PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

Miejsce: Biblioteka Popularnonaukowa, Sala nr 24, II piętro,DBP, Rynek 58
 
Początek:
W dniu: Poniedziałek, 04 Grudzień 2023 w godzinach    -  
Koniec: Sobota, 09 Grudzień 2023
 


„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”


”Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby”

 

Co roku 10 grudnia obchodzony jest Dzień Praw Człowieka. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło w 1948 roku Powszechną Deklarację Praw Człowieka (PDPCz) - dokument przełomowy, który głosi niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej - niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu. Dostępny w ponad 500 językach, jest najczęściej tłumaczonym dokumentem na świecie.

Jak co roku, pod patronatem Amnesty International odbywa się w naszej bibliotece Maraton Pisania Listów. Jest to największa tego typu akcja w obronie praw człowieka na całym świecie.
Jeśli chcesz walczyć z niesprawiedliwością i bronić praw człowieka - przyjdź i napisz list!

Wszystkich chętnych zapraszamy do Biblioteki Popularnonaukowej w godzinach jej otwarcia. Zapewniamy kartki i długopisy.

Każdy list ma znaczenie. Każdy może go napisać. Każdy może coś zmienić.

 

Maraton trwa od 4 do 9.12.2022 r. w godz. 10.30-18.30 (w środę i sobotę 10.30-15.30)

 
W tym roku piszemy dla:


Andrzeja Poczobuta (Białoruś)
Andrzej Poczobut to polsko-białoruski dziennikarz i działacz mniejszości polskiej z Grodna. Przed aresztowaniem był aktywnym członkiem Związku Polaków na Białorusi oraz korespondentem Gazety Wyborczej. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.


Justyny Wydrzyńskiej (Polska)    
Justyna Wydrzyńska została skazana za pomoc w dostępie do bezpiecznej aborcji kobiecie będącej w przemocowym związku. Skazanie Justyny stanowi niebezpieczny precedens i jeszcze bardziej utrudnia dostęp do bezpiecznej aborcji osobom, które mogą jej potrzebować.


Rocky'ego Myersa (USA)   
Rocky Myers, czarny mężczyzna z niepełnosprawnością intelektualną, został skazany na karę śmierci za morderstwo pomimo braku dowodów bezpośrednio łączących go z miejscem zbrodni oraz wycofania zeznań kluczowego świadka. Sędzia wydał wyrok śmierci wbrew woli ławy przysięgłych.


Wujka Pabai i Wujka Paula (Australia) 
Wujek Pabai i Wujek Paul pozywają australijski rząd, aby chronić swoją ojczyznę, kulturę i społeczność przed zmianami klimatu. 


Ahmeda Mansoora (Zjedn. Emiraty Arabskie)  
Ahmed Mansoor jest kochającym ojcem i mężem. Jest również poetą, blogerem i obrońcą praw człowieka. Obecnie przebywa w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich za mówienie o łamaniu praw człowieka w tym kraju.


Rity Karasartovej (Kirgistan)
Rząd Kirgistanu atakuje podstawowe prawa człowieka. Rita Karasartova przebywa obecnie w areszcie domowym za pokojowe protestowanie na rzecz ochrony zbiornika wody słodkiej – rzadkiego i cennego zasobu w regionie.
 
 Więcej informacji:  https://maraton.amnesty.org.pl/


W razie wątpliwości sprawdź godziny pracy lub skontaktuj się z wybranym działem biblioteki.