UWAGA!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
A- A A+
Piotr Szarota
Od Facebooka do post-przyjaźni: współczesne przeobrażenia bliskich relacji
PWN: Instytut Psychologii. Polska Akademia Nauk, 2018
Sygn. 100454472
Czasy, w których żyjemy, zostały przez Zygmunta Baumana określone mianem płynnej nowoczesności. Ich znakiem jest uwolnienie od więzi i zobowiązań, ale też zwolnienie z reguł i norm, które do niedawna jeszcze wydawały się oczywiste i niepodważalne. Skutkiem tych przemian jest także zatarcie się znaczeniowych granic pojęć dotychczas oczywistych – takich jak przyjaźń.

Źródło: https://ksiegarnia.pwn.pl
Julian Barbour
Koniec czasu: nowa rewolucja w fizyce
Copernicus Center Press, 2018
Sygn. 100454961
Julian Barbour, w swym niezwykle prowokującym dziele, przedstawia podstawowy dowód przemawiający za nieistnieniem czasu. Wyjaśnia, czym jest bezczasowy wszechświat i pokazuje jak, mimo to, świat może być postrzegany jako poddany działaniu czasu. Książka trafia w samo sedno współczesnej fizyki, rzuca cień wątpliwości na największe osiągnięcie Einsteina, czyli kontinuum czasoprzestrzenne, ale również wskazuje na możliwość rozwiązania jednego z wielkich paradoksów współczesnej nauki: przepaści dzielącej fizykę klasyczną i kwantową.

Źródło: https://www.ccpress.pl
pod redakcją Piotra Nizińskiego i Karoliny Rak
Współczesne Maroko: wybrane aspekty historyczne, społeczne, kulturowe i gospodarcze
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, copyright 2017
Sygn. 100454969
Współczesne Królestwo Maroka stanowi niezwykle ciekawą przestrzeń, w której przenikają się rozmaite wzorce kulturowe i tradycje, kultywowane od stuleci i często charakterystyczne wyłącznie dla tego państwa. Bogate dziedzictwo, widoczne nie tylko w wymiarze historycznym, ale także w literaturze, spuściźnie intelektualnej czy architekturze, stanowi niezwykłą inspirację dla badaczy.

Źródło: https://www.wuj.pl/
Jon Ducket
JavaScript i JQuery: interaktywne strony WWW dla każdego: podręcznik Front-End Developera
Helion, copyright 2018
Sygn. 100454772
Jeżeli chcesz poznać potencjał tego duetu i zacząć tworzyć atrakcyjne aplikacje internetowe, nie możesz obejść się bez tej książki. Pomoże Ci ona szybko stworzyć pierwszy skrypt. W trakcie lektury poznasz niuanse składni JavaScriptu, sposoby obsługi zdarzeń oraz obiektowy model strony. Dzięki dalszym rozdziałom zdobędziesz wiedzę na temat jQuery oraz możliwości tej biblioteki. Z pomocą duetu JavaScript i jQuery błyskawicznie rozwiążesz każdy problem — asynchroniczne pobieranie danych z serwera, atrakcyjny interfejs użytkownika, zaawansowana obsługa formularzy to tylko niektóre z poruszanych tu tematów. Książka ta jest doskonałym źródłem informacji dla czytelników chcących opanować JavaScript oraz związane z nim narzędzia!

Źródło: https://helion.pl/
Daniel L. Everett
Język: narzędzie kultury
Copernicus Center Press, 2018
Sygn. 100454596
Od lat panuje przekonanie, że język jest zakodowany w naszych genach i że istnieje w każdym z nas jako wrodzony i instynktowny byt. Daniel Everett otwarcie kontestuje ten pogląd, dowodząc, że język to narzędzie wynalezione przez człowieka, które można stworzyć na nowo lub dać mu popaść w zapomnienie. Odwołując się do antropologii, prymatologii, informatyki, filozofii, językoznawstwa, psychologii oraz własnych pionierskich badań nad amazońskim plemieniem Pirahã, Everett w sposób bezprecedensowy objaśnia naturę języka jako zjawiska kształtowanego przez społeczeństwo. Przedstawia dzięki temu nowy sposób widzenia tego jak myślimy i kim jesteśmy.

Źródło: https://www.ccpress.pl/
redakcja naukowa Kinga Sorkowska-Cieślak
Dobra kultury w cyberprzestrzeni: wybrane aspekty
Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, 2018
Sygn. 100454886
Publikacja pokazuje jasno i w sposób oczywisty, iż tematyka cyberprzestrzeni jest zawsze nowatorska i aktualna. Autorzy publikacji wskazali na kilka aspektów wykorzystania nowych mediów w obszarze muzeów, turystyki, public relations i organizacji widowisk masowych

Źródło: https://wydawnictwo.ignatianum.edu.pl/
Piotr Rypson
Czerwony monter: Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm
Karakter, 2017
Sygn. 100454760
Pierwsza książka poświęcona w całości jednemu z najważniejszych projektantów graficznych w Polsce. Mieczysław Berman, który w latach 20. i 30. był związany z ruchem komunistycznym i współpracował z opozycyjnymi lewicowymi wydawnictwami, po wojnie stał się jednym z głównych propagandystów pracujących na rzecz komunistycznej władzy. Jego życiowe i polityczne wybory budziły kontrowersje i przez wiele lat utrudniały rzetelną ocenę jego twórczości. Piotr Rypson prezentuje twórczość grafika, pokazując jego ewolucję oraz wpływ, jaki wywarł na polską kulturę wizualną.

Źródło: https://www.karakter.pl
Giorgio Agamben
Idea prozy
Fundacja Augusta hrabiego Cieszkowskiego, 2018
Sygn. 100454903
Zapalam światło w ciemnym pokoju: oświetlony pokój z pewnością nie jest już ciemnym pokojem, utraciłem go na zawsze.

To, czego mieć już nie mogę, co nieskończenie wymyka się wstecz, a zarazem wypycha mnie naprzód, jest już jedynie przedstawieniem języka, ciemnością zakładaną dla światła.

Światło jest tylko dojściem ciemności do samej siebie.

Źródło: http://kronos.org.pl/
Franziska Bolz
Art déco
Könemann, copyright 2017
Sygn. 7
Styl art déco rozwijał się w latach dwudziestych XX wieku. Jego niepowtarzalne wzory znane są w każdym zakątku świata. Fascynujące zdjęcia z różnych krajów przedstawiają barwną panoramę ówczesnej twórczości. Ślady art déco można dostrzec w wielu i dziś używanych przedmiotach.

Źródło: https://www.koenemann.pl
Maciej Łagiewski
Wrocław: wędrówka przez wieki: ludzie, miejsca, wydarzenia
Wrocławskie Wydawnictwo Emka, 2018
Sygn. Reg.(9)
Wrocław to dla mnie miejsce szczególne, tu się urodziłem i dorastałem. Z tym miastem związane jest także moje zawodowe życie. Zawsze z dumą mówię „Jestem wrocławianinem”, dlatego od wielu lat staram się poznać moje miasto jak najlepiej. Jako historykowi i muzealnikowi zależy mi przede wszystkim na badaniu i zrozumieniu jego skomplikowanych dziejów. Część z nich opisałem w niniejszej książce. Zawsze patrzę przy tym na Wrocław z perspektywy europejskiej historii, co wyraźnie odzwierciedlają również artykuły zawarte w publikacji

Źródło: http://www.empik.com