UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Zdzisław Beksiński 4
Bosz, 2017
Sygn. 75.071A/Z
„Beksiński 4” to czwarty album prezentujący wyjątkową kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego. Znajdą się w nim mniej znane i rzadko publikowane reprodukcje dzieł z zakresu malarstwa i rysunku, pochodzące z archiwum Muzeum Historycznego w Sanoku oraz zbiorów prywatnych. Wstęp – Wiesław Banach.

Źródło: www.bosz.com.pl/
Jarosław Molenda
Ilustrowana księga polskich odkrywców świata
Grupa Arkadia, 2017
Sygn. 929
Pomysłodawcą oraz autorem tekstu do prezentowanego albumu jest znakomity publicysta, dziennikarz i globtroter Jarosław Molenda. W swoich licznych publikacjach książkowych oraz magazynach podróżniczych, autor opracowania dzieli się swymi wrażeniami i wiedzą historyczną zdobytą w trakcie niezliczonych podróży po prawie wszystkich kontynentach. W trakcie swoich podróży, autor wielokrotnie napotykał ślady obecności lub strzępy informacji świadczące o bytności naszych rodaków w najbardziej egzotycznych miejscach naszej planety. Obecność naszych rodaków w różnych zakątkach świata wynikała nie tylko z chęci poznania czegoś nowego. Wiele z tych podróży zostało wymuszonych przez wydarzenia historyczne jakie miały miejsce w naszym kraju np. wojny napoleońskie, zesłania, emigracja polityczna po powstaniach czy wreszcie emigracja „za chlebem”.

Źródło: http://www.kmktychy.pl/
Edward Brooke-Hitching
Atlas lądów niebyłych: największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów
Rebis, 2017
Sygn. 912
OTO ŚWIAT – nie jaki kiedykolwiek istniał, lecz jak go sobie wyobrażano. Świat, w którym Kalifornia jest rajską wyspą oderwaną od Ameryki Północnej, wody Północy terroryzują morskie potwory, a w głębi dżungli i oceanów lśnią zagubione miasta ze złota.
Od niewidzialnych łańcuchów górskich po wielkie widmowe morza – atlas przedstawia największe geograficzne „zjawy”, jakie ongiś nawiedzały mapy, i odkrywa fascynujące historie narodzin tych urojeń. Zgromadzone są tu najdziwaczniejsze fantasmagorie zamieszczane ongiś na mapach jako prawdziwe – wyspy widma, mityczne rasy, bestie połykające statki – pieczołowicie wybrane z całej historii kartografii.
Napisany ze swadą, pełen nadzwyczajnych ilustracji Atlas lądów niebyłych stanowi cenną antologię zagadek i tajemnic dotyczących świata rozpoznawalnego, acz nieskończenie dziwniejszego niż ten, który znamy obecnie.
Źródło: www.rebis.com.pl/
Jerzy Bralczyk
1000 słów
Prószyński Media, Agora 2017
Sygn. 811.162.1’374
W błyskotliwych, a jednocześnie odkrywczych i głębokich felietonach Jerzy Bralczyk przedstawia najbardziej niezwykłe, najwięcej znaczące i najważniejsze słowa, których używamy na co dzień i od święta. Tropi zmieniające się znaczenia wyrazów i zaskakujące powroty słów – wydawałoby się – skazanych na zapomnienie. Obok słów wielkich, które każą stawać na baczność, będą też słowa-perełki, które swoim brzmieniem, historią, znaczeniem, emocjonalnym tłem budzą zdumienie i radość z ich ponownego odkrycia.

Źródło: http://www.proszynski.pl/
Leonard Rosadziński
Ginące rzemiosło: śladami poznańskich introligatorów
Wielkopolskie Towarzystwo Przyjaciół Książki, 2011
Sygn. 66/69
Publikacja przedstawia dzieje rzemiosła introligatorskiego w Poznaniu i Wielkopolsce od jego początków w XVI wieku do czasów współczesnych, opisuje Ogólnopolskie Otwarte Konkursy Introligatorskie, odbywające się w latach 1976-1983 w Bibliotece Raczyńskich, a także ukazuje sylwetki mistrzów introligatorskich w 21 biogramach oraz wspomnieniach autora książki.

Źródło: http://www.poznan.pl/
Jolanta Pisarek, Paweł Fortuna
Filmowy leksykon psychologii
Słowa i Myśli, 2017
Sygn. 159.9
„Filmowy leksykon psychologii” jest jedynym w swoim rodzaju „kursem psychologii”. Przygotowano go z myślą o osobach, które cenią sobie rzetelną wiedzę podaną w nieakademicki sposób. Książka zawiera ponad 100 haseł – opisów zjawisk z różnych dziedzin psychologii: klinicznej, poznawczej, społecznej, rozwojowej, pozytywnej oraz psychologii biznesu. Każde z nich jest osobną całością – stanowi filmowy obraz analizowanego zjawiska wraz z psychologicznym komentarzem.

Źródło: http://www.slowaimysli.pl/
Piotr Rypson
Nie gęsi: polskie projektowanie graficzne 1919-1949
Karakter, 2017
Sygn. 76
Ta książka raz na zawsze obala mit o braku polskiej tradycji projektowania graficznego i udowadnia, że bynajmniej nie ogranicza się ona tylko do plakatu. Współcześni dizajnerzy znajdą tu inspirację i dowód, że zaskakujące rozwiązania projektowe rodzą się nie tylko w XXI wieku, krytycy i historycy sztuki otrzymają wyczerpujące i kompetentne źródło wiedzy, odbiorcy zagraniczni odkryją nieznaną wcześniej i nieco egzotyczną twórczość, wszyscy czytelnicy natomiast – napisaną wartkim językiem pochłaniającą opowieść o zapomnianej, a barwnej i różnorodnej codzienności Polski na przestrzeni burzliwych trzydziestu lat.

Źródło: www.karakter.pl/
Monika Śliwińska
Wyspiański: dopóki starczy życia
Iskry, 2017
Sygn. 100450337
Czwarty wieszcz. Autor kilkunastu dramatów, z których jedynie Wesele zyskało miano arcydzieła. Artysta na piedestale, którego życie prywatne pozostaje w półmroku. Mąż, który pisze o żonie w najintymniejszych strofach wierszy. Ojciec, którego zgon złamie życiorysy czworga dzieci. Człowiek, który ściga się ze śmiercią.
„Czy (Panu) w oczy kiedy śmierć zajrzała? – mnie ona w oczy patrzy co dzień” – pisze w jednym z listów. Napiętnowany chorobą, spala się w nierównej walce z przeznaczeniem. Gorączkowo szuka dróg spełnienia artystycznego. W przededniu śmierci czyta o sobie: „największy z żyjących polskich poetów”. Wierzy w nieśmiertelność, bo jedynie ona może przynieść wyzwolenie.
Z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników Monika Śliwińska rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.

Źródło: http://iskry.com.pl/
Konrad Gałaj-Emiliańczyk
Ochrona danych osobowych: praktyczny komentarz, wzorcowa dokumentacja
ODDK, 2015
Sygn. 342
Przetwarzasz dane osobowe?
Czy wiesz, jak chronić dane, minimalizując ryzyka związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą?
Poznaj zasady ochrony danych osobowych oraz bezpieczeństwa informacji
Kompleksowe omówienie wszystkich najważniejszych zagadnień związanych z ochroną danych osobowych w firmie – przygotowane przez eksperta z renomowanej firmy ODO 24 sp. z o.o., specjalizującej się w ochronie danych osobowych i bezpieczeństwie informacji.

Źródło: www.oddk.pl/
Katarzyna Kulpińska
Matryce, odbitki - ślady kobiet: polskie graficzki i ich twórczość w dwudziestoleciu międzywojennym
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2017
Sygn. 100450024

Książka jest pierwszą próbą ujęcia w szerokiej perspektywie dorobku polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego w zakresie grafiki artystycznej. Ponad sto twórczyń z różnych środowisk artystycznych uprawiało tę dziedzinę, wyróżniając się oryginalnością postaw twórczych, różnorodnością i intensywnością poszukiwań własnych środków wyrazu, a także wysokim poziomem wykonania. Choć były one pierwszymi (po nielicznych poprzedniczkach tworzących w okresie Młodej Polski) profesjonalistkami, ich twórczość jest z reguły pomijana nie tylko z powodu płci graficzek, ale także statusu uprawianej przez nie dyscypliny, która przez wieki postrzegana była jako podrzędna względem malarstwa i „usługowa” wobec literatury.

Źródło: http://wydawnictwo.umk.pl/