PolskiEnglishFrançais (France)UkrainianGermanycall button

 

2 czerwca, w gmachu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, odbyło się XIX Forum Bibliotekarzy Dolnośląskich, w którym wzięło udział  - poza panelistami - 65 bibliotekarzy i bibliotekarek z 51 miejscowości Dolnego Śląska.

Forum miało na celu wymianę doświadczeń oraz spostrzeżeń, dotyczących wpływu pandemii na funkcjonowanie bibliotek oraz biblioteczną aktywność zawodową.

Forum otworzył Andrzej Tyws, Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego, który podsumował działalność bibliotek w 2021 roku. Bardziej dokładne dane - w formie infografik - przedstawiły instruktorki DBP z Działu Metodycznego: Izabela Drapała oraz Renata Słonik

Następnym modułem było skupienie się na kwestiach technologicznych. Jakub Salamon - Architekt Systemów Bibliotecznych z firmy Trzecia Strona zapoznał zebranych z systemem bibliotecznym Alfios, zaś usługę Empik Go - w ramach której użytkownik może wykupić abonament na audiobooki i ebooki - przedstawili Robert Kozłowski i Radosław Przybyłek z firmy Platon. Oba wystąpienia ukierunkowane były na aspekt nowoczesnego czytelnictwa i dostosowania do tego trendu bibliotek.

Druga część Forum była zdecydowanie bardziej emocjonalna i poruszająca. Psycholożka i dr hab. nauk społecznych Justyna Ziółkowska skupiła się na analizie udzielania pomocy systemowej w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, wśród których nasilają się tendencje samobójcze, nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Pani Justyna podała twarde dane, powołując się na Światową Organizację Zdrowia (WHO), według której co 40 sekund na świecie jakaś osoba podejmuje próbę samobójczą. Rozwiązania systemowe w Polsce nie podejmują tego problemu, choć osoba w kryzysie doświadcza nie tylko wykluczenia na poziomie psychicznym, ale również fizycznym. Podobnie wygląda sytuacja migrantów, którzy wymagają natychmiastowej pomocy psychologicznej. Biblioteka jako miejsce dostępne i bezpieczne - poprzez dostęp do literatury - kreuje pozytywne wzorce zachowań poprzez odwoływanie się do bohaterów literackich i postaci z bajek. Dlatego właśnie została wydana bajka terapeutyczna pt. ?Ola, Borys i nowi przyjaciele?, która opowiada historię ukraińskiego rodzeństwa, poddanego nie lada wyzwaniu ? odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, nauce nowego języka, poznawaniu polskich liter, miejsc i ludzi. Dlaczego bajka terapeutyczna? Ponieważ pełni ? jak sama nazwa wskazuje ? funkcję terapeutyczną, polegającą na tym, że ?bajka pomaga dzieciom odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dodaje im otuchy?, co podkreśla Ilona Byra, założycielka i prezeska zarządu Instytutu Heweliusza (wydawcy bajki), która przekazała książkę naszej Bibliotece.

Kolejnym poruszającym wystąpieniem była relacja Darii Waszczuk - kierowniczki Filii nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu - z projektu pomocowego Dopomoga w dworcowej Bibliotece, która decyzją Prezydenta Miasta Jacka Sutryka, we współpracy z Wojewodą Dolnośląskim Jarosławem Obremskim, przekształciła się w miejsce odpoczynku (i zabawy) uchodźczych matek z dziećmi z Ukrainy. Ogromna ilość uchodźczyń uciekających przed wojną, dla których pierwszym miejscem po wyjściu z pociągu był wrocławski Dworzec Główny, wymagała nadzwyczajnych i dedykowanych rozwiązań. Stąd decyzja o szybkim zorganizowaniu miejsc o funkcjach odpoczynkowych dla mam i relaksacyjnych dla dzieciaków (biblioteka) oraz noclegowni (w siedzibie Galerii BWA Awangarda). Pracownicy Biblioteki na Dworcu (MBP, Filia nr 12) wzięli na siebie obowiązek nie tylko przekształcenia biblioteki w odseparowane od zgiełku Dworca miejsce wypoczynku, ale również zapewnienie ciągłego funkcjonowania, również poza dotychczasowymi godzinami otwarcia biblioteki. Doświadczenie to pokazuje, że trend rezyliencji w instytucjach kultury, czyli odporności na wszelkie czynniki zewnętrzne, takie jak migracje, wojna czy zmiany klimatyczne, może nieoczekiwanie przekształcić się z teorii w coś bardzo rzeczywistego i wymagającego szybkich i odpowiedzialnych decyzji?

Dziękujemy wszystkim uczestni(cz)kom i panelist(k)om i do zobaczenia za rok na kolejnym Forum!

Fot. Marta Wokan