bogaty księgozbiór książek naukowych i popularnonaukowych. Aktualnie bardzo prężnie rozwija się pod tym względem Oddział Książki Mówionej, gdzie – po selekcji starych kaset magentofonowych – przybywa coraz więcej audiobooków.

By przekonać się o tym, że Biblioteka doskonale radzi sobie z nadążaniem za nowościami na rynku, nie trzeba wcale specjalnie przychodzić. Na naszej stronie dostępna jest lista nowości z ostatnich 30 dni w poszczególnych działach (w zakładce „Dla czytelników”), a także – z poziomu strony głównej – dokonany przez nas specjalnie dla Was wybór nowości z Działu Pracy z Dziećmi, Wypożyczalni oraz Czytelni opatrzony zdjęciami okładek oraz opisami wydawniczymi). Sposród niedawno zakupionych materiałów cieszących się szczególnym zainteresowaniem wymienić można choćby książkę Katarzyny Nosowskiej „A ja żem jej powiedziała” (dostępną także w postaci mówionej), powieść-wyznanie Adama Kaya „Będzie bolało”, audiobook z „Testamentem” Remigiusza Mroza, filmy takie jak „Kształt wody”, „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri”, „Atak paniki”.

Czytelnicy, którzy nie znaleźli w naszym katalogu upragnionej książki czy płyty mogą zgłosić propozycję zakupu poprzez specjalny formularz „Zaproponuj do zakupu” (podobnie jak w przypadku szczegółowej listy nowości, link do niego znajduje się w zakładce „Dla czytelników”).


? Przydatne linki:
Nowości z ostatnich 30 dni >>
Nowości Wypożyczalni (wybór) >>
Nowości Czytelni (wybór) >>
Nowości Działu Pracy z Dziećmi (wybór) >>
Zaproponuj do zakupu >>

4. Biblioteka to aż 10 działów otwartych dla czytelników i całe mnóstwo kolekcji oraz materiałów

Zdarzają się jeszcze czytelnicy, którzy ograniczają się do parteru i pierwszego piętra naszej Biblioteki, my natomiast zachęcamy do zajrzenia do każdego z dostępnych pomieszczeń. Możecie być zaskoczeni, jak wiele ciekawych półek zostało jeszcze przez Was nieodkrytych!

Działy poświęcone poszczególnym kulturom i krajom (American Corner, Biblioteka Niemiecka, Biblioteka Koreańska – Window on Korea, Biblioteka Romańska) to nie tylko okazja do nauki języków czy też poznania kanonu literatury światowej (do czego jak najbardziej namawiamy), to także wiele rozrywki, z której możecie skorzystać bez względu na znajomość danego języka.

Dla przykładu melomani i kinomaniacy nie muszą ograniczać się do Fonoteki – w Bibliotece Koreańskiej znajdziecie przegląd muzyki współczesnej z K-popem na czele, który podbija serca słuchaczy w różnych zakątkach globu. Do wyboru m.in. tacy twórcy, jak Girls’ Generation, 2NE1, Se7en, T-ARA czy BIGBANG, a także przedstawiciele innych gatunków: od tzw. popery przez rock ballady aż do południowokoreańskiego jazzu.

Podobnie rzecz ma się z filmami, gdyż każdy dział dysponuje własną kolekcją – w American Corner do dyspozycji czytelników jest kolekcja ponad tysiąca filmów amerykańskich dających wgląd w historię Hollywoodu, a w niej nazwiska takie jak Humphrey Bogart, Gregory Peck, Marilyn Monroe, James Dean, Marlon Brando, Fred Astaire, Frank Sinatra i wiele innych.

W Wypożyczalni z kolei obok tradycyjnych książek stoi pokaźna kolekcja komiksów. Można czytać zarówno twórców polskich („Funky Koval”, „Kapitan Żbik”, „Jeż Jerzy”), jak i tłumaczenia zagranicznych klasyków (wśród nich znajdują się np. „Ostatni z mężczyzn”, „Sandman”, „Star Wars”, „Hellraiser”, „Punisher”, „Avengers”, „X-men”, „Batman”, ale też komiksy traktujące o zupełnie poważnych sprawach, jak „Maus” Arta Spiegelmana czy „Hiroszima 1945: bosonogi Gen” Keiji’ego Nakazawy). W oryginalnej wersji językowej w American Corner dostępna są komiksy Marvela oraz DC Comics. Kto nie próbował, ten koniecznie musi zajrzeć do Biblioteki! Pamiętajcie też, że to tylko przykłady bibliotecznych „znalezisk”, a dyżurujący bibliotekarze zawsze służą pomocą.


? Przydatne linki:
Działy Biblioteki (wewnętrzne i zewnętrzne) >>
O kolekcji filmów amerykańskich >>
Komiksy w DBP (link do katalogu)  >>
Komiksy w języku polskim z ostatniego roku (link do katalogu) >>

5. W Bibliotece można dołączyć do Dyskusyjnego Klubu Książki lub wziąć udział w cyklicznych spotkaniach tematycznych

Biblioteka to nie tylko książki, dlatego warto przyjrzeć się naszej ofercie i wybrać coś dla siebie. Na zastanowienie jest jeszcze trochę czasu, gdyż sezon kulturalny wznawiamy we wrześniu.

Oprócz okazjonalnych spotkań autorskich, wykładów, prezentacji czy projekcji w Bibliotece odbywa się szereg regularnych wydarzeń kulturalnych. Na większość z nich wstęp jest wolny – można np. przyjść tylko na wybrane spotkanie z całego programu. Informacje na ten temat publikowane są na bieżąco na stronie Biblioteki oraz w „Kalendarzu imprez”; spis aktualnych cykli można także znaleźć w zakładce „Dla czytelników”.

Poza tym przy Bibliotece działa aż 6 dyskusyjnych klubów książki, do których w każdej chwili możecie dołączyć. Do wyboru m.in. klub poświęcony podróżom, kryminałom czy fantastyce. Osobne spotkania organizowane są dla dzieci oraz młodzieży i młodych dorosłych; posiadamy także ofertę skierowaną do seniorów.


? Przydatne linki:
Aktualne cykle tematyczne >>
Dyskusyjne Kluby Książki w DBP >>
Oferta dla seniorów >>
Oferta dla dzieci >>
Kalendarz imprez >>